הפשרה בנציגות אי.די.בי פיתוח עלולה לצאת מכיסם של מחזיקי האג"ח

חברת אי.די.בי יוצאת לקרב חמושה בשלושת משרדי עורכי הדין הטובים במשק ■ נציגות מחזיקי איגרות החוב מתחמשת בשני משרדי עורכי דין לא פחות ראויים ■ המחזיקים, להם חייבים 4.4 מיליארד שקל, כנראה יישאו בעלויות.

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

8 מיליון שקל הוצאות על עורכי דין בפרשת דלק נדל"ן לא מרתיעים את חברת אי.די.בי פיתוח ואת נציגות האג"ח של החברה מלהצטייד במספר עורכי דין מהטובים במשק, שאת עלותם הכוללת עלולים לשלם מחזיקי איגרות החוב.

הקרב בין הנציגות לחברה עוד לא החל רשמית,אך הפחד מהעובדה כי בקופת החברה מצויים אמצעים נזילים של כ-1.3 מיליארד שקל שמספיקים לאי.די.בי פיתוח לשנה בלבד, גרמה למחזיקי אגרות החוב לרצות להצטייד בשני משרדי עורכי דין, כדי שיצילו להם חובות של 4.4 מיליארד שקל, כשלחברה חוב עצום נוסף של 2.1 מיליארד שקל לבנקים.

בנציגות החדשה מטעם מחזיקי האג"ח של חברת אי.די.בי פיתוח, המורכבת מבית ההשקעות פסגות, קרן יורק והפניקס, קיימים ויכוחים לגבי בחירת עורכי הדין שייצגו אותם, עוד לפני שהחל המאבק. בתחילה היה ויכוח האם לשכור את משרדו ליפא מאיר, אך בפסגות הטילו וטו מחשש כי מאיר מזוהה יתר על המידה עם בעלי ההון. בסופו של דבר, מאיר, שניסה בלא הצלחה לסגור עסקה עם הנציגות וקיים מספר שיחות עם המוסדיים, החליט להצטרף לשורת עורכי הדין של נוחי דנקנר.

לאחר מכן, הציעו בפסגות את שירותיו של גיא גיסין הנחשב כמשרד לוחמני לאור התנהלותו בפרשת דלק נדל"ן. פסגות, שלא התנגדו למינויו של גיסין, דרשו בנוסף את שירותיו של משרד עורכי הדין רוזובסקי-צלרמאיר-פילוסוף. קרן יורק, אשר הייתה מעוניינת לקנות את שירותיו של משרד עורכי דין רענן קליר, החליטה להיות המבוגר האחראי ולוותר - העיקר שהנציגות תוכל להתחיל לעבוד.

ניתן היה לראות את השלכות המאבק בתוך הנציגות בכתב ההצבעה אשר פורסם למחזיקים, בו רוב המחזיקים התנגדו לכך שהמחזיקים יקבעו את שירותי עורכי הדין ושאר המומחים, ובכך העבירו את שרביט ההחלטה לנציגות. בשביל לשמור על שלום בית ולא לריב עוד לפני המלחמה, החליטה הנציגות כי ירכשו את שירותיהם של שני משרדי עורכי הדין גיסין ורוזבסקי. ההחלטה עוד לא עברה רשמית בנציגות אך מסתמן כי זה הכיוון.

לשאלת TheMarker למה הנציגות צריכה שני משרדי עורכי דין, ענה אחד המקורבים לנציגות כי "אי.די.בי לקחו את עורכי הדין הכי טובים בשוק - ליפא מאיר, רם כספי ואברמי וול מפישר בכר חן. גם אנחנו רוצים להצטייד במספר עורכי דין טובים".

מקורב לאחד המוסדיים שמשתייכים לנציגות הסביר כי "כל אחד מעורכי הדין מתמחה בתחום אחר ולכן דרושים לנו שני המשרדים". הוא לא ידע לענות על השאלה מה ההתמחות השונה, אך ענה כי "כשמדובר על חובות של מיליארדים, מה זה עוד כמה מיליונים?"

ומה לגבי שאר המוסדיים אשר לא בנציגות ואמורים לשאת גם הם בעלויות. אחד מהבכירים במוסדיים, שסירב להיחשף, אמר כי "הסיפור משעשע אם הבדיחה לא הייתה על חשבון מחזיקי איגרות החוב. כל ההליך של בחירת עורכי הדין בשני הצדדים משוגע. לא רק שהחברה אי.די.בי לקחו את שלושת המשרדים הכי טובים בשוק ואת העלויות יישאו המחזיקים, ליפא מאיר עשה מעשה שלדעתי לא אמור להיעשות והחליט 'לערוק' לצד של החברה, לאחר שהוא כבר דיבר עם מספר מוסדיים ושמע על מספר אסטרטגיות בהם רצינו לנקוט. בנוסף לכל זאת, עתה הנציגויות מתווכחות כבר חודשיים על עורכי הדין כאילו מדובר על הנושא הכי חשוב בעולם".

צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום