האטה בצריכה הפרטית? רכישות באשראי צמחו ב-0.3%

בחודשים יולי-ספטמבר נרשמה ירידה בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי של מוצרי מזון ומשקאות ומוצרים ושירותים אחרים

רם עוזרי

הצריכה הפרטית היתה בשנה האחרונה אחד מהמרכיבים המרכזיים בצמיחה של התוצר הישראלי. היום מפרסמת הלמ"ס נתונים מדאיגים המעידים על אפשרות של האטה משמעותית בקצב הצמיחה של הצריכה הפרטית.

היקף הרכישות בכרטיסי אשראי גדל בחודשים יולי-ספטמבר 2012 בקצב שנתי של 0.3% בלבד (נתוני מגמה) לעומת קצב צמיחה של 4.3% באפריל-יוני וקצב גידול של 3.7% בשנת 2011 לעומת 2010.

צילום: בלומברג

החולשה בקצב גידול הרכישות בכרטיסי אשראי נובעת בעיקר מירידה בשני סעיפים: היקף הרכישות בכרטיסי אשראי של מזון ומשקאות, לרבות שירותי אוכל, שהצטמק ביולי-ספטמבר בקצב שנתי של 1.3%. הסעיף השני הוא מוצרים ושירותים אחרים, הכולל דלק, חשמל, גז, תחבורה ותקשורת, ורשם ירידה של 0.5% באותה התקופה. סעיף זה מהווה כ-41% מסך הרכישות בכרטיסי אשראי.

הנתונים, יש לציין, הם של היקף הרכישות במחירים קבועים, כך שהם לא מביאים לידי ביטוי שינויים שנעשו במחירים במהלך התקופה. לכן, הירידה במחירי הסלולר, שבאה לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן שמפרסמת הלמ"ס, לא יכולה להסביר את הירידה בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי.

בלמ"ס מדגישים כי הנתונים משקפים גם עלייה בשימוש בכרטיסי אשראי של הצרכנים. כלומר, הגידול בקצב של 0.3% כולל גם את המעבר ההדרגתי של צרכנים משימוש באמצעי תשלום כמו מזומן וצ'קים לשימוש בכרטיסי אשראי. לכן, צפוי שהגידול בצריכה הפרטית נמוך אף יותר מהגידול ברכישות בכרטיסי אשראי וייתכן אף כי בחודשים אלו הוא היה שלילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker