רשות ני"ע עומדת להטיל קנס של חצי מיליון שקל על אינפיניטי

בית ההשקעות ספג בעשור האחרון קנסות בסך 50 אלף שקל בגין השוואת תשואות באופן מטעה ואי-זיהוי של לקוחותיו

דרור רייך

רשות ניירות ערך מנהלת בשנתיים האחרונות אכיפה מנהלית נגד חברת ניהול התיקים אינפיניטי. בדומה למקרים קודמים שבהם כבר נקנס, נראה כי גם הפעם היא עומדת בפני קנס בין היתר בשל אי זיהוי הלקוחות לצורך התאמת ההשקעות שלהם ונקנס ב-1.7 מיליון שקל.

מנכ"ל בית ההשקעות, אמיר איל, עירער בפני הרשות על הטענות שהועלו נגד בית ההשקעות.הערעור התקבל בחלקו, וכעת הקנס הוא כחצי מיליון שקל. מהחברה נמסר בתגובה: "לפני שנתיים ערכה רשות ני"ע ביקורת בחברה. ממצאי הביקורת העלו כמה ליקויים טכניים, ואלה תוקנו באופן מיידי. אנו מכבדים את החלטת הרשות ונקטנו את כל האמצעים כדי שטעויות טכניות כאלה לא יישנו". מהרשות ני"ע נמסר בתגובה: "הרשות אינה מגיבה למידע ספציפי כזה או אחר".

אמיר איילצילום: אייל טואג

אין זו ההסתבכות הראשונה של אינפיניטי. ב-2008 נקנס בית ההשקעות ב-37.5 אלף שקל על ידי הממונה על שוק ההון דאז, ידין ענתבי, בשל הפרת הכללים לפרסום תשואות. אינפיניטי גמל הציגה השוואת תשואות של חברות מנהלות ולא תשואות של קופות גמל במסלול השקעה זהה, כנדרש על פי ההוראות.

ב-2003 הטילה הוועדה להטלת עיצום כספי ברשות ניירות ערך קנס כספי של 15 אלף שקל על אינפיניטי, בשל הפרה של הוראות צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של מנהל תיקים), הנוגעות לחובת זיהוי לקוחות.

צו איסור הלבנת הון קובע כי על חברות ניהול התיקים לזהות את כל לקוחותיהן, כדי לוודא שמי שעומד מאחורי חשבון ניירות הערך אצל מנהל התיקים הוא אכן האדם הרשום כבעליו. כל זאת, כחלק מהמלחמה שמנהלת מדינת ישראל בהלבנת הון.

ברשות ני"ע מסרו אז כי אינפיניטי כבר קיבלה באותה שנה מכתב אזהרה, אך למרות זאת, בבדיקה שנייה נמצא כי המשיכה להפר את הוראות הצו, ולכן הוטל עליה הקנס. ברשות ניירות ערך הדגישו כי אינפיניטי מיהרה לשלם את הקנס בתוך ימים ספורים.

קבוצת אינפיניטי הוקמה ב-1997. בדירוג של דן אנד ברדסטריט ל-2011 היא נכללה בין שמונת גופי הניהול הגדולים במשק הישראלי. לאינפיניטי מחלקות לניהול תיקי השקעות ללקוחות מוסדיים וללקוחות פרטיים, ניהול קרנות השתלמות וקופות גמל ופיצויים, והיא גם מנהלת את קופת הגמל המרכזית לקצבת הפנסיה של עובדי חברת החשמל. היקף הנכסים המנוהלים בבית ההשקעות מגיע לכ-28 מיליארד שקל, והקבוצה נמצאת בבעלותו הפרטית של איל.

ביולי האחרון העבירה רכבת ישראל את ניהול תיק הנוסטרו שלה מבית ההשקעות אינפיניטי לחברת ניהול התיקים מודוס, מקבוצת הבנק הבינלאומי. התיק כולל נכסים בשווי של כ-300 מיליון שקל, שאותו ניהל אינפיניטי מ-2009 תמורת דמי ניהול שנתיים של 0.15% מהנכסים.

אינפיניטי גם שותף בקרן נוי, שבימים אלה לוקחת חלק בשני פרויקטים גדולים בישראל: השקעה של 100 מיליון שקל בעיר הבה"דים של צה"ל המוקמת בנגב תמורת 26% ממניות הזיכיון, והשקעה של 20 מיליון שקל בסאן ישראל, שעוסקת בפרויקטים סולאריים בהם שדה סולארי גדול שיוקם באשלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker