התפטרותו של ישראל דוד מחזקת את ישראכרט

עזיבתו של מנכ"ל ויזה כאל והשינויים בלאומי קארד מחלישים את שתי החברות מול ישראכרט

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

מאחורי הקלעים

>> מנכ"ל כאל, ישראל דוד, עוזב את החברה בטונים צורמים על רקע המתיחות בינו לבין יו"ר דיסקונט, יוסי בכר, המשמש גם יו"ר כאל. לאחר מתיחות ממושכת בין השניים, הודיע דוד בישיבת דירקטוריון בשבוע שעבר על התפטרותו. עדיין לא סוכם מועד הפרישה.

דירקטוריון כאל מינה את בכר לאתר מחליף לדוד. כאל היא חברת כרטיסי אשראי הנשלטת בידי בנק דיסקונט (72%) ובנק הבינלאומי מחזיק בכ-28% ממניותיה. במערכת הבנקאות העריכו כי המתיחות בין דוד לבכר התעצמה לנוכח רצונו של בכר להגביר את מעורבותו בקבלת ההחלטות הניהוליות בחברה, על חשבון מרחב קבלת ההחלטות של דוד. ניתן להניח כי ברקע לפרישתם של מנכ"לי כאל ומרכנתיל נמצא גם הליך ההתייעלות שעובר על בנק דיסקונט - הליך שמנכ"ל דיסקונט, ראובן שפיגל, ובכר מחויבים אליו מאוד ומצפים גם ממנכ"לי החברות הבנות ליישם, כדי לשפר את רווחיות הקבוצה בטווח הארוך בלי לוותר גם על הרווחיות בטווח הקצר.

ישראל דודצילום: ישראל הדרי

השמועות לגבי חוסר שביעות רצון הדדית בין מנכ"ל כאל להנהלת דיסקונט מתרוצצות כבר כשנה, ונפוצו גם שמועות לגבי מחליפים פוטנציאליים. דוד התמודד בעבר עם השמועות האלה בדרך הומוריסטית ומקורית, כשבישיבת הנהלה שהתקיימה לפני כשנה הוא הציג בין השקפים תמונת פוטו מונטאז' שלו עם שיערה של נעמה גת, לשעבר סמנכ"ל השיווק של מזרחי טפחות, כמענה לשמועות שנפוצו כי היא מיועדת להחליפו בתפקיד. כעת שמה עולה שוב כמחליפה פוטנציאלית. שמות נוספים שהועלו בענף כמחליפים פוטנציאליים הם יובל גביש, ראש החטיבה הבנקאית בדיסקונט, ויאיר קפלן, סמנכ"ל אגף עסקי בכאל.

דוד עוזב את תפקידו בכאל לאחר שלוש שנים. הוא קיבל את ניהול כאל לאחר חשיפת פרשת הסליקה של אתרי פורנו והימורים שבהן עסקה החברה, מה שהוביל לאיום מצד ויזה ומאסטרקארד העולמית לבטל באופן חד-צדדי את תנאי הרישיון ולפתיחת חקירת משטרה בעניין. דוד הצליח לייצב את החברה בהיבט זה.

מהלך משמעותי נוסף שהוביל דוד בשוק כרטיסי האשראי היה קידום חוק ישראכרט - ששבר את המונופול של ישראכרט בשוק סליקת כרטיסי האשראי המקומי. דוד, בסיוע חברת הלובינג גלעד, הצליח לגייס לטובת העניין חברי כנסת שתמכו בחוק ובמאי נפתח השוק לתחרות. באחרונה רשם דוד הישג רגולטורי נוסף כשהממונה על ההגבלים העסקיים קיבל את טענת כאל ואסר על ישראכרט לגבות תשלומים עודפים כתנאי לפתיחת שוק הסליקה לתחרות.

דוד פורש חודשיים לאחר שמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, קידמה את תמר יסעור, מנכ"לית החברה המתחרה של כאל, לאומי קארד, לתפקיד ראש החטיבה הקמעונית בלאומי. כך יוצא ששתי חברות כרטיסי האשראי שאמורות להתחרות בישראכרט ימצאו עצמן בתקופה הקרובה עסוקות בעניינים פנימיים ולמעשה כמעט משותקות - ובכך יספקו למנכ"ל ישראכרט, דב קוטלר, המנהל את החברה ביד רמה, מרחב פעולה נוח יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker