המוסדיים השקיעו באוגוסט 720 מיליון דולר במניות חו"ל

חיים ישראל: "הסטת הכספים האדירה לחו"ל היא זו שהפכה את הראלי של אוקטובר לכל כך קיצוני"

רם עוזרי

תושבי ישראל העבירו בחודש אוגוסט סכום עתק של 813 מיליון דולר להשקעות פיננסיות בניירות ערך סחירים בחו"ל. מתוך סכום זה, 776 מיליון דולר הושקעו במניות בחו"ל, ורק 37 מיליון דולר הושקעו באג"ח. כך עולה מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל. עיקר ההשקעה במניות, 720 מיליון דולר, בוצעה על ידי הגופים המוסדיים.

"הסטת כספים אדירה לחו"ל היא זו שהפכה את הראלי של אוקטובר לכל כך קיצוני", אומר חיים ישראל, סגן מנהל מחקר שווקים מתעוררים במריל לינץ'. "בימים האחרונים הם רואים שיש הזדמנויות. יש ירידה בחששות הגיאו פוליטיים ומערכות מסחר אוטומטיות מזהות ירידה בסיכונים שמזהה השוק", מסביר ישראל.

יש לציין כי העברות הכספים האדירות לחו"ל נעשו בצל הדיבורים על אפשרות של תקיפה אפשרית באיראן ולאחר שמדדי המניות בישראל הפגינו ביצועי חסר גדולים ביחס למדדי המניות בחו"ל.

מאז, נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם הרגיע את השווקים ודחה את אפשרות התקיפה בשנה לפחות. תיקון חד נרשם בבורסה של תל אביב, תיקון שמאות מיליוני השקלים שזרמו החוצה בחודש אוגוסט לא נהנו ממנו. מה שהופך את התנודות לחדות יותר הם מחזורי המסחר הנמוכים.

חיים ישראלצילום: אייל טואג

"ברגע שמוסדי גדול מתחיל לקנות בארץ, בגלל מחזורי המסחר הנמוכים ישר רואים את זה בתשואות", אומר ישראל. "מחזורי המסחר ירדו מאוד אבל המוסדיים עדיין מנהלים מאות מיליארדי שקלים. עכשיו זה השתפר קצת, אבל היו ימים שבהם מחזור המסחר היומי הכולל היה המחזור הממוצע במסחר במניית טבע בימים הטובים של 2010".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker