מדד ספטמבר הביא לירידה חדה בציפיות האינפלציה: 2% בשנה הקרובה

סך אמצעי התשלום זינק ב-12% בשנה האחרונה והגיע לרמה שיא של כל הזמנים - 128 מיליארד שקל

רם עוזרי

מדד ספטמבר האפסי, שפורסם השבוע, הביא לירידה חדה בציפיות האינפלציה של חזאים ל-12 חודשים קדימה. כך עולה מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל. אם ממוצע ציפיות האינפלציה שח החזאים לשנה קדימה עמד באוגוסט ובספטמבר על 2.5%, הרי שהנתון השוטף, שכולל את התחזיות שעודכנו לאחר פרסום מדד ספטמבר, ירד ל-2%.

באופן מפתיע, ככל שמדובר על הציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון, הנתון השוטף מורה דווקא על עלייה: בשנה הקרובה חוזה שוק ההון כיום שהאינפלציה תסתכם בשנה הקרובה ב-2.4%, לעומת 2.2% באוגוסט ובספטמבר. ההסבר לשינוי נעוץ ככל הנראה בעובדה שהחישוב שעושה בנק ישראל מסתמך על ממוצע לחודש מדדי (מה-16 בחודש הקודם עד ה-15 בחודש נוכחי). לכן, מדד ספטמבר שפורסם רק לפני מספר ימים השפיע על נתון זה רק בשוליים.

נתון נוסף שיש לשים אליו לב הוא הגידול בסך אמצעי התשלום בחודשיים האחרונים. באוגוסט ובספטמבר גדלה כמות הכסף במחזור בשיעור של 2.1% ו-2.9% בהתאמה, כך שסך אמצעי התשלום הגיע לרמה שיא של כל הזמנים של 128 מיליארד שקל. ב-12 החודשים האחרונים הסתכם הגידול בכמעט 12%- שיעור השינוי הגבוה ביותר בשנתיים האחרונות הטומן בחובו סכנה ללחצי אינפלציה גבוהים יותר.

צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker