צחי סולטן כבר לא יגיע להרווארד

מי ששתל את חלום הגז בלבותיהם של אלפי משקיעים לא הפסיד שקל והמשקיעים הפסידו המון

שרון שפורר

"אם זה יצליח ונמצא גז, הרכישה שלי את שותפות מודיעין תהיה קייס סטאדי להרווארד ואם לא, זה יילך לפח" - כך אמר צחי סולטן למקורביו לפני כמה חודשים, כפי שפורסם בכתבה אודותיו בעיתון "הארץ".

ב"זה" הוא התכוון להררי הכסף שמודיעין גייסה מהציבור בתוך שלוש שנים, מאז שרכש אותה: 180 מיליון שקל שהתאדו אתמול ברובם, עם היוודע תוצאות הקידוח הכושלות ברישיון שרה שהצטרפו לתוצאות הקידוח הכושלות במירה.

אבל לא צריך לטעות. החלום של סולטן להגיע להרווארד אולי נגוז במתכונתו הנוכחית - אך את הסטאדי קייס של מודיעין אפשר עדיין ללמד באוניברסיטה היוקרתית, בגירסה מעט שונה. זהו סטאדי קייס שבו מי ששתל את חלום הגז בלבותיהם של אלפי משקיעים לא הפסיד שקל אחד, בזמן שהמשקיעים שנהרו אחריו הביטו בכסף שהשקיעו בשותפות שלו מתאייד בעשרות אחוזים; שבו בעלי השליטה אינם חולקים עם הציבור את ההפסד, אבל נהנים תמיד מהאפסייד. סולטן אמנם השקיע לאורך השנים כ-10.7 מיליון שקל ביחידות ההשתתפות של מודיעין - השקעה שהתכווצה אתמול לכ-4 מיליון שקל - אבל דאג גם להרוויח מההימור שלו. בגין הגיוסים רחבי ההיקף מהציבור קיבלה חברת כלל חיתום שבשליטת סולטן 4 מיליון דולר, שרובם הגיעו לכיסו של סולטן. אלו הצטרפו לעשרות מיליוני שקלים שסולטן שילשל לכיסו ממאות הנפקות שביצעה כלל חיתום לאורך השנים שבהן היתה חתם הבית של אי.די.בי.

חלק מההנפקות האלו אמנם הניבו רווחים, אבל רבות מהן לא ייצרו כל ערך לציבור וחלקן אף ייצרו לו הפסדים. ההפסדים האלה לא היו מנת חלקם של סולטן, המחזיק ביותר מ-50% מכלל חיתום, של השותף הוותיק שלו - בית ההשקעות כלל פיננסים מקבוצת אי.די.בי - ושל בעלי המניות שהצטרפו לחברה בשנתיים האחרונות, רונן ויסרברג, נאור אלחי ויובל בן זאב.

לא מדובר רק ב-4 מיליון הדולרים שכלל חיתום קיבלה ממודיעין. הפיכתו של סולטן ל"מומחה" לכאורה בתחום חיפושי הגז והנפט הובילה שותפויות נוספות לגייס באמצעות כלל חיתום. הכנסותיה של כלל חיתום מההנפקות של שותפויות אלו בשנים 2010-2012 הסתכמו בכ-27 מיליון שקל.

סולטן ודאי מאוכזב מכך שלא הפך לטייקון הגז החדש, אלא שאכזבתו מתגמדת לעומת מאות או אלפי המשקיעים שהפסידו מאות מיליוני שקלים כשהלכו שבי אחר השמות הנוצצים של דנקנר, נמרודי וסולטן.

יהיו שיאמרו שזהו שוק ההון, ומי שרוצה להשקיע צריך להיות מודע לסיכון. מספיק לפתוח את התשקיף של מודיעין ממאי האחרון כדי לראות את האזהרה המודגשת שרשות ני"ע חייבה את החברה לפרסם בראש העמוד הראשון ובהבלטה: "ההשקעה בניירות הערך המוצעים כרוכה בסיכון ממשי של אובדן מלוא כספי ההשקעה תוך זמן העשוי להיות קצר יחסית". ובכל זאת, אין בכך כדי לנחם את דוד (השם המלא שמור במערכת), רואה חשבון בן 44 מתל אביב, שחשב ש"אם דנקנר, נמרודי וסולטן בפנים אז הם בטח יודעים מהם הם עושים" - והפסיד אתמול עשרות אחוזים ממאות אלפי השקלים שהשקיע בהכשרה אנרגיה ובמודיעין.

סולטן באמת הימר על תחום חיפושי הגז והנפט. אבל הוא הימר כמו שמהמרים בעלי ההון בשוק ההון הישראלי, וכמו שלמד ממי שהפך אותו למיני-טייקון בעצמו, נוחי דנקנר: כשאתה מהמר בגדול, אתה אף פעם לא מהמר בכסף שלך - אלא בעיקר בכסף ציבורי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker