אקסלנס: "האינפלציה תמשיך להיות נמוכה גם ב-2013"

אם לא תהיה עליה במחירי השכירות, האינפלציה בשנת 2013 תהיה נמוכה משמעותית ממרכז היעד וב-2014 היא אף עשויה להיות שלילית

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

"כותרות העיתונים מבשרות על העלאות מחירים אבל האינפלציה תמשיך להיות נמוכה גם ב-2013. בנק ישראל מעריך כי השכירות תשאר ללא שינוי – אם הוא צודק האינפלציה תהיה נמוכה מ-1%", כך כותב היום יניב חברון, הכלכלן הראשי ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס נשואה.

האינפלציה ב-12 החודשים, מציין חברון בסקירתו, מסתכמת ב-2.1% בלבד. עוד הוא מזכיר את הערכתו של של בנק ישראל בהודעת הריבית לסעיף הדיור (שכירויות), בה הוא מעריך כי הסעיף יישאר ללא שינוי ב-2013 ואף יירד ב-1.5% ב-2014. "בהנחה שהבנק המרכזי צודק, האינפלציה בשנת 2013 תהיה נמוכה משמעותית ממרכז היעד וב-2014 היא אף עשויה להיות שלילית", אומר חברון.

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס

השבוע האחרון החל בהורדת ריבית מפתיעה של 0.25% ל- 2.00%. כמו כן, הטיל בנק ישראל מגבלות חדשות ומחמירות על המשכנתאות. למרות שאנחנו מחזיקים בתחזיות צמיחה ואינפלציה נמוכות מאלו של בנק ישראל - בנק ישראל הפתיע גם אותנו. "הורדת ריבית שבוע וחצי בלבד לאחר פרסום דוח של בנק ישראל, שמזהיר מפני "בועת מחירים בנדל"ן", וזאת עוד כאשר נתוני המאקרו במשק מצביעים על התייצבות יחסית בקצב הצמיחה, מאותתת כי בנק ישראל מוטרד מאוד מההאטה הכלכלית הצפויה בשנת 2013", כותב חברון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום