קרן יורק מגבשת קואליציה של בעלי האג"ח באי.די.בי פיתוח

נציג קרן יורק, ג'רמי בלנק, המחזיקה ב-20% מהאג"ח של אי.ד.בי פיתוח נפגש עם מנכ"ל הפניקס, מיטב ופסגות וביקש את תמיכתם לפעול במשותף מול אי.ד.בי פיתוח במטרה למקסם את השקעתם

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מחירי האג"ח של חברת אי.די.בי פיתוח, שבבעלות אי.די.בי אחזקות של נוחי דנקנר, רשמו היום זינוקים של עד 21.7%. זאת לאחר שאתמול נחשף ב-TheMarker כי קרן ההשקעות האמריקאית יורק קפיטל, המיוצגת בישראל בידי ג'רמי בלנק, רכשה בחודשים האחרונים אג"ח של אי.די.בי פיתוח תמורת כ-400 מיליון שקל. כיום יורק מחזיקה בכ-20% מהאג"ח של אי.די.בי פיתוח.

כך הפכה יורק למחזיקה הגדולה ביותר באג"ח של אי.די.בי פיתוח. החברה חייבת לבעלי האג"ח 4.4 מיליארד שקל, וכן חייבת למוסדות פיננסיים ובנקים כ-2.1 מיליארד שקל. למרות העליות שנרשמו אתמול באג"ח של אי.די.בי פיתוח, הן עדיין נסחרות במחירים של
  49-74 אגורות לאיגרת, המגלמות תשואות לפדיון ברמות זבל של עד 131%.

ג'רמי בלנקצילום: מוטי קמחי

רמות אלה מצביעות על חשש המשקיעים לגבי יכולתה של החברה לעמוד במלוא התשלומים במועד המקורי, וחוסמות בפני אי.די.בי פיתוח כל אפשרות למחזר את החוב בשוק האג"ח. מדובר בפעם ראשונה שקרן השקעות גדולה, מתמחה בין השאר בהשקעות בחברות במצוקה פיננסית כמו אי.די.בי פיתוח, נכנסת לחברות כאלה בישראל בהיקפים כה גבוהים.

בלנק וצוות האנליסטים שלו עסוקים בשנה האחרונה בעיקר בהשקעות בחברות במצוקה באירופה. בהתאם לאסטרטגיה הזאת, לפני כחצי שנה הם החלו לבחון השקעה באי.די.בי פיתוח ולנתח את הנתונים שלה על סמך מידע פומבי וציבורי, כמעט מבלי ליידע איש בשוק ההון הישראלי. הרכישות בוצעו בחודשים האחרונים, כנראה לפי מחיר ממוצע של כ-50 אגורות לאיגרת. לאחר שיורק הגיעה לאחזקה מהותית החליט בלנק כי זה הזמן להתחיל
ולהיפגש עם הגופים המוסדיים כדי לגבש קואלציה של בעלי החוב.

כך השלימה יורק בימים אלה פגישות עם מנהלים בכירים בגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים באג"ח של אי.די.בי פיתוח: הפניקס, מיטב ופסגות, וקיבלה הסכמה עקרונית מהגופים האלו לפעול במשותף מול ראשי אי.די.בי במטרה למקסם את ערך ההשקעה של כולם.

עדיין לא ידוע אילו מהלכים ינקטו הצדדים, אך כנראה יהיה מדובר בפיקוח על המהלכים הנעשים בחברה. שלשום קיים בלנק פגישות עם מנכ"ל הפניקס, אייל לפידות, מנכ"ל מיטב, אילן רביב ומנכ"ל פסגות, חגי בדש, כשבימים הקרובים צפויה להתקים פגישה גם עם מנהלים בכירים של הראל שחלקם שבו בימים אלו מחו"ל ואחרים אמורים לחזור בימים הקרובים.

באותן הפגישות לא חשף בלנק את כל הקלפים של התוכנית האסטרטגית של יורק, אלא עידכן את המנכ"לים על המהלך שיורק רקמה, וכנראה רצה לקבל את תמיכתם לכך. ככל הידוע יורק אינה מעונייינת להצטרף לנציגות האג"ח של אי.די.בי פיתוח, שכן מהלך כזה לא יאפשר לה לסחור בנייר ערך של אי.די.בי פיתוח. עם זאת, אין הדבר אומר שיורק לא תפעל מאחורי הקלעים.

לפי ההערכות בשוק ההון, יורק תנסה לחזק את הממשל התאגידי של אי.די.בי פיתוח, כלומר לדאוג לכך שההחלטות בדירקטוריון שלה יתקבלו רק לטובת אי.די.בי פיתוח. זאת מבלי להתחשב באינטרסים כאלה או אחרים של אי.די.בי אחזקות או של גנדן הולדינגס. ב-25 באוקטובר תתקיים אסיפת בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, שייתכן אף שתוקדם. לאחריה תמונה נציגות של מחזיקי האג"ח של החברה שתנהל מו"מ מול אי.די.בי פיתוח.

בשלב זה לא ברור אם מדובר יהיה בהסדר לפריסת חובות באי.די.בי פיתוח, המחזיקה באמצעים נזילים של כ-1.3 מיליארד שקל המספיקים לה ל-12 החודשים הקרובים לפחות. בכל מקרה מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח דורשים כעת כי כל מהלך מהותי של החברה יתבצע בתיאום ואישור שלהם.

נפגשים מחר עם בעלי האג"ח

מחר צפויה יורק לקיים פגישה במשרדי הנאמן ברמת גן עם בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, שהגיבו אתמול בחיוב לגבי המהלך של יורק. "מדובר בחדשות מצוינות, שכן יש כאן גוף חיצוני גדול וחזק שאינו סובל מבעיית ניגודי עניינים בשוק ההון הישראלי ולא מומן בידי הבנקים הישראליים, אלא גוף המתמחה בהשקעות מסוג זה ורואה לנגד עיניו ערך רב באג"ח של אי.די.בי פיתוח. השאלה הגדולה עכשיו היא איך יורק תפעל בשיתוף פעולה עם דנקנר ואי.די.בי או בדרכים עוינות יותר, כשפונקציית המטרה היחידה שלהם היא להרוויח כמה שיותר כסף", אמר אתמול מנהל בכיר באחד הגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים באג"ח של אי.די.בי פיתוח.

"כניסה של גוף כמו יורק מחזקת את ההערכה שלאג"ח של אי.די.בי פיתוח יש ערך ערב רב יותר מהמחירים שבהם הן נסחרו עד אתמול בבוקר. מדובר בגוף חזק וממוקד שלא מתפזר, שכן הם השקיעו באי.די.בי פיתוח, שבה ראו בשר לרווחים, ולא באי.די.בי אחזקות, למשל. אני חושב שהשאיפה שלהם היא לעשות מהלך פיננסי זריז. אם לא, אז הם יפשילו שרוולים וילכו על כל הקופה. מכל מקום, הם כנראה ירוויחו לא מעט כסף, אחרת לא היו מסתכנים", הוסיף מנהל מוסדי בכיר אחר.

"אם לנוחי דנקנר לא ירד האסימון עד עכשיו, טוב יהיה עבורו שזה יקרה כמה שיותר מהר. שכן בחודש וחצי האחרונים המציאות באי.די.בי השתנתה. תחילה הוקמה נציגות, ועכשיו מגיעה קרן אמריקאית כמו יורק, הפועלת לפי תרבות אמריקאית קרה: נוקשה, לא לחיצה, בלי סנטימנטים. המטרה היחידה שעומדת לנגד עיניה זה להרוויח כסף, ורצוי עם תשואות דו-ספרתיות כמה שיותר גבוהות. לכאורה, אי.די.בי פיתוח עדיין סולוונטית, אך לדנקנר אין הרבה מרווח נשימה וחופש פעולה", ציין אתמול מנכ"ל באחד הגופים המוסדיים הגדולים.

בניגוד לעליות באג"ח של אי.די.בי פיתוח, מחירי האג"ח של החברה האם אי.די.בי אחזקות רשמו אתמול נפילות של עד 4.5%, והן נסחרות כיום במחירים של 19-34 אגורות לאיגרת. שכן המהלך של יורק אינו משפר את מצב בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, החייבת להם כ-1.7 מיליארד שקל וכ-300 מיליון שקל לבנקים. בקופתה מצויים 200 מיליון שקל המספיקים לחברה רק עד יוני 2013.

דנקנר קנה חמצן עד דצמבר הקרוב (המועד שבו אי.די.בי אחזקות אמורה לשלם לבעלי אג"ח ד' ריבית של 64 מיליון שקל) אחרי שאדוארדו אלשטיין הארגנטינאי רכש 10% מגנדן הולדינגס (החברה האם שדרכה דנקנר עצמו ומשפחתו שולטים באי.די.בי אחזקות) תמורת 25 מיליון דולר (כ-100 מיליון שקל). ואולם אם הוא לא ימצא פתרון מימוני של יותר מ-500 מיליון שקל לחברות הקבוצה, הסיכויים שלו להישאר בעל השליטה באי.די.בי אינם גבוהים במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום