הסכמה בקרב הכלכלנים: הריבית מחר לא תשתנה

הירידה בהיקף המשכנתאות, שבאוגוסט רשם שיא של כל הזמנים, יכולה לייתר צעד נוסף להגבלה בשוק המשכנתאות

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיוני הריבית של הוועדה המוניטרית של בנק ישראל מתקיימים בשעה זו. מחר יודיע בנק ישראל על ההחלטה, ובקרב הכלכלנים נרשם קונצנסוס רחב לפיו לא יהיה שינוי בגובה הריבית בחודש נובמבר. מהלך של הגבלה בשוק המשכנתאות, עליו עשוי להודיע הבנק מחר, יסלול את הדרך להורדת ריבית בהחלטות הבאות.

רון אייכל, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב, מונה את הגורמים המרכזיים שיביאו לדבריו להותרת הריבית ללא שינוי: ראשית, שיעור צמיחת התמ"ג צפוי להיות על פי הלמ"ס גבוה יחסית ברמה של 3.5% ב-2012 - גבוה מהצפי. בנוסף, נתוני המשק אחרונים, כגון יצוא סחורות ונתוני המכירות של רשתות השיווק, מצביעים על המשך צמיחה. הגירעון הממשלתי התרחב אמנם גם בספטמבר, אולם הקדמת הבחירות הפחיתה את רמת החששות מנתון זה.

סטנלי פישרצילום: תומר אפלבאום

גם בבנק ברקליס צופים בנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי. בנוסף לנתוני הצמיחה המעודדים שהזכיר אייכל, מציינים בברקליס גם את עצמת השקל: השקל אמנם התחזק לאחרונה, הם כותבים, אך רמתו נותר סבירה. "בזמן הזה, המדיניות המוניטרית נותרה תלויית נתונים ולא ברור מה יהיה הצעד הבא של בנק ישראל", סיכמו בברקליס.

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון, מוסיף התייחסות לסביבת הריבית העולמית. "הודעת הריבית של הבנק הפדרלי היתה פחות פסימית מהודעות קודמות ושוק הדיור ממשיך להתאושש. הצמיחה בארה"ב ברבעון השלישי עמדה על 2%, גבוה מתחזיות קודמות, אך בהתאם לקצב השנתי הצפוי על ידינו", כותב רזניק.

באירופה, לעומת זאת, חוסר הודאות נמשכת: "החשש מהחרפת המשבר בגוש האירו על רקע המשך העלייה באבטלה בספרד מונעת בשלב זה מהתשואות הארוכות בעולם לעלות", אומר רזניק. ככל שסביבת הריבית העולמית נמוכה יותר, וככל שהביקושים ליצוא הישראלי יהיו נמוכים יותר, יש לציין, כך בנק ישראל ייטה יותר להורדת ריבית בהמשך הדרך.

מה שמונע מבנק ישראל להוריד ריבית הוא שוק הדיור הישראלי, הקובע חלק משמעותי באינפלציה ולכן מהווה שיקול מרכזי בהחלטת הבנק. בסקר מחירי הדיור של הלמ"ס נרשמה עלייה של 0.6% במחירים בחודש אוגוסט. מנגד, סעיף שירותי הדיור בבעלות, המשקף את תנודות המחירים בחוזי שכר דירה מתחדשים, דווקא הוזל ב-0.3% בספטמבר לעומת התייקרויות שנרשמו בחודשים קודמים.

ואולם, הנתון החשוב ביותר נוגע לשוק המשכנתאות: היקף המשכנתאות, שבאוגוסט רשם שיא של כל הזמנים, התמתן בספטמבר. כל אלה יכולים לייתר צעד נוסף של בנק ישראל להגבלה בשוק המשכנתאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker