תביעה נגזרת על סך כ-1.5 מיליארד ש' נגד אי.די.בי אחזקות

המבקשים דורשים מבית המשפט לחייב את בעלי השליטה להחזיר לקופת החברה את הדיווידנדים אשר חולקו להם בניגוד לחוק החברות ■ תגובת אי.די.בי: "החברה פעלה ופועלת תמיד כדין ותגיב בבית המשפט"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בקשה להגשת תביעה נגזרת על סך 1.574 מיליארד שקל הוגשה היום לבית המשפט הכלכלי בתל אביב נגד חברת אי.די.בי אחזקות ובעלי מניות השליטה בה.

המבקשים, אוהד דיין ואהוד שייף, המיוצגים על ידי עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט, פנו לבית המשפט בבקשה כי יחייב את בעלי השליטה בחברה להחזיר לקופת החברה את הדיווידנדים אשר חולקו להם במהלך השנים 2010-2008.

צילום: אוליבייה פיטוסי

בין הנתבעים ניתן למצוא את גנדן הולדינגס וגנדן השקעות בשליטת נוחי דנקנר ושלי ברגמן; חברת י.ז.ד שבבעלות שלי ברגמן שנתבעת יחד עם החברה; חברות אברהם לבנת ואברהם לבנת השקעות בשליטת זאב צבי ושי לבנת; וחברות מנור אחזקות ומנור השקעות בשליטת יצחק ורות מנור.

כפי שחשף TheMarker, המבקשים מסתמכים על חוות דעת אותה כתב ירון זליכה, החשב הכלכלי לשעבר של מדינת ישראל, המתפרסת על מאות עמודים וקובעת כי החלוקות שבוצעו במהלך השנים 2010-2008 אינן עומדות במבחני החלוקה המנויים בחוק החברות, ובפרט במבחן כושר הפירעון.

לטענת המבקשים, חלוקת הדיווידנדים הסתמכה על רווחים חשבונאיים שלכאורה נוצרו בחברה ולמעשה התבססו על הערכות שווי וחשבונאות יצירתית עתירת סיכון, מה שיצר מצב בו חלוקת הדיווידנדים רוקנה את קופתה של החברה, תוך פגיעה קשה במחזיקי איגרות החוב שלה. לדעת המבקשים, זה הוביל את החברה לחשש ממשי בדבר אפשרותה לעמוד בהתחייבותיה כלפי נושיה, בעוד שבעלי המניות נהנו מדיווידנדים של מיליארדי שקלים כדי להחזיר את השקעתם בסך של 3.3 מיליארד שקל.

עוד הם טוענים כי דירקטוריון החברה, אשר היה מורכב בזמן החלוקה מבעלי השליטה וביניהם דנקנר, ברגמן, אבי פישר, ליאור חנס ורפי ביסקר, היה צריך לדעת כי החלוקות אשר העדיפו את טובת בעלי השליטה עלולות להביא את החברה לחדלות פירעון, ולכך כי אי.די.בי אחזקות לא תוכל לקיים את התחייבויותיה כלפי נושיה.

המבקשים הדגישו עוד כי חלוקת הדיווידנדים שהתבצעה במהלך השנים - 5 מיליארד שקל, מתוכם 3.7 מיליארד שקל שהגיעו לבעלי השליטה - לא קיימה את מבחן הרווח ויכולת הפירעון הקבועים בחוק החברות.

מתוך התביעה עולה כי במהלך השנים הללו נהנתה גנדן מ-1.007 מיליארד שקל דיווידנדים. משפחת מנור קיבלה 244.39 מיליון שקל; משפחת לבנת קיבלה 244.25 מיליון שקל; ואחותו של דנקנר, ברגמן, קיבלה 77.69 מיליון שקל דיווידנדים. המבקשים מלינים על כך כי "קבוצת השליטה שיחקה ברווחים". לדבריהם, "בעלי השליטה בוודאי כבר החזירו את הקרן אותה השקיעו, זאת לאור העובדה שרכישת אי.די.בי ב-2003 התבצעה בתמורה ל-434 מיליון דולר עבור מניות השליטה. עוד הם טוענים כי עסקות בעלי עניין והשכר שהניבו נושאי המשרה בקונצרן הסתכמו ל-660 מיליון שקל נוספים שאותם קיבלו בנוסף לדיווידנדים.

לדברי התובעים, לדירקטוריון היה ידוע כי יש הרעה בסביבה העסקית בה פועלת החברה והרעה בביצועי החברות שבקבוצה אי.די.בי, אך הוא לא שקל את הסיכון הממשי והריאלי אם חלוקת הכספים תותיר מספיק אמצעים כדי לשרת את חובה. לשיטתם, באמצעות חלוקת הדיווידנדים ביצע הדירקטוריון היפוך מוחלט של המבנה התאגידי כך שבעלי ההון אינם נושאים עוד בסיכון ביחס להון השקעתם ואילו נושי החברה נדחים.

מאי.די.בי אחזקות נמסר בתגובה כי "החברה פעלה ופועלת תמיד באופן מקצועי על פי דין ועל פי כללי החשבונאות המקובלים. החברה תגיב באופן הולם בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker