לידר שוקי הון: ת"א צפויה להציג תשואה עודפת לעומת הבורסות בעולם

אלון גלזר: מניות הבנקים ומניות היתר יובילו את העליות; תחילתו של הראלי בעולם מגיעה בתקופה בה האינדיקאטורים הכלכליים חלשים, ובמקביל נעשים מהלכים על ידי הממשלות והבנקים המרכזיים לפתרון המשבר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"יש דמיון בין מצב השווקים היום, לבין מצבם לפני שני התיקונים החדים שראינו בעשור הקודם. תחילתו של הראלי בעולם מגיעה בתקופה בה האינדיקאטורים הכלכליים חלשים, ובמקביל נעשים מהלכים על ידי הממשלות והבנקים המרכזיים לפתרון המשבר", כך כותב היום מנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, אלון גלזר.

אלון גלזר
אלון גלזרצילום: עופר וקנין

גלזר בדק את שני המשברים הקודמים שהתחוללו בשוק ההון בשנת 2002 ובשנת 2008, והסיק כי התיקונים התרחשו עוד כשמצב הכלכלות בעולם היה רע והמיתון היה בשיאו. מכיוון שההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה, לדעתו, קובע גלזר כי אנחנו בפתח של גל עליות, הדומה לתיקונים שהתרחשו בעבר בזמן שני המשברים האחרונים. עם זאת, גלזר מסייג את הנחתו וקובע: "ברור שאין ביטחון שההיסטוריה תחזור ויש להכניס למשוואה גורמים נוספים שעשויים להשפיע, כגון המשכו של הראלי בעולם בבורסות, ואמונה שהמשבר מתחיל להסתיים, כפי שחשבו ב-2009".

גלזר מצביע על כך כי גם הפעם השוק המקומי החל לעלות רק לאחר שנרשמו עליות בשוקי העולם: "השוק הישראלי הציג בעבר תשואת יתר משמעותית ביחס לשווקים המרכזיים בעולם. מאחר שהירידות בשוק הישראלי בתקופת המשבר האחרון היו חדות יותר, לאור העובדה שהשוק הישראלי מוטה לחברות פיננסיות וחברות אחזקה ועזיבת המשקיעים הזרים ,התיקון מעלה עשוי להיות חד גם הוא . לדעתו אם הראלי יימשך, אנו צפויים לראות תיקון חזק יותר כלפי מעלה בישראל, בהשוואה לבורסות האחרות בעולם".

עוד מדגיש גלזר כי העליות מתבצעות בתקופות קצרות, ובמקרים רבים חוששים מרבית המשקיעים מכך שהמשבר עדיין בעיצומו ולכן נותרים מחוץ לשוק.

בעבודתו מצא גלזר כי מניות הבנקים והיתר הציגו תשואות עודפות על מדד ת"א 25. ב-2003 הצטרפו מניות היתר לחגיגת העליות מספר חודשים לאחר התיקון. גלזר מרענן את זכרוננו בעובדה כי מניות הבנקים שהתרסקו בשני המשברים הקודמים, עד לרמה של מתחת ל-0.5 מההון העצמי, ביצעו את התיקון החד מעלה תוך פחות משנה.

ב-2003 עלו מניות הבנקים בשיעור של 110% וב-2009 עלו בשיעור של 155% עד למכפיל הון של 1 ב-2003 ומכפיל הון של 1.1 ב-2009. לדעתו, הבנקים הנסחרים היום במכפיל ממוצע של 0.73 מהווים עדיין פוטנציאל גדול להשקעה, במיוחד לאור ההנחה כי מצבם טוב בהרבה משהיה בשני המשברים הקודמים. גלזר ציין כי "לא נראה תיקון חד במניות הבנקים כמו שראינו ב-2003 וב-2009, אולם עדיין קיים פוטנציאל לעליות שערים נוספות. ומניות הבנקים שכבר עלו ב-30% יכולות להכפיל את שוויין".

לדברי גלזר, משקיעים המעוניינים בסיכון, יכולים להשקיע במניות מדד היתר שנסחרות במחירים נמוכים מאוד, ולהניב תשואה גבוהה לאור מקרי העבר. עוד מזכיר גלזר כי גם לאחר תקופת הבחירות שחלה במהלך שני המשברים האחרונים התחוללו עליות משמעותיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker