אקסלנס: "נופתע אם שטראוס תמכור פעילות הקפה ברוסיה"

האנליסטית ליאת גלזר: ייתכן כי שטראוס קיבלה הצעות אך אין לצפות על הודעת מכירה בימים הקרובים

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

"סביר להניח כי שטראוס קיבלה הצעות לרכישת הפעילות ברוסיה. חברות בתחום מחפשות כל הזמן להתרחב באמצעות רכישות, אך להערכתנו, המגעים נמצאים בשלבים ראשונים בלבד ואנו נופתע מאוד אם תתבצע עסקה כאשר אין זה מאפיין את האסטרטגיה של שטראוס" - כך אמרה היום ליאת גלזר, אנליסטית באקסלנס ברוקראז', בעקבות הפרסומים הבוקר על כך ששטראוס מנהלת מגעים למכירת פעילות הקפה ברוסיה.

עם זאת, מעריכה גלזר כי אם תתבצע עסקה, היא תהיה במכפיל גבוה יחסית אשר יצדיק את הסטייה מהאסטרטגיה של שטראוס לצמיחה לעומת אקזיטים. אפשרות נוספת שאינה נפסלת הינה התרחבות באמצעות הכנסת שותף לפעילות הקפה ברוסיה כפי שבוצע בעבר בברזיל אך גם מהלך כזה צפוי לקחת זמן.

עופרה שטראוסצילום: עופר וקנין

גלזר מסבירה כי השוק הרוסי הוא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של שטראוס היום והחברה פועלת באופן מאוד אינטנסיבי על מנת לצמוח במדינה זו. כמו כן, מכירה של פעילויות צומחות איננה חלק מה-DNA של שטראוס אשר נוהגת להצמיח פעילויות מהבית ולהשביח אותן לשם הצפת ערך. יתרה מזו, התחזקות פעילות קפה האינסטרנט ברוסיה התחזקה מאוד והיא צפויה לסייע למתן את התנודתיות ברווחיות ובמכירות של שטראוס.

ספציפית בתחום הקפה שטראוס עוסקת במהלכי מיזוגים ורכישות בשנים האחרונות. חלקה של שטראוס בחברה הקפה היא 75%, לאחר שקרן TPG נכנסה כשותפה לפני מספר שנים והזרימה מזומנים לקופה. היום מכירות של שטראוס ברוסיה ואוקרינה מסתכמות בכ- 800 מיליון שקל בשנה.

שטראוס נכנסה לתחום הקפה ברוסיה עוד בתחילת שנת 2008 כאשר הודיעה כי תשלם 93 מיליון דולר מתוך הונה העצמי עבור סדרת מותגי קפה נמס וקפה קלוי וטחון, הנמכרים בעיקר במדינות חבר העמים. המותגים המרכזיים הם "Chornaya Karta" ו"Kaffa".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker