ואדים סבידרסקי

חברת האחזקות החברה לישראל הינה בין המתמודדות במכרז לרכישת מונופול גז יווני DEPA במסגרת הליך הפרטה יזום. עם זאת, המקורות בסקטור הגז היווני סבורים כי ענקית הגז הרוסית גזפרום היא המתמודדת המעוניינת ביותר במכרז, אך עדיין מוקדם לדבר על קדימותה - בשל מדיניות האיחוד האירופי לשמור על גיוון ספקי גז לאזור.

במקביל לחברה לישראל, מתמודדות על רכישת המונופול, הובלת והפצת הגז ביוון, SOCAR מאזרבייג'אן, CEZ הצ'כית, Edison האיטלקית, Enegas ו-Gas Natural הספרדיות, ENN הסינית, Mitsui מיפן ועוד. ההצעות המוקדמות יוגשו לא מאוחר מ-6 לנובמבר וההערכות הן כי תוצאות המכרז יתקבלו בינואר הקרוב, לפי סוכנות הידיעות הרוסית RBC.

עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר ההודעה על המכירה בסוף פברואר האחרון, זכתה ממשלת יוון להתעניינות מצד 17 חברות מ-12 מדינות שונות, כך דיווח העיתון היווני אימריסיה עוד באפריל האחרון. על פי המידע שפורסם, שווי נכסי DEPA מוערכים בכמיליארד יורו ושווי החברה הבת DESFA בכ-500 מיליון יורו נוספים. עם זאת, בכוונת ממשלת יוון לגייס באמצעות ההפרטה יותר מ-2 מיליארד יורו.

ליוון מסופקים מדי שנה כ-12 BCM גז טבעי, כאשר DEPA, שבשליטת המדינה (65%) וחברת Hellenic Petrolium אחראית על רכישה, אספקה והפצה של הגז הטבעי לתעשייה ומשקי בית. חברת הבת DESFA מפעילה ומתחזקת את תשתיות הגז ובבעלותה טרמינל לרה הנזלת הגז ביוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker