עסקת ישראייר: תביעה נגזרת נגד אי.די.בי בגין נזק של 211 מ' ש'

בכתב התביעה נטען כי רכישת הבעלות המלאה בחברת גנדן תיירות ותעופה על ידי חברת אי.די.בי פיתוח היתה נגועה במארג סבוך של ניגודי עניינים ואינטרסים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

בעוד קבוצת אי.די.בי עושה מאמצים ניכרים לפרוע את התחיבויותיה ולחמוק מהסדר חוב, עומדת החברה ובעלי השליטה בה בפני תביעה ובקשה להכיר בה כתביעה נגזרת בגין אחת מעסקות בעלי הענין השנויות במחלוקת בשנים האחרונות.

רו"ח ישראל בן יורם הגיש למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה כנגד גנדן הולדינגס בעלת השליטה בקבוצת אי.די.בי אחזקות, בעלי השליטה בה ובראשם נוחי דנקנר, ונגד אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח ודירקטורים ומנהלים בחברות אלו בגין עסקת ישראייר.

רו"ח בן יורם, שמיוצג על ידי משרד עורכי הדין סיני אליאס ושות', טוען בכתב התביעה כי רכישת הבעלות המלאה בחברת גנדן תיירות ותעופה על ידי חברת אי.די.בי פיתוח היתה נגועה במארג סבוך של ניגודי עניינים ואינטרסים החל בבעלי השליטה והדירקטורים וכלה במעריך השווי משרד יצחק סוארי וחברת הייעוץ פועלים סהר שהמליצה למשקיעים המוסדיים להצביע בעד העסקה.

על פי הנטען בכתב התביעה מכירת הבעלות בגנדן תעופה ותיירות על ידי בעלי השליטה ובראשם נוחי דנקנר יו"ר אי.די.בי ואבי פישר לשעבר המשנה למנכ"ל אי.די.בי אחזקות שיחררה אותם במישרין ובעקיפין מערבויות של 43 מיליון דולר שניתנו על ידם להבטחת חובותיה של גנדן תעופה ותיירות, ובעיקר להבטחת חובותיה של ישראייר - החברה הבת העיקרית של גנדן תעופה ותיירות. ערבויות אלו הועברו לחברה הציבורית אי.די.בי פיתוח.

בעלי השליטה שוחררו גם מהצורך להמשיך ולממן את פעילותה של גנדן תעופה ותיירות על ידי הלוואות בעלים שהיו נדרשות לפעילותה.

רו"ח ישראל בן יורם טוען בכתב התביעה שהנזק שנגרם לחברה הציבורית אי.די.בי פיתוח נכון לסוף 2011 כתוצאה מעסקת גנדן תעופה ותיירות מוערך ב-480-360 מיליון שקל, ושהעסקה הטיבה רק עם בעלי השליטה ששוחררו מערבויותיהם ומהסיכונים שחלו עליהם ושהרעו את מצבה של החברה הציבורית.

לטענתו, העסקה היא מקרה בוטה במיוחד של שימוש לרעה בחברות ציבוריות ושל חוסר הוגנות כלפיהן מצד בעלי השליטה ונושאי משרה בחברות אלו.

רו"ח בן ישראל מציין בכתב התביעה כי הנזק המינימלי לבעלי המניות הוא 212 מיליון שקל שהוא הסכום המייצג את הערבויות שהועברו לחברה הציבורית בתוספת הפרשי הצמדה וריבית.

הנזק המקסימלי הוא 480-360 מיליון שקל שכולל גם את ההפסדים השוטפים של 160 מיליון שקל שנגרמו לאי.די.בי כתוצאה מפעילותה של גנדן תעופה ותיירות מאז הרכישה ועד לסוף 2011 בתוספת רכישתה בסכום שעולה ב-320-200 מיליון שקל על הגירעון בהונה העצמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker