מימן אמן האשליות

ספק אם הדיווחים של מימן - אם יתגלו כנכונים - יוכלו לחפות על העובדות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

1. הבוקר נודע כי יוסי מימן מונה ליו"ר ספקית הגז EMG, שלא מספקת גז מזה חודשים ועסוקה בעיקר בהליכים משפטיים שהיא מנהלת נגד ממשלת מצרים וחברות הגז שלה, בגין הפרת חוזי אספקת הגז עימה.

דיווח זה התקבל בהרמת גבה. למי היה דחוף לדווח על מינויו של מימן ליו"ר EMG דווקא עכשיו? מדוע ממנה EMG יו"ר דווקא בתקופה נעדרת פעילות עסקית? ובכלל, מדוע בכלל נזכרה EMG למנות יו" לאחר חודשים שבהם ממילא נעדרה יו"ר, מאז פרש מתפקידו מוחמד טאווילה, אבי תעשיית הגז המצרית ואיש הקשר שלה לרשויות?

יוסי מימןצילום: ינאי יחיאל

תהיות אלה נותרו תלויות באוויר, ואף התחזקו לנוכח שמועות (מוכחשות) שהטילו ספק באישור מינויו של מימן. הסבר אפשרי לעיתוי הדיווח ולמהותו הגיע בחלוף שמונה שעות בלבד.

2. בשעות הערב הפתיע מימן כאשר הודיע "למקורביו" - ולא לבורסה - על כוונתו למסור את אמפל שבבעלותו לידי הגופים המוסדיים ולוותר על מניותיו בחברה שרק לפני 3 שנים ייעד לה תפקיד של אחת מקבוצות האחזקה הגדולות במשק.

הדיווח הפתיע רבים בשוק ההון. אלה סברו כי אמפל תנצל את כל חודשי ההגנה שלהם זכאית מתוקף צ'פטר 11 - ולא תרים ידיים לאחר 4 חודשים בלבד. אלה גם יחכו להיווכח במו עיניהם בעיגון בורסאי-רשמי אודות המהלך.

אלא שמעבר לכך, זהו לא מהלך של מה בכך גם בראייה עסקית. מניית אמפל אמנם קרסה בשנתיים האחרונות, אך היא עדיין מחזיקה בנכסים שאותם הציג מימן עד לאחרונה כמשמעותיים עבורו. אם נניח לפרויקט האתנול המופלא שיחצ"ן מימן בקולומביה, ולמיזמי אנרגיית הרוח ביוון, שאותם קידם בשיתוף כלל תעשיות, הרי שאמפל מחזיקה בגדות מיכליות, שאותה טיפח מימן גם בתקופה הקשה האחרונה, השקיע בה כדי להכניסה לעסקי האנרגיה והלוגיסטיקה באירופה - ואף לקח עימה חלק במכרז להפרטת נמל אילת, שממנו פרשה גדות רק לפני חודשיים. בנוסף, מחזיקה אמפל גם ב-12.5% ממניות EMG - כלומר שמימן מוותר לכאורה על מרבית אחזקותיו בחברת הגז שמונה ליו"ר שלה זה עתה.

3. הדיווח המוקדם והתמוה על מינויו של מימן ליו"ר EMG נועד לפיכך, לסכל רושם מאוחר יותר שלפיו בכוונת מימן לסגת גם מפרויקט EMG. כלומר, נועד להפגין, ציבורית לפחות, כי מחויבותו ל-EMG אף גברה.

אלא שספק אם פעלול כזה, אם אמנם יתברר הויתור על אמפל כנכון - ולא כספין, יכול לחפות על העובדה הפשוטה שמימן צמצם את חשיפתו ל-EMG ל-8.1% בלבד, ושבאותם אחוזים הוא מחזיק דרך קבוצת מרחב הפרטית - שתוכל לסגור את ענייניה עם המצרים בשקט, בדיוק כפי שתפרה אותם לפני 14 שנה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker