רכבת ההרים דוהרת באחד העם: מדד הבנקים הוסיף 2.3%

מדד ת"א 25 הוסיף 1.1% לערכו ■ לאומי הובילה את העליות בבנקים עם התחזקות של 3.6% ■ קרדן אן.וי הוסיפה 7.5% בהמשך לעלייה של 8% אתמול

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

המומנט החיובי שהחל אתמול בבורסה בתל אביב המשיך גם הבוקר. מניות הבנקים והביטוח משכו את המדדים המובילים בת"א לעליות שערים חדות, לאחר שפרסום נתוני המכירות הקמעונאיות ומדד מנהלי הרכש באירופה הצית את גל העליות באירופה ובישראל.

מדד ת"א 25 סיים בעלייה של 1.1%; מדד ת"א 100 הוסיף 1.1%; מדד מניות הבנקים, שזינק אתמול ב-5%, הוסיף 2.3% נוספים; ומדד מניות הגז והנפט טיפס ב-1.9%; מדד מניות הביטוח, שהוביל את העליות אתמול והוסיף 7%, הוסיף 1.5% נוספים לערכו; לאומיהובילה את העליות בבנקים עם התחזקות של 3.6%; קרדן אן.וי הוסיפה 7.5% לערכה, זאת בהמשך לעלייה של 8% אתמול.

המסחר מתנהל בצל נאומו של  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהצהיר אתמול כי יקבל החלטה בענין עד לפתיחת מושב החורף בעוד פחות משבועיים. "ההחלטה תתקבל בהתאם להצלחתי לגבש רוב להעברת תקציב אחראי בכנסת", אמר ראש הממשלה. החלטה להקדים את הבחירות לא תפתיע את השוק: ההערכות הרווחות בקרב כלכלנים בשבועות האחרונים הן שהבחירות יערכו בפברואר או מארס. המשמעות התקציבית של החלטה כזו תהיה תקציב זמני המבוסס על תקציב 2012 לחודשים הראשונים של 2013, עד שממשלה חדשה תקום ותעביר תקציב מעודכן.

מניות במרכז

מניות החברה לישראל וכיל, בשליטת עידן עופר, רושמות ירידות על רקע ההדחה של מנכ"ל בטר פלייס שי אגסי. בטר פלייס, שהחברה לישראל השקיעה בה עשרות מיליוני שקלים, שרפה ב-4 שנות קיומה 610 מיליון שקל.

למרות החשש להערת עסק חי בדו"חות הקרובים של אורכית, היא פתחה היום את המסחר בתל אביב עם ארביטראז' חיובי של 4.9% לאחר שסגרה את המסחר בארה"ב בעלייה של 5%. במהלך החג פירסמה החברה הודעה כי היא צפויה להציג הערת עסק חי בדו"חותיה המלאים שיתפרסמו בסוף החודש. עדכון ההנהלה הינו קריטי כיוון שהחברה הגישה בעבר תשקיף מדף במטרה לגייס הון נוסף מהמשקיעים. בשביל שתשקיף המדף יעמוד בדרישות הגילוי הקבועות בחוק נדרשה ההנהלה לעדכן את המשקיעים לגבי מצבה הפיננסי הקריטי של החברה. ההנהלה מודעת לכך כי יהיה קשה לה במצב הנוכחי של החברה לגייס הון נוסף.

אלווריון ממשיכה לרכז עניין. מניית ספקית פתרונות התקשורת האלחוטית בפס רחב צנחה אתמול ב-18% במהלך המסחר באחד העם, על רקע הורדת תחזית ההכנסות לרבעון השלישי של שנת 2012. אלווריון הודיעה לבורסה כי היא צופה שההכנסות יצנחו ב-30% מרמה של 31-39 מיליון דולר לרמה של 27 מיליון דולר. בהודעה נפרדת, עידכנה החברה כי מכרה חלק מפורטפוליו הפטנטים - כ-150 מהם - תמורת 19 מיליון דולר. ל-TheMarker נודע כי זו עסקה ראשונה בישראל של חברת WiLAN, מובילה עולמית במסחור פטנטים.

מתיו ברונפמן, בעל השליטה בבנק דיסקונט, ויעקב שלום פישר, בעלי השליטה בחברת האחזקות ישראלום, הגיעו להסכמות עם בנק פועלים ועם קרן המנוף KCPS לגבי פירעון החובות של החברה כלפיהם. כלל חובותיה לבעלי האג"ח מסתכמים ב-215 מיליון שקל. בנוסף, לחברה חוב בנקאי בהיקף של 930 מיליון שקל.

על פי המתווה המסתמן אותו פירסמה אתמול ישראלום, החברה ובעלי השליטה בה יפרעו באופן מיידי 70 מיליון שקל מתוך 549 מיליון שקל אותם הם חייבים לקונסורציום הבנקים. 58 מיליון שקל יופקדו מכספי בעלי המניות כפי שהבטיחו במצגת אותה פרסמו לפני מספר שבועות למשקיעים, ו-42 מיליון שקל נוספים מכספי החברה. במקביל יעמידו 30 מיליון שקל נוספים כפיקדון משועבד לחיזוק הביטחונות של קונסורציום הבנקים המלווים. עוד הוסכם בין הצדדים כי עד ה-15 בינואר יפרעו החברה ובעלי המניות סכום של 30 מיליון שקל נוספים ללא קשר לחלוקת דיווידנד משופרסל, כך שבאותו המועד יתרת קרן ההלוואה לא תעלה על 465 מיליון שקל.

חברת הנדל"ן אספן גרופ, המנוהלת ע"י אילן גיפמן, מרחיבה את פורטפוליו הנכסים שלה באירופה. החברה דיווחה היום על רכישה של מרכז הלוגיסטי של חברת האופנה טימברלנד (Timberland) בהולנד תמורת כ-129 מיליון שקל (כ-25.5 מיליון אירו). הנכס הנרכש הינו מרכז לוגיסטי בשטח כולל של כ-39 אלף מ"ר, שהקמתו הושלמה בחודש מארס האחרון, ובחודש יולי נכנסה אליו טימברלנד כשוכרת לטווח ארוך. הסכם השכירות מול טימברלנד הוא לתקופה של 10 שנים, עם שתי אופציות להארכת ההסכם בתקופות של 5 שנים כל אחת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker