פסימיות: בלידר צופים צמיחה של 2.6% בלבד ב-2013

צמיחה של 3.3% בעולם תביא להתמתנות הגידול ביצוא; המשך השחיקה בשכר הריאלי וגידול חד באבטלה יביאו להתמתנות בצריכה הפרטית; פחות בנייה וקיצוץ תקציבי יביאו לירידה בהיקף ההשקעות

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

על פי האומדן הרשמי של הלמ"ס, התוצר בישראל יגדל בשנת 2012 ב-3.5%. על פי הערכות בנק ישראל, ב-2013 צפויה צמיחה של 3%. הכלכלן יונתן כץ וצוות הכלכלנים של לידר שוקי הון, לעומת זאת, פסימיים הרבה יותר: בסקירה שהם מפרסמים היום הם צופים צמיחה של 2.6% בלבד בשנה הבאה. זאת, בשל שלוש סיבות מרכזיות.

המשך צמיחה מתונה בעולם - המשבר הכלכלי של 2008 נבע ממינוף יתר. התהליך ההכרחי של הקטנת מינוף (deleveraging) כרוך בעלייה בשיעור החיסכון (גם פרטי וגם ציבורי) אשר בהכרח ממתנת את הביקושים המקומיים. ההשפעה של הורדת הריביות ותוכניות ההרחבה הכמותית הן זמניות ובסופו של דבר הצמיחה תתמתן על רקע עלייה בחיסכון הלאומי וריסון אשראי על ידי הבנקים אשר נכוו במשבר.

יובל שטייניץ צילום: אמיל סלמן

"לפי סקרי הציפיות השונים (מדדים PMI) מורגשת התמתנות כלל עולמית אשר פוקדת את רוב גושי הסחר (כולל סין) והיא צפויה להימשך בשנה הקרובה", כותבים בלידר. לפי קרן המטבע, הם מדגישים, בשנת 2013 מדינות ה-G-20 יקצצו בתקציבים הממשלתיים כ- 1.2% במונחי תוצר, כפול מהריסון הפיסקאלי בשנת 2012.

צמיחה עולמית מתונה משפיעה כמובן על הצמיחה הישראלית דרך היצוא. בלידר הניחו כי הצמיחה הגלובלית ב-2013 תהיה 3.3% (לעומת תחזית קרן המטבע של 3.6%), מה שיביא לצמיחה של 3% בלבד ביצוא (תחזית בנק ישראל לצמיחת היצוא היא 3.8%). בין השאר מסתמכים בלידר על מדד הדופק הטכנולוגי בארה"ב (tech pulse index) שמאותת על הרעה, ועל מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים בו התעשיינים מדווחים על ירידה נטו בהזמנות ליצוא (34.2 נקודות, הרבה מתחת לקו המאוזן של ה- 50).

התמתנות בצריכה הפרטית - הצריכה הפרטית מושפעת מהגידול באוכלוסיה (כ-1.7% לשנה), מהשינוי בשכר הריאלי שמייצר את כוח הקנייה של משקי הבית ומשינוי בשיעור החיסכון.

"העלאת מסים כגון המע"מ מביאה לשחיקה ריאלית בשכר ומקטינה את הצריכה הפרטית. בנוסף, אנו צופים עלייה בשיעור האבטלה מ-7.1% בשנת 2012 בממוצע (6.9% בחודש אוגוסט) ל-7.5% בשנת 2013, זאת על רקע ההאטה בפעילות הכלכלית והירידה בביקוש לעובדים חדשים", כותבים בלידר. מנגד, מדיניות הריבית הנמוכה תומכת בצריכה על חשבון החיסכון, אך אין בכך די כדי לתמוך בשיעורי צמיחת הצריכה.

ירידה בהשקעות בנכסים קבועים - סעיף ההשקעות מחולק לכמה סעיפים חשובים: השקעות בתשתית, השקעות בבנייה למגורים ושלא למגורים והשקעות במכונות וציוד. בכל השלושה צופים בלידר התמתנות בשנת 2013.

"ההשקעות במכונות וציוד מושפעות ממידת האופטימיות של הסקטור העסקי. באופן כללי, קיימת רמת אי וודאות גבוהה לגבי הסביבה הגלובלית והמקומית בשנה הקרובה ולכן קשה לצפות לגידול בסעיף זה, ואף סביר להניח ירידה מסוימת. בנוסף, סיום פרויקט הענק של הרחבת מפעל אינטל צפוי להקטין סעיף זה בשנת 2013", הם מסבירים.

ההשקעות בבנייה, שהיוו מנוע צמיחה חשוב בשנים האחרונות, יושפעו מהשינוי בקצב התחלות הבנייה וממשך זמן הבנייה. "בשנה האחרונה מסתמנת מגמה ברורה של ירידה בהתחלות הבנייה מקצב שנתי של 48 אלף יחידות ברבעון ב' 2011 לקצב של 38 אלף יחידות ברבעון ב' 2012. ירידה זו נובעת מירידה בהיקף שיווק קרקעות וגם מהקשחה בתנאי האשראי על ידי הבנקים. התפתחות זו תשפיע על צמצום בהיקף הפעילות בענף הבנייה בשנת 2013".

השפעה נוספת תהיה להשקעת הממשלה בתחום התשתיות. בלידר מניחים יציבות בתחום זה בשנת 2013, בניגוד. "הממשלה החדשה שתקום תשאף לצמצם את ההוצאות התקציביות ולכן צפויה לקצץ גם בתחום התשתיות", מסבירים בלידר. ההנחה שלהם היא שתהיה ירידה של 1.5% בהשקעות בשנת 2013 (בנק ישראל מעריך גידול של 1%).תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker