בגלל הבחירות

"הצמיחה תהיה נמוכה מתחזיות קרן המטבע ובנק ישראל"

הריסון התקציבי, לעומת זאת, יביא להשפעה חיובית על שוק האג"ח הממשלתיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשוק ההון לא מופתעים מהכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו מאתמול (ג') על הקדמת הבחירות, שהמשמעות שלה מבחינת תקציב הממשלה הוא שפעילות המשרדים החודשית בינואר-מארס 2013 תתוקצב על פי תקציב 2012 חלקי 12. עם זאת, בשוק לא אדישים להשפעה של ההחלטה על המשק הישראלי ועל שוק ההון.

"לתקציב מעבר יש השלכות כלכליות קשות. חלק מהתוספות שאמורות היו להינתן בתקציב 2013 נועדו לממן פרויקטים כמו חוק חינוך חינם מגיל 3, העלאות השכר לעובדי המדינה ופרויקטים של תשתית שאי אפשר יהיה לממן ללא קיצוץ במקום אחר או דחייה במקרה של השקעה בתשתיות", כותב היום עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, בתגובה להודעה על בחירות מוקדמות.

לדבריו, המשמעות היא שנראה שהצמיחה ב-2013 תהיה נמוכה יותר מתחזית קרן המטבע (3.2%) ומתחזית בנק ישראל (3%). קליין מציין כי תחזית הצמיחה של הראל ל-2013, שעומדת על 2.7%, חושבה על בסיס ההנחה שהבחירות יוקדמו ולכן היא נשארת כרגע ללא שינוי.

ההשפעה של הקדמת הבחירות על שוק האג"ח הממשלתיות, הוא מוסיף, צפויה להיות דווקא חיובית: בהנחה שהבחירות יתקיימו תוך 90 יום, יש לכך שלוש השפעות חיוביות בהשוואה לתסריט של בחירות בסוף השנה: ראשית, 2013 לא תהיה שנה של כלכלת בחירות ופזרנות תקציבית. שנית, התקציב שיוצג במארס יהיה מרסן ביותר – כי אין כבר לחץ של בחירות. ולבסוף, בינואר עד מארס יהיה תקציב מרסן מאוד של 1 חלקי 12 מתקציב שיחייב לקצץ בפרויקטים לאומיים ובהשקעה בתשתיות.

הקדמת הבחירות, טוען קליין, מביאה למצב שבו גם נקבל תקציב של 1 חלקי 12 וגם את הקיצוץ של המיליארדים ב-2013. כל אלה יביאו לגירעון תקציבי קטן יחסית ולהיקף הנפקות ממשלתיות מצומצם יחסית, מה שידחוף את שוק האג"ח הממשלתיות להתחזק. הריבית הארוכה בחו"ל, שצפויה להישאר נמוכה בטווח הנראה לעין, וכן גם הריבית הקצרה בארץ, צפויים לתמוך במגמה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker