החברה הבת של כלל ביוטכנולוגיה כשלה בניסוי של תרופה לאלצהיימר

התרופה Ladostigil לא עמדה במטרות העיקריות ש הניסוי הקליני באלצהיימר, אך תפותח במקביל למחלת MCI

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

אברהם פארמסוטיקלס, החברה הבת הפרטית של כלל ביוטכנולוגיה (21%), העוסקת בפיתוח תרופה למחלות במערכת העצבים, נכשלה בשלב השני של הניסוי הקליני בתרופת Ladostigil למניעת הידרדרות במחלת האלצהיימר. בעקבות התוצאות, החליטה החברה הבת שלא להמשיך בפיתוח אינדיקציה זו אלא להתמקד בניסוי מקביל בחולים הסובלים מפגיעה קוגניטיבית קלה (MCI) באמצעות אותו מוצר.

ראובן קרופיק, מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיהצילום: יח"צ

החברה, ששוויה בספרי כת"ב מוערך בכ-7 מיליון שקל נכון לתחילת השנה, הודיעה הבוקר כי ניתוח תוצאות שלב Phase II של הניסוי בחולים הסובלים ממחלת אלצהיימר הראה כי הניסוי לא עמד ביעדו העיקרי. מטרת שלב ניסוי זה היא קבלת אינדיקציה של יעילות ראשונית של התרופה המתבססת על מנגנונים ידועים למניעת הדרדרות במצב החולים באלצהיימר.

כל זאת לאחר שבתחילת השנה פירסמה החברה תוצאות ביניים חיוביות של ניסוי שלב 2. מטרת הביניים הייתה בדיקת בטיחות נוספת ואישור ההנחות הבסיסיות כגון אומדן מספר חולים שישתתפו בבדיקת יעילות. על פי מסקנות ועדת המומחים באותה העת, לא נצפו תופעות לוואי חמורות או חריגות התלויות במתן התרופה בקרב כ-188 חולים, והסתמנה מגמה חיובית באשר ליעילות התרופה. אז, המליצה הוועדה להשלים הניסוי כמתוכנן שבסופו של הדבר הביא לכישלונו.

כלל ביוטכנולוגיה טרם מחקה את השקעתה בחברה במלואה מאחר ופעילות אברהם נמשכת ומתרכזת בהתוויית MCI. בחודש פברואר החלה החברה לגייס חולים לשלב Phase II בחולים הסובלים ממחלה זו. במקביל, השלימה אברהם גיוס חולים, שיטופלו במשך כשנה, לניסוי הבא אשר תוצאותיו צפויות להתקבל עד סוף שנת 2012.

לצד כלל ביוטכנולוגיה, בעלי מניות בה הם פונטיפקס (20%), חברת יישום (35%) והיזמים ובעלי מניות קטנים (25%). בעל המניות העיקרי, חברת יישום, הינה החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים, האחראית הבלעדית למסחור הטכנולוגיות והפטנטים שמקורם באוניברסיטה העברית. פרופ' מרתה רוזין מהאוניברסיטת עברית היא אשת מפתח בפיתוח תרופת Ladostigil.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker