בעקבות החיסול בעזה: הבורסה נפלה ב-1.5% וסיימה בירידות

מדד ת"א 25 נסחר בעלייה של 0.6% ועבר בסיום המסחר לירידה של 0.9% ■ פרוטליקס עלתה ב-8% לקראת חוזה בברזיל ■ סרגון עלתה ב-7.4% בעקבות חוזה מהותי

אורן פרוינד
אורן פרוינד

המסחר בבורסה של תל אביב התנהל היום בעליות שערים בהובלת מניות הבנקים והטכנולוגיה אולם לקראת סגירת המסחר, בעקבות חיסולו של "רמטכ"ל" חמאס בעזה, נפלו המדדים ב-1.5% ונסגרו לבסוף בירידות.

מדד ת"א 25 נפתח בעלייה של 0.6% וסיים בירידה של 0.9%; מדד ת"א 100 הוסיף 0.3%; מדד ת"א בנקים שנסחר במרבית היום בעלייה של 0.5% נסגר לבסוף בירידה של 2.3%; ומניות הגז והנפט רשמו מרבית היום התחזקות של 0.8% אולם סגרו בירידה של 0.7%. מלאנוקס סיימה בעלייה של 4.4% במחזור גבוה על רקע פערי ארביטראז' חיוביים ובהמשך לתיקון שלאחר הנפילה בעקבות הדו"חות הכספיים.

מניות בולטות נוספות הם: פרוטליקס, שזינקה 8% לקראת חוזה משמעותי בברזיל;  סרגון, שעלתה 7.4% בעקבות חוזה משמעותי שחתמה; גבעות יה"ש, שתיקנה היום 4.5% למעלה לאחר שנפלה אתמול ב-5% בעקבות הפסקת הקידוח באתר "מגד 5"; ובבילון הישראלית, שתיקנה 2% למעלה לאחר שאיבדה קרוב ל-5% בשבוע האחרון.

נתוני מקרו שליליים בארה"ב

זירת המקרו האמריקאית סיפקה אמש נתונים מאכזבים. הגירעון של ממשלת ארה"ב תפח בחודש אוקטובר מעבר לתחזיות האנליסטים. זאת, בעוד שהנשיא ברק אובמה והקונגרס חותרים להגיע להסכם שיביא להפחתה בגירעון התקציבי ויימנע בתחילת 2013 תרחיש של מצוק פיסקלי - חבילת העלאות מסים וקיצוצים ממשלתיים בסך 607 מיליארד דולר, העלולה לדרדר את ארה"ב למיתון בהעדר פיתרון.

משרד האוצר האמריקאי מסר אתמול כי הגירעון עלה בחודש שעבר ב-22% לסכום של 120 מיליארד דולר, לעומת גירעון חודשי של 98.5 מיליארד דולר באוקטובר 2011, ולעומת תחזיות אנליסטים שצפו גירעון של 113 מיליארד דולר באוקטובר, לפי סקר בלומברג.

בצד השני של העולם ממשיכים האירופאים להיאבק בבעיית החוב התופח. יוון גייסה אתמול 4.06 מיליארד יורו (5.15 מיליארד דולר) בהנפקת אג"ח ממשלתיות קצרות טווח, לקראת מועד הפירעון האחרון של חובותיה בסך 5 מיליארד יורו שחל ביום שישי. משרד האוצר היווני הנפיק אג"ח ל-4 שבועות ב-2.76 מיליארד יורו, בריבית ממוצעת של 3.95%, ואג"ח ל-13 שבועות בשווי 1.3 מיליארד יורו בריבית של 4.2%.

מניות במרכז

בזמן שמחזיקי איגרות החוב של אמפל עמלים על התביעות נגד נושאי המשרה, בהם יוסי מימן, שוויתר על השליטה בחברה, פירסמה אמפל הבוקר את תוצאותיה לרבעון השלישי של השנה. החברה אשר נמצאת בהקפאת הליכים בארה"ב. הציגה הפסד תפעולי של 427 אלף דולר, לעומת הפסד תפעולי של 21 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנת 2011.

המהלכים המיידיים שביצע בימים האחרונים משרד האוצר לחיזוק תזרים המזומנים של חברת החשמל, עשו את שלהם: סוכנות הדירוג העולמית S&P הודיעה הלילה כי היא מותירה את דירוג אג"ח החברה על כנו (BB פלוס). ואולם, S&P הכניסה את הדירוג לרשימת מעקב עם השלכות שליליות, תוך שהיא מזהירה מהפחתה "רב-שלבית" של דירוג החברה, במידה וחבילת הסיוע התזרימי שהעמידה הממשלה לטובתה לא תושלם במלואה, ובמועדים שנקבעו לה.

חברת התוכנה ONE פירסמה את תוצאותיה לרבעון השלישי של 2012, ורשמה קיטון של 3% ברווח התפעולי, שהסתכם ל-18 מיליון שקל לעומת 18.6 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2011.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker