לקראת הנפקת בבילון

האם נעם לניר מתכנן למכור מניותיו?

בבילון הודיעה הערב על כינוס אסיפת בעלי מניות לצורך הענקת זכות ללניר למכור מניות בהנפקה המתוכננת בארה"ב ■ על רקע זה ושמועות נוספות, קרסה מניית בבילון בשיעור של 6%

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
אורן פרוינד

חברת בבילון הישראלית מתקרבת הערב (ב') צעד נוסף לקראת ההנפקה בוול סטריט. דירקטוריון החברה התכנס הבוקר לישיבה בת שעה בכדי לדון בהכנות הדרושות להנפקת החברה בארה"ב. בין הנושאים שעלו הפרק: הרחבת הכיסוי הביטוחי של פוליסות הדירקטורים, שינוי תקנון החברה לחברת דיווח אמריקאית, והמשך כהונה משותפת של נעם לניר ואלון כרמלי בהנהלת החברה, צעד שדורש אישור בעלי מניות מתוקף היותם קרובי משפחה (כרמלי נשוי לאחותו של לניר).

ואולם את תשומת לב המשקיעים בת"א משך דבר אחד. דירקטוריון החברה ביקש מבעלי המניות לאשר לבעלי השליטה, נעם לניר (23.8%) וקרן ההשקעות ריד אלסוויר (18%), אופציה למכירת מניותיהם בזמן ההנפקה המתוכננת בוול סטריט. 

בבילון מציינת כי "כמות המניות שתימכר על ידי בעלי השליטה (במידה ויממשו את האופציה) לא תעלה על שליש מסך כמות המניות שיוצעו על ידי החברה במסגרת ההנפקה". בהתחשב בעובדה שרוב החברות מנפיקות סדר גודל של 20% ממניות החברה, מסתמן כי נעם לניר וריד אלסווויר יוכלו לממש מניות בשווי מוערך של 100 מיליון שקל. זאת בהנחה שמרנית כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 32 שקל, בהתאם למחיר המניה הנוכחי בבורסה בת"א.

הצעד נתפש כשלילי בעיני הציבור מחשד כי לניר יאבד את השליטה בחברה. מניית החברה הגיבה בירידה של 6% במחזור ער של 32 מיליון שקל. לניר מחזיק היום 23.8% ממניות בבילון לאחר שרכש לפני חודש 40 אלף מניות נוספות מידי סמנכ"ל הטכנולוגיה של החברה, שלומי צייאג, בתמורה ל-1.3 מיליון שקל.

דירקטוריון החברה הודיע על כינוס אסיפת בעלי מניות בתאריך 20 לנובמבר לצורך אישור התנאים החדשים והוצאת ההנפקה לפועל. האסיפה תתבצע חודשיים לקראת ההנפקה המתוכננת בארה"ב, שעל פי ההערכות צפויה להתבצע במחיר גבוה ממחיר המניה בשוק הישראלי (33.09 שקל). 

לפני שבועיים וחצי פירסמה בבילון לראשונה את טיוטת התשקיף הראשונה להנפקה המתכוננת. בראש הקונסורציום יעמדו סיטי וג'פריס, ואליהם יצטרפו חמישה בנקים נוספים ביניהם UBS ו-RBC. אם לא יהיו עיכובים מפתיעים, ההנפקה צפויה לצאת לפועל עוד לפני תום השנה הנוכחית. 

בחודש וחצי האחרון סבלו משקיעיה של בבילון מתנודתיות רבה במניה. למרות שלא פירסמה הודעה מהותית, איבדה מניית החברה 40% מהשיא שרשמה בחודש יולי האחרון בתוך שלושה שבועות. על פי ההערכות, מה שהפיל את המניה היו מספר שמועות זדוניות על החברה, ביניהן ביטול ההנפקה בנאסד"ק.

ואולם בחודש האחרון נרשמה התאוששות במניה (עלייה של 20%) על רקע התאוששות כללית בשוקי העולם והתפוגגות החששות מביטול ההנפקה בחו"ל. מה שהיווה את הטריגר היה ביטול הסכם בעלי המניות של נעם לניר (בעל השליטה החברה) לבין קרן ההשקעות Reed Elsevier Ventures, צעד טכני הנדרש לצורך ההנפקה שנתפש כחיובי עבור המשקיעים בתל אביב.

בבילון הפכה בשנים האחרונות ממפתחת ומשווקת של תכנת תרגום למשווקת של מידע אינטרנטי. בשונה מיצרניות תוכן דוגמת וואלה ו-ynet, המשתמשות בחשיפה שלהן ברשת למכירת שטחי פרסום לחברות שונות, בבילון העדיפה להתמקד במודל עסקי המפנה גולשים למנועי חיפוש עולמיים (דוגמת גוגל) ולגזור קופון עבור כל הקלקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker