יורם גביזון

קיבוץ שדות ים וקרן טנא, בעלי השליטה בחברת אבן קיסר, מנהלים מגעים עם קרנות השקעה זרות על מכירת השליטה בחברה לפי שווי של 600 מיליון דולר לפחות. מדובר בשווי של 18.5 דולר למניה לפחות - 25% יותר ממחירה הנוכחי בבורסה.

קיבוץ שדות ים, שמחזיק ב–57.8% ממניות אבן קיסר, יצרנית משטחי הקוורץ למטבחים ולחדרי אמבטיה, שהיא החברה הגדולה בעולם בתחום, צפויה להישאר לאחר המכירה עם אחזקת מיעוט. כך גם קרן טנא, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין, ומחזיקה כיום ב–24.7% ממניות החברה. הקיבוץ צפוי לשמור גם על הסכמי ההעסקה של חברי הקיבוץ ועל הסכמי השכירות של מפעלה של החברה בקיבוץ שדות ים, לצד מפעל נוסף באזור התעשייה בר לב.

בנקאי ההשקעות של החברה הוא ככל הנראה ג'יי. פי מורגן, שלצד ברקליס וקרדיט סוויס, היה בין החתמים המובילים בהנפקתה של החברה במארס השנה בניו יורק, לפי 11 דולר למניה. ג'יי.פי מורגן העלה באחרונה את מחיר היעד למנית החברה ל–18 דולר, וציין כי החברה היא מובילה עולמית בפלח השוק המתרחב של משטחי קוורץ וממוצבת היטב ליהנות משיעור החדירה הגדל של משטחי הקוורץ על חשבון מוצרים חלופיים בשנים הקרובות. מתחרתה העיקרית של אבן קיסר היא Cosentino הספרדית, שחיקתה את תהליך הייצור שלה וכבשה את השוק האמריקאי.

המימוש יהפוך את 711 תושבי הקיבוץ למיליונרים ונראה שהציפייה למימוש זה, כמו גם המיקום הנדל"ני המשובח של שדות ים, הם הסיבות לכך שהקיבוץ אינו קולט חברים חדשים, לרבות בני המשק מעל גיל 30.

אבן קיסר שילמה לקיבוץ שדות ים 12.6 מיליון דולר ב–2011, סכום הכולל תשלום של 4.8 מיליון דולר עבור העסקת חברי הקיבוץ בחברה ‏(72 עובדים קבועים ועד 40 עובדים זמניים נוספים‏), ותשלום של 3.0 מיליון דולר עבור שכירות.

יתרה מזו קיבוץ שדות ים רכש מאבן קיסר, מיד לאחר הנפקת החברה במארס 2012, את הקרקע למפעלה של החברה באזור התעשיה בר לב תמורת 11.4 מיליון דולר ומשכיר את הקרקע לחברה תמורת 1.1 מיליון דולר לשנה על פי הסכם לתקופה של עשר שנים, עם אופציה לעשר שנים נוספות על פי הסכם שניתן לביטול בהודעה מוקדמת של שנתיים.

השלמת מכירת השליטה בחברה צפויה להזרים לכיסיו של הקיבוץ 200 מיליון דולר, גם אם יישאר עם אחזקה של 25% ממניות החברה. מבחינתה של קרן טנא זהו מימוש ענק נוסף לאחר שמכרה בקיץ 2011 עם קיבוץ חצרים את השליטה בחברת נטפים לקרן פרמירה, לפי שווי חברה של 850 מיליון דולר. טנא השקיעה 37 מיליון דולר באבן קיסר וקיבלה ממנה דיווידנדים של 8 מיליון דולר. כעת, אם המכירה תתממש, היא צפויה לקבל עד 150 מיליון דולר עבור מניותיה.

שני בעלי המניות העיקריים בחברה, ובעיקר קרן טנא, ניסו לבצע הצעת מכר כחלק מהנפקתה של החברה במארס 2012, אך בשל מצב השוק נאלצו לוותר על כך.

מייקל ריהו, אנליסט בג'יי.פי מורגן, ציין כי האסטרטגיה של החברה להגדלת נתח השוק בארה"ב עולה יפה. נראה שפוטנציאל הצמיחה של החברה בשוק האמריקאי הוא אחת הסיבות המרכזיות לענין של קרנות השקעה בחברה.

פוטנציאל צמיחה בארה"ב

אבן קיסר השלימה במאי 2011 את רכישת 75% ממניותיה של החברה הבת האמריקאית Caesar Stone USA תמורת 27 מיליון דולר ובכך חיזקה את מעמדה בשוק האמריקאי. פוטנציאל הצמיחה של אבן קיסר עשוי להתממש בשני צירים: הגדלת הנתח של החומר שפיתחה, שהוא תערובת של קוורץ ‏(93%‏) ופולימרים ‏(7%‏) על חשבון מוצרים כמו גרניט ופורמיקה בפלח הנמוך של השוק, ושיש קררה עץ והחומר הסינתטי קוריאן של דופונט בפלח הגבוה של השוק אבן טבעית, ומשטחי פורמיקה.

תהליך הייצור של אבן קיסר, שהקיבוץ לא השכיל לרשום עליו פטנט, מפיק משטח בעל רמת צפיפות וקשיות גבוהה משמעותית מהחומרים המתחרים ועל כן הוא לא סופג מים, או כתמים, אינו נסדק וקל לתחזוקה ולניקוי.

משטחי קוורץ מחזיקים בנתח של 7% מהשוק העולמי של משטחי המטבח, שהיקפו 68 מיליארד דולר, לעומת 28% לגרנית. נתח השוק של הקוורץ בארה"ב הוא 5% בלבד לעומת 82% בישראל ו–32% באוסטרליה שהוא השוק השני בחשיבותו של החברה עם נתח של 29% כמו השוק האמריקאי. עם זאת, משטחי קוורץ הוא הפלח הצומח ביותר בשוק משטחי המטבח עם גידול שנתי של 16.4% ב–1999–2010.

מנוע נוסף לצמיחת החברה הוא ההתאוששות של שוק הנדל"ן האמריקאי שבאה לידי ביטוי בגידול של 15% בספטמבר 2012 בהתחלות הבניה ל–872 אלף, שיא של ארבע שנים, ובעלייה של 11.6% במספר היתרי הבנייה לקצב שנתי של 895 אלף.

בג'יי.פי מורגן ציינו שאבן קיסר נסחרת לפי מכפילי רווח ומכפילי רווח תפעולי תזרימי ‏(Ebitda‏), שנמוכים ב–40% וב–60% ממכפילי הרווח המקבילים של חברות מתחרות.

אבן קיסר שמייצרת משטחי קוורץ בעיקר למטבחים הרוויחה 11.7 מיליון דולר במחזור של 75.4 מיליון דולר ברבעון השני של 2012 לעומת רווח של 7.4 מיליון דולר במחזור של 66 מיליון דולר ברבעון המקביל של 2011


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker