יוסי מימן מבקש מרשות המסים החזר של 18 מיליון שקל

קבוצת מרחב הפרטית מבקשת לשחרר יתרות מס ששילמה לרשות בגין עסקי הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ניסיונותיו של איש העסקים הישראלי יוסי מימן להיחלץ מהמשבר שאליו נקלע מביאים אותו גם לפתחה של המדינה: קבוצת מרחב הפרטית של מימן פנתה היום לבית המשפט המחוזי מרכז בבקשה לחייב את רשות המסים בהחזר של 18 מיליון שקל, אשר שולמו לטענת הקבוצה ביתר. באמצעות עורכי הדין זיו שרון ומיכל סולמונוביץ', טוען מימן כי במסגרת חוק קיזוז מסים, הוא זכאי להחזר תשלומים שכבר שולמו על ידו לרשות המסים, אף שמועד פירעונם לא חל עדיין, וכי אין לטענתו עילה להשארתם כיתרת זכות בידי הרשות. מקבוצת מרחב טרם נמסרה תגובה.

לפני שנתיים חשף TheMarker את הסדרי המס של קבוצת מרחב בישראל בגין אחזקתה בספקית הגז המצרית EMG. לפי ההסדר, מרחב רשומה בישראל כ"חברה משפחתית", אשר חבה בתשלום מס של 45% בגין רווחיה בספקית הגז המצרית. זאת, בנוסף למס בשיעור של 20% שאותו גבתה ממשלת מצרים מ-EMG.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

לפי ההסדר, הכנסות הקבוצה מ-EMG ימוסו בדו"ח האישי של יוסי מימן, וימוסו לפי המיסוי השולי שלו (45%). ואולם, בהסדר המס נקבע כי מרחב תחויב במס רק במועד שתפגוש את הכסף. כלומר, לא במועד רישום הרווח ב-EMG, אלא במועד שבו תקבל מרחב את הדיבידנד או שתמכור מניות EMG. בנוסף, זכתה מרחב להקלה בכך שנקבע שתשלם רק מחצית הריבית בגין דחיית תשלום המס ובכך תחסוך לכאורה 2% בשנה. ואולם עד כה לא זכתה מרחב לדיבידנד בגין מכירת הגז של EMG - ולא צפויה לכך לאור ההתפתחויות האחרונות.

פרויקט הגז בין מצרים לישראל, שבו מחזיקה מרחב 8.1% מהמניות הוקפא ומצוי בהליך בוררות. אמפל, חברתו הציבורית של מימן, אשר מחזיקה ב-12.5% מהפרויקט, הגישה לפני חודש בקשה לפשיטת רגל (צ'פטר 11) בבית המשפט בארה"ב כדי לקבל הגנה מפני נושי החברה המחזיקים בחוב של 850 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker