ברקליס: עליית האינפלציה תחייב העלאת ריבית

כלכלני הבנק הבריטי בסקירה על ישראל: מחירי המזון ימשיכו לתדלק את האינפלציה, השקל ייחלש ובנק ישראל עשוי להעלות ריבית בתחילת 2013

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

"הצעדים האחרונים של הבנק המרכזי באירופה וארה"ב הפחיתו את הדאגה מפני הדרדרות הכלכלה הגלובלית. מה שהופך להיות דחוף יותר הוא העליה באינפלציה והדאגה כי ציפיות האינפלציה הגבוהות יתבססו". כך כותבים כלכלני הבנק הבריטי ברקליס בסקירה תקופתית על כלכלת ישראל. הצעד הבא של בנק ישראל, הם מעריכים, יהיה העלאת ריבית.

האינפלציה, מציינים בברקליס, קפצה מרמה של 1% ברבעון השני לרמה של 1.9% בחודש אוגוסט והיא צפויה להיות אף גבוהה יותר בחודשים הבאים. הגורם המרכזי לעליות המחירים היו מחירי המזון שלהערכתם צפויים להמשיך ולעלות בחדות. לכך מתווספות העליה במחירי הדלק והעלאת המע"מ, שבתחזית ברקליס יביאו את האינפלציה לרמה של 2.4% עד סוף 2012 ולשיא של 2.6% באמצע 2013.

"על רקע העליה המהירה באינפלציה, מדיניות הריבית של בנק ישראל נראית יותר ויותר רפויה (loose)", מזהירים בברקליס. העלאת ריבית לא צפויה להערכתם ב-2012, אבל הם מדגישים כי "בסביבת הקלות כמותיות גלובלית, גם מנה קטנה של הידוק מוניטרי עשויה למשוך מספיק זרמי הון כדי לתמוך בשקל ולדכא את האינפלציה".

השקל יחלש בהדרגתיות

אחד הגורמים המרכזיים ללחצים האינפלציוניים שהצטברו בחודשים האחרונים הוא שער החליפין. השקל נחלש בעקביות בששת החודשים האחרונים, והתחזקותו בחודש האחרון מבשרת לדברי כלכלני ברקליס שהרע ביותר מבחינת המטבע הישראלי כבר מאחורינו.
ההרחבות הכמותיות, כמו גם ההערכה שרוב החדשות הרעות בנוגע ליצוא הישראלי כבר מגולמות במחיר השקל, מביאות להערכה כי המטבע הישראלי ימשיך להתחזק בהדרגתיות עד לרמה של 3.75 שקל לדולר. סיכוני ההתערבות של בנק ישראל במסחר במט"ח, הם מציינים, יותירו את פוטנציאל הרווח מהתחזקות השקל מתון.

כלכלה יציבה עם סיכונים

בראיה כוללת, בברקליס מגדירים את מצב הכלכלה הישראלית תחת הכותרת "יציבה עם סיכונים". שיעורי הצמיחה הגבוהים יחסית מלווים על פי הסקירה בשני סיכונים מרכזיים: תקציב הממשלה והמצב הגיאופוליטי. בשני המקרים, התממשות הסיכון תגרור עליה בריבית.

בכל הנוגע לתקציב הממשלה, בברקליס לא אופטימיים: הגירעון בשנת 2012 יסתכם להערכתם ב-3.9% ויביא את יחס החוב תוצר לרמה של 75%. המצב מדאיג יותר בנוגע ל-2013.

"זה נראה לא סביר שתקציב צנע יתקבל על ידי הקואליציה, במיוחד לאור העובדה שהבחירות אמורות להתקיים באוקטובר 2013 בכל מקרה. לכן, הגירעון יכול לחרוג מהיעד ולגרור גידול בהלוואות הממשלה ואי ודאות פוליטית, המציבים סיכון לעליית ריבית", כתבו בברקליס.

בכל הנוגע לאיום הגיאו פוליטי, הוסיפו, "בתסריטים הכי סבירים, המתחים ימשכו להחריף ולהכביד על מחירי הנכסים הישראלים, כאשר המצב יכול להפוך לאקוטי במקרה שלא יימצא פיתרון (לסוגיה האירנית, ר.ע) לפני אביב 2013".ירקות בשוק
ירקות בשוקצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker