דיסקונט: הסבירות להורדת ריבית עלתה; תחייב מגבלות על המשכנתאות

הירידה שנרשמה במחירי השכירות בספטמבר לא צפויה להימשך: "ההאטה במשק עשויה להסיט חלק מהביקושים מרכישת דירה לשכירות"

רם עוזרי

"הקדמת הבחירות גורמת לריסון פיסקאלי ב-2013 ולמיתון הצמיחה, עובדה שמעלה את הסבירות להורדת ריבית, אם כי הורדות הריבית עשויות להידחות (בחלקן) לאחר הבחירות. עם זאת, התבטאות בנק ישראל באשר לחששות לגבי התפתחות בועת נדל"ן תחייב כפי הנראה לנקוט בצעדים נוספים/מגבלות בתחום המשכנתאות במקביל להורדת הריבית, על אף שהפתרון ארוך הטווח נמצא בהגדלת ההיצע של דירות למגורים".

זו המסקנה של נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של בנק דיסקונט, מהפרסום האחרון של בנק ישראל ומהמדד האפסי לספטמבר.

יריד דירות בשהם

בסקירה התקופתית שפירסם השבוע, התייחס בנק ישראל בהרחבה לשוק הנדל"ן, והביע חשש מפני התפתחות בועת מחירים בשוק הדיור. הבנק קבע כי מחירי הדירות בישראל נמצאים ברמות גבוהות מבחינה היסטורית, וכי על הממשלה להסתייע במוסדות התכנון, הבנייה ושיווק הקרקעות כדי להגדיל את היצע הדירות.

בכל הנוגע לרמות הריבית הנמוכות, שצפויות לפי שמיר להמשיך ולרדת על רקע ההאטה במשק, גם בנק ישראל מציין בסקירתו כי יש להן השפעה על התחדשות העליות במחירי הדירות. בנק ישראל פעל בעבר באופן ממוקד בשוק המשכנתאות כשהגביל את שיעור המשכנתאות בריבית משתנה. פעולה ממוקדת נוספת, שעל פי הערכות כלכלנים תתמקד בשיעורי המימון של המשכנתאות, צפויה לשחרר לבנק ישראל יותר דרגות חופש להורדת ריבית.

נתוני המדד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו השבוע מגלים כי מחירי הדירות ממשיכים לעלות. סעיף שירותי דיור בבעלות הדיירים (חוזי שכירות מתחדשים, שמשקלם במדד כ-19%) ירד אמנם ב-0.3%, אך מחירי הדירות בבעלות (סעיף שלא כלול במדד) המשיכו ועלו ביולי-אוגוסט בשיעור של 0.6% לעומת יוני-יולי, ולעומת החודשים המקבילים ב-2011 ב-1.4%.

"מחירי השכירות עלו, על אף שספטמבר מאופיין על פי רוב בעליות מחירים בשל תחילת שנת הלימודים. העלייה השנתית בסעיף זה (12 חודשים אחורנית) עומדת בספטמבר על 2.8%, שיעור מתון יחסית לחודשים קודמים (4%-5% במרבית החודשים האחרונים)", כותבת שמיר בסקירתה.

להערכתה, ההתמתנות בתחום זה לא צפויה להימשך. זאת, בין השאר, לנוכח ה"האטה במשק שעשויה להסיט חלק מהביקושים מרכישת דירות לשכירות". הגבלות נוספות של בנק ישראל בתחום המשכנתאות יתרמו בודאי להסטת ביקושים מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker