זינוק של 30% בפדיון ענף הבנייה הוביל לגידול של 12% בתשלומי מע"מ

בענפים אחרים נרשמה צמיחה מתונה יחסית בפדיון: בענף התחבורה, אחסנה ותקשורת נרשמה צמיחה של 3.3% בפדיון, הפדיון בענף החשמל והמים צמח ב-1.8% בלבד והענף המסחר הסיטוני אף נרשמה צמיחה שלילית של 1%

רם עוזרי

פדיון ענף הבנייה הישראלי זינק בחודשים יוני, יולי ואוגוסט בשיעור של 29.7% והוביל את הפדיון הכולל של ענפי המשק השונים לעלייה של 12.4%. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלמ"ס. זאת, על סמך נתוני מע"מ שזוכים להכנסות ביחס ישיר לפדיון ענפי המשק.

ההסבר המרכזי לנתון הגבוה הוא כמובן הקדמת קניות, רכישות ותשלומים של הצרכנים בעקבות ציפיות המשק להעלאת שיעור המע"מ ב-1% (מ-16% ל-17%) בתחילת חודש ספטמבר.

הקדמת הרכישות באה לידי ביטוי משמעותי ביותר בשוק הדירות, שם עלייה של 1% במע"מ מתבטאת בכמה עשרות אלפי שקלים, כך שהתמריץ להקדמת רכישה גדול. הקדמת הרכישות באה לידי ביטוי גם בשיא בהיקף המשכנתאות באוגוסט שחצה את רף 5 מיליארד שקל.

ענף נוסף שנהנה מהקדמת הרכישות היה ענף הנדל"ן והשירותים העסקיים. הפדיון בענף זה צמח ביוני-אוגוסט ב-26%. לעומת זאת, ענפים אחרים שלא קשורים לשוק הדיור, נרשמה צמיחה מתונה יחסית בפדיון: בענף התחבורה, אחסנה ותקשורת נרשמה צמיחה של 3.3% בפדיון, הפדיון בענף החשמל והמים צמח ב-1.8% בלבד והענף המסחר הסיטוני אף נרשמה צמיחה שלילית של 1%.

צילום: אילייה מלניקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker