אחרי התספורת |

תשובה מצא עוד גז - אך יחזיר רק 50% מהחוב ללאומי

דלק נדל"ן חייבת ללאומי כ 270 מיליון שקל ■ לפי ההסדר המתגבש, החברה תשלם בתוך חצי שנה 140 מיליון שקל ללאומי - והיתרה תימחק ■ לאומי הפריש בעבר את מרבית החוב, וכעת צפוי לרשום רווח בגין גבייתו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

אחרי שדחקה את בעלי האג"ח שלה להסדר חוב כואב שבו ספגו תספורת של כ-70%, מתקרבת חברת דלק נדל"ן, שבבעלות יצחק תשובה, גם להסכמה על הסדר עם הבנקים שלהם היא חייבת כ 600 מיליון שקל. ל-TheMarker נודע כי דלק נדל"ן נמצאת בדיונים סופיים לקראת גיבוש הסדר מול בנק לאומי.

דלק נדל"ן והחברות הבנות שלה, בהן דלק בלרון בינלאומי, חייבות ללאומי כ-270 מיליון שקל. לאומי מחזיק (לצד מזרחי טפחות) בביטחונות הכי פחות איכותיים מבין הבנקים המממנים של דלק נדל"ן, בהם גם דיסקונט, הפועלים ומרכנתיל, שאמורים להיפרע במלואם.

רקפת רוסק-עמינח, מנכ"ל בנק לאומיצילום: עופר וקנין

עיקר ההחוב הוא של דלק נדל"ן, שחייבת ללאומי כ-183 מיליון שקל. כנגד החוב משועבדות מניות של חברות בנות המחזיקות בפרויקט הנדל"ן והמלונאות הכושל חוף הכרמל בחיפה, שאף קיים חשש מהותי להמשך פעילותו.

תחילה דובר כי לאומי יקבל 130 מיליון שקל מהחוב. אבל באחרונה סוכם בין הצדדים כי דלק נדל"ן תשלם בתוך חצי שנה ללאומי 140 מיליון שקל (כשהתוספת של 10 מיליון שקל היא בגין התמורה שתתקבל ממכירת קרקע מחוץ לתחנת דלק בצפון, וכן ישולמו ריביות פיגורים), כשהיתרה בהיקף של כ-130 מיליון שקל תימחק - כלומר, מדובר בתספורת של כ-48%. עם זאת, מכיוון שמדובר בחוב שלאומי כבר הפריש את מרביתו (אם לא כולו), הבנק צפוי לרשום ב-2013 ריקוברי מסוים (הכנסות בגין גביית חובות שסווגו בעבר כפגומים).

את הכסף דלק נדל"ן אמורה לשלם מן התמורה שתתקבל ממכירת פרויקט חוף הכרמל. משימה שעליה עמל בימים אלה המנכ"ל ערן מיטל, כשבהתחשב באיכות הפרויקט - הרי שמדובר במשימה לא פשוטה. עם זאת, לדלק נדל"ן יש אינטרס למכור את הנכס, שכן אחרת לאומי יתבע ממנה בעוד חצי שנה החזר של מלוא החוב, בסך כ-270 מיליון שקל. אם הנכס יימכר במחיר נמוך מ-140 מיליון שקל, ההערכה היא שתשובה יצטרך להשלים את ההפרש; אם בתוך חצי שנה דלק נדל"ן לא תצליח למכור את הנכס, הרי שבינתיים ללאומי אין ערבויות כי תשובה ישלם את מלוא הסכום בעצמו.

כרוניקה של מזעור נזקים

כך או אחרת, בלאומי מודעים לכך שהשווי החשבונאי שלפיו רשום פרויקט חוף הכרמל בספרי דלק נדל"ן, כ-280 מיליון שקל, אינו משקף את שוויו הכלכלי בעת מימוש. לכן, בלית ברירה מעדיפים כנראה בלאומי להיפגש עם המזומנים גם במחיר מחיקה של חלק מהחוב - מחיקה שאינה מאיימת למוטט את הבנק.

את האשראי המקורי לפרויקט נתן בנק לאומי הרבה לפני שרקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית לאומי, מונתה לראשות החטיבה העסקית בתחילת 2004. באותה תקופה החזיקו בפרויקט כמה בעלים, בהם דלק נדל"ן (17%), שלא הצליחו לקדם את הפרויקט, ובכך נוצרה ללאומי סכנה לחשיפה גדולה לפרויקט. בפברואר 2008 לאומי ביצע עסקה למזעור נזקים, שבמסגרתה רכשה דלק נדל"ן את הבעלות המלאה בחוף הכרמל תמורת 32 מיליון שקל - וגם נטלה את חובות הבעלים הקודמים ללאומי.

דלק נדל"ן רכשה מבנק לאומי חוב של 397 מיליון שקל תמורת 302 מיליון שקל במזומן, שמומן באמצעות נטילת הלוואה של 347 מיליון שקל ל-10 שנים מלאומי, כשהובטח לבנק כי יקבל זכויות בשיעור של עשרות אחוזים להשתתפות בהשבחה עתידית של הנכס. בלאומי העדיפו אז לבצע מחיקה מיידית של 95 מיליון שקל, ולהמר על הצלחת הפרויקט תחת ניהולה של דלק נדל"ן.

בסוף 2008 התנה לאומי את הסכמתו להוצאת דלק נדל"ן מקבוצת דלק בהעברת חלק מהחוב, 150 מתוך כ-600 מיליון שקל, מהחברה לקבוצה. בהמשך דרשה רוסק עמינח פירעון של 120 מיליון שקל והעברת חוב נוסף של 64 מיליון שקל - וכך חשיפתו של לאומי לדלק נדל"ן הצטמצמה בתחילת 2011 אל מתחת ל 300 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker