בזן קפצה ב-5%; אי.בי.אי: העלייה במרווח הזיקוק עוזרת לחברה

בזן השלימה זינוק של 25% מתחילת ספטמבר; מרווח הזיקוק הוא הפער בין רכישת הנפט הגולמי למחיר המכירה של תוצרי הנפט לאחר זיקוקו

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

מניית בזן עלתה היום ב-5% ומשלימה זינוק של 25% מתחילת ספטמבר לעומת כ-11% במדד ת"א 100. אחת הסיבות לכך ככל הנראה היא העלייה במרווח הזיקוק של חבית נפט באזור. המרווח הוא הפער בין מחיר רכישת הנפט הגולמי למחיר המכירה של תוצרי הנפט לאחר זיקוקו ממנו ניהנת בתי הזיקוק.

בבית ההשקעות אי.בי. אי מסבירים כי בחודשים האחרונים נרשמת עלייה מתמשכת במרווחי הזיקוק ברחבי העולם, וגם במרווח הזיקוק לחבית במזרח התיכון - אורל. חלק מהסיבות לכך כללו סופות טורנדו בארה"ב, פיצוץ בבתי זיקוק בוונצואלה וסגירת בתי זיקוק נוספים ברחבי העולם. התוצאה היא מרווח זיקוק אורל של 9.4 דולר לחבית שנרשם היום, לעומת מרווח ממוצע של 3.8 דולר לחבית בשנה האחרונה.

מרווח הזיקוק של חבית מסוג אורל

בבית ההשקעות כותבים עוד שככל שהביקוש למוצרי נפט עולה וההיצע יורד - המרווח עולה. בשנה האחרונה המרווח מושפע מכוחות מנוגדים של ביקוש. מכיוון אחד קיימת עלייה בביקוש למוצרי נפט, בעיקר מכיוונה של סין אך מנגד, המיתון העולמי מביא להאטה בביקושים. מהצד השני של המשוואה קיימים זעזועים בהיצע, דוגמת אלה שהוזכרו, ושעשויים להמשיך לדחוף את המרווח כלפי מעלה.

"למרווח הזיקוק יש השפעה ישירה על חברות כמו בזן. מרווחי זיקוק אפסיים לחצו כלפי מטה את התוצאות הכספיות של בזן בשנה שעברה וכל עלייה במרווח מוצאת אף היא ביטוי במספרים שבדוחות החברה. למשל, ברבעון הראשון של השנה עבר מגזר הזיקוק של בזן לרווח תפעולי של 50 מיליון דולר בהשוואה להפסד תפעולי של 7 מיליון דולר ברבעון המקביל לו, כתוצאה מעליה במרווח הזיקוק הממוצע מחצי דולר לחבית בתקופה המקבילה ל-3 דולר ברבעון הראשון", כותבים שם ומסייגים כי יש לבזן פעילויות נוספות מעבר לזו שבתחום הזיקוק המשפיעים על תוצאותיה.

מניית בזן בחודש האחרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker