הציבור הפסיד מאות מיליונים בשרה ומירה - וסולטן יצא מאוזן

חברת מודיעין סיימה את ההשקעה בקידוחים הכושלים עם הכנסות של 20 מיליון שקל מאז 2009 סולטן, בעל השליטה בכלל חיתום - המנפיקה העיקרית של השותפות - הצליח לצאת ללא הפסדים ■ בכירי החברה, ובכללם סולטן, לא קיבלו שכר למעט המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

ביום שבת האחרון, המשקיעים בקידוחים שרה ומירה התעוררו מחלום ההתעשרות המהירה. השותפות בקידוחים, הכשרה אנרגיה ומודיעין, דיווחו כי גם בקידוח שרה לא נמצאו סימני גז. הודעת השותפות הטביעה עמה לא רק את חלומות המשקיעים, אלא גם 600 מיליון שקל מכספי הציבור שהושקעו עד כה בחברות השותפות.

הציבור הפסיד כמעט את מלוא כספו בהשקעה, אך לא כל הצדדים יצאו מההרפתקה מופסדים. חברת הניהול של מודיעין אנרגיה, שמחזיקה ב-29% משרה ומירה, סיימה את ההשקעה עם הכנסות של כ-20 מיליון שקל.

צחי סולטן, אחד מבעלי המניות העיקריים בשותפות ובעל השליטה בחברת כלל חיתום, הצליח אף לצאת באיזון. חברת הניהול של מודיעין אנרגיה היא חברה פרטית, שנשלטת בידי סולטן (37.5%) וקבוצת אי.די.בי (37.5%). החברה מנהלת עבור בעלי המניות את ההשתתפות בקידוחי הגז השונים, את גיוסי הכספים ואת הפעילות השוטפת. השותפות מנוהלת על ידי רון מאור, בנה של גליה מאור, לשעבר מנכ“לית בנק לאומי.

לאחר הקמתה, נקבע לחברה חוזה ניהול שכלל כמה אפיקי תגמול: האפיק הראשון כולל דמי ניהול חודשיים של 25 אלף דולר; האפיק השני הוא תגמול של עשרות אלפי דולרים בשנה בגין סיוע בהכנת ההנפקות; השלישי הוא ”דמי מפעיל“ של 7.5% מכלל ההוצאות של מודיעין והאחרון הוא תמלוגים בהיקף של 13%-6% מהפקת הגז העתידית.

הכנסותיה של חברת הניהול מודיעין מדווחות במסגרת התשקיף שמפורסם לפני ההנפקות. התשקיף מספק נתונים לגבי 2011-2009 ולכך מוסיפים את 2012. בסה“כ, ב-2012-2009 הכנסותיה של חברת הניהול מגיעים ל-20 מיליון שקל (כ-5 מיליון דולר), וזאת בהנחה שבשנים האחרונות השקיעה מודיעין כ-45 מיליון דולר בשרה ומירה.

הכנסות אלה כוללות דמי ניהול של 1.2 מיליון דולר לשלוש שנים; דמי מפעיל של 3.37 מיליון דולר וכן דמי סיוע להנפקות של 450 אלף דולר. מקורבים למודיעין הדגישו שהכנסותיה של חברת הניהול נשארו רק בחברה, ולא חולקו כדיווידנד לבעלי המניות שלה.

יתרה מכך, חלק מההכנסות של חברת הניהול הושקעו במסגרת ההנפקות של מודיעין אנרגיה, מה שהביא את חברת הניהול להחזקה של 0.8% מהמניות. ואכן, ההערכות הן שכסף שנכנס למודיעין ניהול שימש בעיקר לצורכיה השוטפים, ובכללם תשלום משכורות.

עם מקבלי השכר בחברה נמנים המנכ“ל רון מאור וסמנכ“ל הכספים אייל סאבו. שאלת גובה השכר של נושאי המשרה בחברה נשארת פתוחה, שכן מדובר בחברה פרטית שאינה מדווחת לבורסה על אופן השימוש בכספים. חברי הדירקטוריון, שכולל את היו“ר חיים גבריאלי (מנכ“ל קבוצת אי.די.ב י); צחי סולטן עצמו, ארי ברנשטיין (סגן נשיא בדסק“ ש); וארי ראב“ד (סמנכ“ל באי.די.בי פיתוח) לא משכו שכר במהלך השנים. הדירקטור בן ציון בלייברג (אביו של יעקב בלייברג, שמחזיק 10% מהמניות), מקבל שכר בתוקף תפקידו כעובד החברה.

במקביל להכנסות שצברה חברת הניהול במשך השנים, גם סולטן עצמו לא הפסיד מהספקולציה בים התיכון. במסגרת הנפקותיה התכופות של שותפות מודיעין, קיבלה חברת החיתום כלל דמי ניהול של כ-4 מיליון דולר (כ-16 מיליון שקל). בעל השליטה בחברת החיתום הוא סולטן עצמו, שמחזיק 56% מהמניות.

לאחר ההוצאות השונות, סביר להניח שלכיסו של סולטן הגיעו 10-8 מיליון שקל (בהתאם לחלקו במניות). למרות הרווח התיאורטי, הרי שגם רווח זה מתבטל, וזאת מאחר שלפי הערכות סולטן הזרים בעצמו במסגרת הנפקות זכויות שערכה מודיעין כ-11 מיליון שקל, באופן אישי.

בשורה התחתונה הציבור הפסיד את מרבית כספו בהשקעה במירה ובשרה, בעוד שסולטן יצא באיזון מההשקעה, וחברת הניהול צברה הכנסות של 20 מיליון שקל במשך כארבע שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker