מעין ונצ'ורס מבקשת ממחזיקי אג"ח פריסת חוב של 40 מיליון שקל

הנהלת החממה הטכנולוגית למחזיקי האג"ח: ספקות באשר ליכולתה של החברה לעמוד בפירעון אג"ח א' בסוף השנה

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מעין ונצ'ורס, החממה הטכנולוגית המתמקדת בתחום ביומד, עלולה להצטרף לגל של הסדרי חוב הפוקד את המשק המקומי בתקופה האחרונה, זאת במידה ולא תצליח לממש את תוכניותיה העסקיות עד סוף השנה. החברה פירסמה היום (ה') מצגת בפני הציבור בכלל ובפני מחזיקי אגרות החוב שלה בפרט, ממנה עולות ספקות באשר ליכולתה לעמוד בפירעון אג"ח סדרה א' שלה.

החברה החלה לפעול על מנת לגבש הסדר פריסת תשלומים והארכת חוב, ואף דנה עם מחזיקי אג"ח בנושא מינוי נציגות אג"ח א'. במסגרת האסיפה, הציעה החממה לפרוס את החוב בהיקף של 40 מיליון שקל העומד לפירעון בשני תשלומים שווים עד סוף 2013 ול-3 תשלומים שנתיים עד תחילת שנת 2015.

גיא רוזן, יו"ר הדירקטוריון של מעין ונצ'ורסצילום: יח"צ

בשנת 2007 הנפיקה החברה חוב לציבור בהיקף של 70 מיליון שקל. אג"ח א' של החברה ניתנות להמרה למניות הרגילות, נושאות ריבית שנתית של 4.5% והינן צמודות למדד המחירים לצרכן. בסוף השנה שעברה פרעה החברה כ-43% מהקרן כך שנותרו כ-40 מיליון לפירעון - מחצית בסוף השנה ותשלום סופי בדצמבר 2013. בשל ספקות לגבי יכולתה לעמוד בהתחייבות זו, נסחרות אג"ח של מעין בתשואה שנתית של 25% - גבוה משמעותית מ"תשואת זבל" של כ-15% המקובלת בשוק.

סך פורטפוליו השקעות של החממה מונה 22 חברות. הפעילות השוטפת של החברה גרמה להפסד נקי של 21.4 מיליון שקל בסיכום המחצית הראשונה של השנה. יתרה מזו, פעילות זו גרמה להוצאת כספים בהיקף של 3.6 מיליון שקל במהלך תקופה זו, כך שבקופתה נותרו מזומנים בהיקף של 17.6 מיליון שקל.

רואי החשבון המסקרים את דו"חותיה הכספיים של מעין הקדימו את הספקות של הנהלת החברה והצמידו לדוחות הערת "עסק חי", בטענה כי הפירעון החלקי הקרוב של אג"ח בסך 21.3 מיליון שקל, הפסדים מצטברים בסך של 113.5 מיליון שקל ותזרים המזומנים השלילי מעוררים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה.

ההנהלה החדשה של החממה ציינה לפני מספר חודשים כי גיבשה תוכנית למימוש השקעות מסוימות בחברות בפורטפוליו וכי הינה פועלת ליישום תוכניות אלו. היום נשמעה ההנהלה אופטימית פחות לאחר שהדגישה כי "לא ברור אם חלק המימושים יתממשו עד תאריך היעד לתשלום האג"ח". מימושים אלו מתוכננים ל-3 חודשים האחרונים של השנה ויהיו בהיקף של 8.6 מיליון שקל.

מעין ונצ'ורס מוחזקת על ידי מספר רב של בעלי עניין שברובם קרנות השקעה לצד משקיעים מוסדיים וציבור (19%). בין המחזיקים הגדולים קרן השקעות אינפיניטי (19%) של כלל תעשיות, קמברידג קפיטל (10%) של משפחת מיראז' וקרן של משפחת צ'נגוויז מבריטניה. בין המשקיעים המוסדיים קופות הגמל של מנורה (6%), קרנות נאמנות של (5%) וקרנות פנסיה של פניקס (4.5%). בשנים האחרונות, גייסה החממה כ-18 מיליון שקל מבעלי מניותיה בהנפקת זכויות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker