פורסמה טיוטת חוק: רשות ני"ע תקים תאגיד מפקח לרואי חשבון מבקרים

האוזר: "ישפר את איכות הדיווח וישמש אבן יסוד בפיקוח העקיף על תחום הערכות השווי" ■ לגוף החדש תהיה סמכות אכיפה מנהלית מול רואי החשבון ■ שלושת המפקחים שיעמדו בראשו ימונו על ידי רשות ני"ע בהתייעצות עם נגיד בנק ישראל

חלק משומרי סף האמורים לפקח על חברות ציבוריות הם רואי החשבון המבקרים. ואולם, הניסיון מלמד שצריך לפקח גם על המפקחים. הרשות לניירות ערך פירסמה היום טיוטת חוק שמסדיר הקמת תאגיד מיוחד, אשר מטרתו פיקוח על רואי חשבון מבקרים של תאגידים ציבוריים. זאת, כחלק ממפת הדרכים שפירסמה הרשות לפני כחודשיים.

"במהלך העשור האחרון, התעצמה החשיבות המיוחסת לרואי החשבון המבקרים כשומרי סף מרכזיים בשוק ההון. פרשות כגון אנרון ו-Worldcom מ-2002 בארה"ב ודומות להן באירופה, הוכיחו כי תפקוד לקוי של המבקרים מהווה סיכון שבאופן תמידי מאיים לערער את יציבות המערכת הפיננסית כולה", הסבירו ברשות.

שמואל האוזרצילום: עופר וקנין

קיומם של כללי אי תלות החלים על המבקרים, אמרו ברשות לני"ע, לא מהווה פיתרון לתלות המבקר בתאגיד המבוקר שבוחר אותו וקובע את שכרו.

לפיכך, החליטה הרשות לאמץ את הפיתרון שמיושם בארה"ב. בתחילת העשור הקודם הוקם בארה"ב גוף פיקוח בלתי תלוי על רואי החשבון המבקרים תאגידים ציבוריים (ה-PCAOB). גוף זה החליף את לשכת רואי חשבון בארה"ב שפעלה כגוף המפקח על עצמו (SRO) בדרך של סקר עמיתים. השערוריות החשבונאיות המוזכרות לעיל הובילו למסקנה כי אין ביכולתו של מבנה פיקוח כזה לבצע את המוטל עליו, בראש ובראשונה לאור ניגוד העניינים המובנה עת רואי החשבון מפקחים על עצמם.

תפקידי הגוף החדש, כפי שהוא מוגדר בטיוטת החוק יהיו לנהל רישום של כל משרדי ראיית החשבון העוסקים בביקורת של גופים ציבוריים, לקבוע כללים והנחיות בתחום הביקורת, להסדיר את חובות רואי החשבון המבקרים וכן לבצע ביקורת בעצמו על אופן עבודת רואי החשבון המבקרים. לגוף החדש, קובע החוק, תהיה סמכות אכיפה מנהלית מול רואי החשבון.

על פי טיוטת החוק המוצע, בראש תאגיד הפיקוח יעמדו 3 מפקחים שתמנה רשות ני"ע בהתייעצות עם נגיד בנק ישראל. אחד מהם ימונה על ידי ראש הרשות ליו"ר התאגיד. עוד קובעת טיוטת החוק, כי שניים מתוך שלושת המפקחים לא יהיו רואי חשבון, וכי יו"ר התאגיד יהיה מי שלא עסק בתחום ראיית החשבון ב-5 השנים האחרונות.

יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר, אמר כי: "גוף זה יפקח על עבודת רואי החשבון על בסיס המודל הקיים בארה"ב ובמדינות מערביות אחרות. רואי החשבון המבקרים הם חוד החנית של שומרי הסף. גוף פיקוח זה ישפר באופן ניכר את איכות הדיווח, יגביר בקרב המשקיעים המקומיים והזרים את האמון בעבודת הביקורת, וישמש אבן יסוד בפיקוח העקיף על תחום הערכות השווי". ברשות ניירות ערך נערכים לטיפול יסודי בכל נושא הערכות השווי, לאור הביקורת הציבורית הרבה שמעוררת הפעילות בתחום זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker