אנליסטים על צעדי בנק ישראל: "עלולים לזרז התייקרות הדיור"

האנליסטים הישראלים מותחים הערב (ב') ביקרות חריפה על הצעדים המפתיעים של בנק ישראל: "המגבלה של 75% על הרוכשים של דירה ראשונה לא כל כך מגבילה אותם; מרביתם לוקחים משכנתאות בשיעור מימון נמוך יותר מה שאומר שהביקושים מצדם לא צפויים לרדת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

האנליסטים הישראלים מותחים הערב (ב') ביקרות חריפה על הצעדים המפתיעים של בנק ישראל: "המגבלה של 75% על הרוכשים של דירה ראשונה לא כל כך מגבילה אותם. מרביתם לוקחים משכנתאות בשיעור מימון נמוך יותר מה שאומר שהביקושים מצדם לא צפויים לרדת, להפך, הם עלולים דווקא לזרז עליות המחירים בשוק הדיור". כך כותב הכלכלן הראשי של דש בית השקעות - אלכס זבז'ינסקי, בנוגע לצעדים שהודיע הערב בנק ישראל.

בניגוד לכל התחזיות הודיע הערב בנק ישראל על הורדה של ריבית חודש נובמבר ברבע אחוז לרמה של 2%. עוד הודיע הבנק, באמצעות המפקח על הבנקים, על מגבלות חדשות לנוטלי משכנתאות לדיור, אשר תחול על הלוואות שניתן להן אישור עקרוני מיום 1 בנובמבר 2012 ואילך

אלכס זבז'ינסקי, דש בית השקעותצילום: אמנון גוטמן

זבז'ינסקי מסביר כי הבחירה של בנק ישראל להוריד את הריבית כדי להקל על מצב המשק תוך ביצוע צעד מאזן של הטלת מגבלות על המשכנתאות עלולה דווקא לעלות את הסיכון שטמון בשוק הדיור המתנפח.

"הורדת ריבית פועלת להקטנת כדאיות השקעה בפיקדונות הבנקים ובאגרות חוב של הממשלה ודוחפת משקיעים לחפש השקעה אלטרנטיבית, כדאית יותר. כתוצאה מזה כספים נוספים של המשקיעים עשויים לזרום אל שוק הדיור ולדרבן המשך העלאת המחירים. על פי המחקר של בנק ישראל, רק כמחצית מהמשקיעים נזקקים בכלל ללקיחת משכנתא ולכן המגבלה שהטיל עליהם בנק ישראל עשויה לא להיות אפקטיבית".

גולן ספיר, משנה למנכ"ל סיגמא בתי השקעות, הסביר כי "לא די בצעדים אלה כל עוד לא פותרים את בעיית ההיצע, שעדיין נמוך ביחס לביקוש הטבעי". עם זאת, ישנם כאלו שרואים נקודת אור חיובית בהודעת הבנק.

דודי מייזליק, מנהל אגף המשכנתאות בבנק מרכנתיל, סבור כי הצעדים עשויים להוביל לירידה מסוימת בשוק הדיור בעיקר בפריפריה. "הצעדים של בנק ישראל מכוונים באופן ברור להקטנת חלקם של רוכשי הדירות להשקעה בשוק הדיור. נראה כי אין במגבלות החדשות פגיעה כלשהי בציבור הגדול של רוכשי דירה למגורים ,ואפילו להיפך. לא מן הנמנע כי ההוראות החדשות יביאו לירידה מסוימת במחירי הדירות, בעיקר באזורי הפריפריה, שהפכו בשנים האחרונות למבוקשים במיוחד על ידי המשקיעים".

מייזליק מעריך עוד, כי "ביומיים הקרובים צפוי גידול משמעותי בפניות לבנקים למשכנתאות, בעיקר מצד משקיעים, שיבקשו לקבל אישור עקרוני למשכנתא לפני שינוי ההוראות. בתחילת נובמבר צפויים אחרים, שקיבלו אישור עקרוני בעבר, למהר ולנצל את הלוואת המשכנתא שלהם בתנאים הקודמים".

מייזליק מציין עוד, כי "הפחתת שיעור הריבית ב-0.25% תוזיל בטווח המיידי את עלות המשכנתא לבעלי משכנתאות קיימות בכל הקשור למרכיב הפריים בהלוואתם. לגבי לווים חדשים, מעריך מייזליק כי "ההפחתה הנוכחית עשויה להשפיע לטובה על הפחתה בשיעור מקביל של עד 0.25% גם במסלולים האחרים, שבהם נלקחות כיום רוב ההלוואות החדשות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker