חודש קשה נוסף לקרנות הנאמנות של IBI: פדו 400 מיליון שקל

קרנות הנאמנות המסורתיות שמנהל אי.בי.אי פדו מתחילת השנה 2.2 מיליארד שקל ■ בצמרת הענף, איבדו קרנות אקסלנס את המקום השלישי מבחינת גודל נכסים לטובת מגדל שוקי הון שמנהל כעת 17.6 מיליארד שקל

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

מחריפה החולשה בפעילות קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אי.בי.אי. בחודש ספטמבר פדו הקרנות המסורתיות שהוא מנהל 431 מיליון שקל. מתחילת השנה איבדו קרנות הנאמנות המסורתיות שלו סכום גדול של 2.2 מיליארד שקל. כעת מנהלות קרנות אי.בי.אי 8.5 מיליארד שקל, לעומת נכסים של כ-13 מיליארד שקל שניהלו לפני פחות משנה וחצי. מבחינת גודל פעילות, הידרדר אי.בי.אי בשנה וחצי האחרונות מהמקום חמישי בענף למקום התשיעי.

אורי בן דב, מנהל קרנות הנאמנות של אי.בי.אי. האם יצליח לעצור את הפדיונות?צילום: עופר וקנין

בשנה האחרונה, קרנות אי.בי.אי סובלות מביצועים נמוכים בתשואות שהן מניבות למשקיעים בהן. החולשה הזו בולטת כמעט בכל אפיק השקעה. לפני פחות מחודשיים, עזבו את חברת קרנות הנאמנות של אי.בי.אי שני בכירים: עודד גל, מנכ"ל הקרנות הוותיק ויואב קפלן, מנהל ההשקעות הראשי בחברה. במקום גל מונה לתפקיד המנכ"ל, אורי בן דב שניהל בעבר בהצלחה את חברת תעודות הסל אינדקס.

מהצד השני של ענף קרנות הנאמנות, ממשיך להוביל בית ההשקעות אלטשולר שחם שמגייס ברציפות מדי חודש סכומים מרשימים. בספטמבר גייסו הקרנות המסורתיות של אלטשולר שחם סכום יפה של חצי מיליארד שקל. מתחילת השנה, הן גייסו סכום עתק של 4.4 מיליארד שקל. כעת מנהלות קרנות אלטשולר שחם נכסים של 9.4 מיליארד שקל.

חולשה מתמשכת באי.בי.אי

הרוח הגבית ממנה נהנה אלטשולר שחם מקיפה את כל תחומי הפעילות שלו, בראשם ניהול קרנות הנאמנות וקופות הגמל. הרקע לכך הוא תשואות מובילות ובולטות שהשיגו מנהלי ההשקעות באלטשולר שחם במהלך השנתיים האחרונות, כתוצאה מהשקעה של היקפים גדולים מהתיקים בשוק המניות בחו"ל, בפרט בארה"ב וגרמניה. בתקופה הזו הניבו השווקים הללו בחו"ל תשואה העודפת משמעותית על שוק המניות בארץ.

עוד בולט בגיוסים הוא בית ההשקעות מגדל שוקי הון שגייס בספטמבר לקרנות המסורתיות שלו כ-380 מיליון שקל ומתחילת השנה גייס 2.7 מיליארד שקל. בכך עלה מגדל שוקי הון למקום השלישי, מבחינת גודל נכסים, בענף קרנות הנאמנות עם נכסים מנוהלים של 17.6 מיליארד שקל, זאת כשאקסלנס יורד למקום הרביעי. מגדל בולט בקרנות חו"ל שלו בחלק מהן הוא מוביל את הענף עם תשואות מצטברות מתחילת השנה של 20%-40%.

ספטמבר בקרנות הנאמנות

רוב הכסף המגויס בקרנות המסורתיות מתחילת השנה זורם לקרנות אג"ח מדינה ואג"ח בחו"ל. לאחרונה ניכרת תנועת כספים גם לקרנות אג"ח קונצרני בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker