"שוק ההון לא משוכלל מספיק כדי להפנים את העונתיות שבאינפלציה"

לפי מחקר של בנק ישראל, הפנמה לא מלאה של גורמים עונתיים בחישוב ציפיות האינפלציה הביא להטיה של 1.1% בתמחור האג"ח הצמודות ■ התובנה של הבנק עלולה להשפיע על החשיבות שמייחסים לגורמים עונתיים בחישוב ציפיות האינפלציה

רם עוזרי

אומדני ציפיות האינפלציה הם מהאינדיקטורים החשובים ביותר לבנק ישראל לשם גיבוש המדיניות המוניטרית. תפקידו המרכזי של הבנק הוא להציב את רמות האינפלציה בתוך טווח היעד שהוגדר לו, קרי 1%-3%, ולשם כך משתמש הבנק בציפיות האינפלציה בשוק ההון כדי להחליט על גובה הריבית מידי חודש. באופן זה, למשל, זינוק משמעותי בציפיות האינפלציה ידחוף את בנק ישראל להעלות ריבית או ימנע ממנו להמשיך ולהוריד אותה.

עם זאת, מחקר חדש של בנק ישראל קובע כי שוק ההון הישראלי לא משוכלל מספיק כדי להביא להפנמה מלאה של אחד המאפיינים המרכזיים של עליות המחירים, שחלקן נגרמות בשל משתנים עונתיים. כלומר, העובדה שמחירי הביגוד עולים בחדות יחסית בדצמבר, ינואר ופברואר - כיוון שבחודשי החורף מחירים אלה עולים ולא כי יש עלייה במחירי הביגוד באופן כללי - לא מוצאת את ביטויה באופן מלא בהערכות של הפעילים בשוק ההון.

סטנלי פישרצילום: יוסי זמיר

במחקר, שערך רועי שטיין מחטיבת המחקר של הבנק, נמצאה הטיה הנובעת מאי ההפנמה של העונתיות הן באומדני הציפיות לאינפלציה שמפרסמים החזאים המקצועיים מידי חודש והן בציפיות האינפלציה הנגזרות מההפרש בין מחירי האג"ח הממשלתיות הצמודות והלא צמודות. שטיין הראה במחקרו כי המידה בה משפיעים גורמי העונתיות על תמחור אג"ח צמודות קטנה משמעותית מגורמי העונתיות המחושבים על ידי הלמ"ס בשיטות סטטיסטיות מקובלות.

ממצאים אלו, כותבים בבנק ישראל, מרמזים כי שוק האג"ח הצמודות בישראל אינו שוק משוכלל בהיבט זה, היות ותשואותיהן של אג"ח ממשלתיות צמודות אינן משקפות את כל גורמי העונתיות, אף על פי שגורמים אלה משפיעים על התשלומים העתידיים של האג"ח.

"כאשר מחשבים את התשואות הריאליות השנתיות ואת הציפיות לאינפלציה, יש להביא בחשבון את גורמי העונתיות המתומחרים במחירי האג"ח, ואלה האחרונים אינם זהים לגורמים שמפרסמת הלמ"ס", כתבו עורכי המחקר. "במידה ואין התחשבות בגורמי העונתיות המתומחרים באג"ח הצמודות, מתקבלת הטיה בחישוב התשואה הריאלית ומכאן גם בציפיות לאינפלציה", הם מסבירים.

לא משוכלל מספיק, שוק ההוןצילום: דן קינן

החודש בו ההטיה העונתית מגיעה לשיא הוא פברואר. על פי נתוני המדגם (כוללים נתונים חודשיים 12 שנה אחורה) ההטיה בציפיות לאינפלציה הנגזרת מנתוני שוק ההון כתוצאה מהפנמה חלקית בלבד של גורמי העונתיות היתה בממוצע בחודש פברואר 1.1%. בחודשים יולי, אוגוסט וספטמבר לעומת זאת נרשמו רמות ההטיה הנמוכות ביותר, סביב רמת ה-0.

"ממצאי המחקר מצביעים על כך שהפעילים בשוק האג"ח בישראל, כמו גם החזאים המקצועיים, אינם משתמשים במלוא המידע הטמון בתנודות עונתיות של המדד כשהם מתמחרים אג"ח צמודות מדד ומגבשים את תחזיותיהם וציפיותיהם לאינפלציה. קובעי המדיניות לוקחים ממצאים אלו בחשבון בעת השימוש בתחזיות אלו כתשומה לגיבוש המדיניות המוניטרית", כתבו בבנק ישראל.

ייתכן שהתובנה הזו תביא לשינוי הן בחשיבות שמייחסים הפעילים בשוק ההון לגורמים עונתיים בחישוב ציפיות האינפלציה, והן באופן בו בנק ישראל מתייחס לציפיות אלו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker