סנדי הפילה את ת"א: הבנקים איבדו 2%; אפריקה השילה 3.5%

ת"א 25 יורד 0.7% ■ בנק ישראל יודיע היום ככל הנראה על הותרת הריבית ללא שינוי ■ סרגון נפלה ב-15% לאחר שפספסה את התחזיות

רם עוזרי

יום המסחר בבורסה באחד העם הסתיים בירידות שערים של עד 0.8% במדדים המובילים. את עיקר העניין ריכזה היום סופת ההוריקן שצפויה לפקוד את ניו יורק הערב, ושיתקה את החיים בעיר. החשש מהסופה הביא להחלטה שלא לפתוח את בורסת ניו יורק ונאסד"ק. המסחר בחוזים עתידיים, מכל מקום, אותת על ירידות שערים צפויות בבורסות הסגורות.

מדד ת"א 25סיים את יום המסחר בירידה של 0.7% ואילו מדד ת"א 100 ירד ב-0.8%. מדד מניות הבנקים השיל 2% ומדד מניות הנדל"ןהפחית מערכו 0.9%. מניית אפריקה ישראל , שפתחה את יום המסחר בעלייה של  2%, עברה לירידות וסיימה את יום המסחר במינוס 3.5%, לאחר שביום המסחר הקודם זינקה ב-7%.

סופת ההוריקן סנדי הפוקדת את החוף המזרחי בארה"ב התחזקה לקראת סגירת המסחר בתל אביב. הנזקים מהסופה, על פי הערכות, עלולים להגיע לכ-18 מיליארד דולר, וגוררים היערכות מיוחדת הכוללת פינוי האזורים בעיר העלולים להיות מוצפים, סגירת מערך התחבורה הציבורית וסגירת כל בתי הספר. מלבד ההשפעה הישירה של הסופה, התמקדו הפעילים בשוק בשאלה כיצד תשפיע הסופה על מערכת הבחירות בארה"ב ועל הבורסות בארה"ב ובעולם.

מנהלי הבורסות החליטו כי שבוע המסחר בניו יורק לא ייפתח. בנוסף, כמה חברות גדולות החליטו לדחות את פרסום דוחותיהן הכספיים בעקבות הסופה. כך למשל ענקית התרופות פייזר וספקית המידע תומסון רויטרס, שהיו אמורות לפרסם מחר את תוצאותיהן הכספיות, הודיעו על דחיית פרסום הדו"חות ליום חמישי.

מלבד הסופה, מה שהעסיק היום את הסוחרים בתל אביב הן הציפיות לקראת החלטת הריבית לחודש נובמבר שפרסומה נקבע לאחרי שעת סגירת המסחר. הריבית צפויה להישאר ללא שינוי, אך הספקולציות בנוגע לאפשרות שלהודעת הריבית תצורף הודעה על הגבלה בשוק המשכנתאות מתרבות.

בהונג קונג, פעולה נחרצת של הממשלה בשוק הדיור מביאה הבוקר לירידות שערים קלות של 0.3%. מניות הנדל"ן מובילות את הירידות לאחר שהממשלה הודיעה כי בניסיון להוריד את מחירי הנדל"ן היא תטיל מס של 15% על משקיעים בנדל"ן בהונג קונג שאינם תושבי המקום. המס יוטל גם על חברות ובכך יסגור פרצה בחוק דרכה רכשו חברות מבני נדל"ן והעבירו אותם לזרים.

נתוני מקרו שפורסמו אתמול מעידים על האטה בצריכה הפרטית בישראל, במקביל לזינוק הידוע בהיקף הרכישות של דירות בחודשים האחרונים. הצריכה הפרטית היתה בשנה האחרונה אחד מהמרכיבים המרכזיים בצמיחה של התוצר הישראלי. אתמול פורסם כי היקף הרכישות בכרטיסי אשראי גדל בחודשים יולי-ספטמבר 2012 בקצב שנתי של 0.3% בלבד (נתוני מגמה) לעומת קצב צמיחה של 4.3% באפריל-יוני וקצב גידול של 3.7% בשנת 2011 לעומת 2010. במקביל פורסם כי הפדיון בענף הבנייה זינק ב-30% בחודשים יוני-אוגוסט והביא לזינוק של 12% בהכנסות ממע"מ של המדינה.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר היום כי "התיאבון לסיכון גובר והמשקיעים המקומיים מגדילים אחזקה ברכיב אג"ח קונצרני בתיק ההשקעות הן ישירות והן באמצעות רכישת קרנות נאמנות. בימים האחרונים נראה כי אפילו צינור ההנפקות הקונצרניות הסתום מצוי על סף פתיחה זמנית זאת לאחר שבשבוע שעבר גייסה שיכון ובינוי כחצי מיליארד שקל ואילו היום תשלים חברת הליסינג אלבר גיוס של 220 מיליון שקל".

"לאחר חודשים ארוכים של תנודתיות וביצועים מאכזבים באפיק הקונצרני הותיר האפיק הקונצרני בחודשיים האחרונים 'עשן' לאפיק האג"ח הממשלתי ומדד התל בונד רשם תשואות נאות של 7% מתחילת שנת 2012 בעוד מדד אג"ח ממשלתי עלה ב- 5.58% בפרק זמן זה", הוסיף פגוט.

בשורה התחתונה מציע פגוט למשקיעים לנקוט במשנה זהירות: "האווירה הטובה בשווקים גורמת לרבים לשכוח את גל התספורות ואתגרי המחזור העצומים בשוק הקונצרני בשנים הקרובות ורבים מצויים במרוץ מחודש אחר תשואות גבוהות. יש לזכור כי היפוך במגמה החיובית בשווקים הגלובליים עלול לסגור את צנרת הנפקות מחדש ולהצית מחדש את סוגיית כושר ההחזר של תאגידים רבים. לפיכך, יש לשמור על רכיב מעובה של אג"ח ממשלתי בתיק ההשקעות".

מניות במרכז

מניית סרגון איבדה 16% במסחר לאחר שפספסה את התחזיות הרבעוניות. יצרנית המערכות האלחוטיות בפס רחב, אשר מניותיה נסחרות הן בארץ והן בוול סטריט, דיווחה על הכנסות רבעוניות של 118 מיליון דולר, לעומת צפי להכנסות של 130 מיליון דולר. החברה העריכה כי הירידה בהכנסות תימשך גם ברבעון הבא.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, אמר בוועידת אנרגיה ועסקים בכפר המכביה כי חברת החשמל נמצאת במשבר פיננסי. "חברת החשמל היא ספק שירות חיוני, והיא לא שולטת בהכנסותיה. קורה מצב שהחברה מספקת חשמל לאחרון הבתים בישראל, מפתחת את רוב תחנות הכוח והכנסותיה לא מאפשרות פיתוח. אז היא לוקחת הלוואות ומצטברים פערים בפיתוח - בחלקים ממערכת ההולכה היא לא נוגעת ויש פערים של כ-2 מיליארד שקל בפיתוח בשנה. אנו מייצרים כשל פיננסי שהגיע לכ-70 מיליארד שקל".

איש העסקים וחתנו של יצחק תשובה, רוני אלרואי, מנסה בכל כוחו להחזיק את אימפריית החברות שבנה כ"עסק חי". בזמן שהבנקים כבר החלו להשתלט על נכסי הקבוצה בתחתית הפירמידה, אלרואי הציע הבוקר הסדר חוב חדש למחזיקי האג"ח של קמן אחזקות (החברה האם דרכה שולט אלרואי בכל החברות שלו) בתמורה להפיכתה של קמן אחזקות לחברה פרטית ופטורה מתביעות.

אלרואי הציע למחזיקי האג"ח של קמן תשלום של 12.5 מיליון שקל בגין חוב של 72 מיליון שקל. מדובר בתספורת של 85% על החוב המקורי אולם מחיר גבוה יותר ב-4.4 מיליון שקל משוויין של איגרות החוב בשוק - 8.1 מיליון שקל. על רקע זה, מגיבות איגרות החוב של קמן אחזקות בעלייה של 20% בעוד שהמניה מגיבה בירידה של 5%.

חברת הנדל"ן פלאזה סנטרס שבשליטת אלביט הדמיה של מוטי זיסר נכשלה בשלב זה בגיוס חוב חדש של כ-150-100 מיליון דולר - שאותו הובילו מריל לינץ' ובנק אוף אמריקה - והקפיאה את התהליך. התמורה בגין הגיוס היתה אמורה להגיע למשקיעים זרים (לאחר שהמשקיעים הישראליים לא גילו התלהבות) בריביות שנתיות דולריות של סביב 11%-12% תמורת שעבוד על נכסיה המניבים במזרח אירופה והודו.

מטרת הגיוס של פלאזה היתה להקנות שקט פיננסי מעבר לשנת 2013 - זאת בכדי שהחברה תוכל להמשיך ולהשביח את נכסיה שמרביתם נמצאים בשלבי פיתוח כאלה או אחרים ובינתיים לא מניבים תזרימים נאותים. גם מכירת הנכסים בשלב זה עשויה שלא להניב את מלוא התמורה הכלכלית שטמונה בהם.

ניירות הערך של חברת הנדל"ן בראק קפיטל פרופרטיז אן.וי (בראק אן.וי), הנסחרת בת"א לפי שווי מיליארד שקל, ימשיכו להיסחר על רקע ההודעה מאתמול על התקדמות נוספת בפרויקט היזמי שלה בדיסלדורף - גרמניה. חמישה חודשים לאחר שהחלה בפעילות השיווק והמכירות במסגרת שלב א' לפרויקט המגורים "Grafental" שבדיסלדורף, הודיעה הבוקר החברה על הסכם למכירה של 78 דירות בתמורה לכ-156 מיליון שקל (31.2 מיליון יורו).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker