הסערה של תשע"ב חלפה ונגמרה בניצחון של האג"ח צמודות המט"ח והבנקים

הקפיצה המפתיעה של הדולר הזניקה את התשואה של מי שנחשף לאג"ח הצמודות למטבע האמריקאי ■ האג"ח של הבנקים, האפיק המצטיין של השנה, רשמו עליות רוב השנה - והבנקים גם היו היחידים שהנפיקו אג"ח במיליארדי שקלים

יגאל דר
יעקב גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל דר
יעקב גבאי

השבוע מסתיימת שנת תשע"ב, שהיתה אחת השנים הסוערות ביותר שידע שוק ההון זה שנים. כבר ההתחלה של השנה לא בישרה טובות. תשע"ב החלה בספטמבר 2011 בירידות חדות. למי שלא זוכר, היה זה חודש לאחר שארה"ב איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה, ושוקי איגרות החוב במדינות ה-PIIGS (פורטוגל, איטליה, אירלנד, יוון וספרד) החלו לרעוד.

כבר אז החלו דאגות לגבי האטה בצמיחה בעולם, ואלה קיבלו חיזוק בשוק המקומי מהמחאה החברתית והחשש מהאג"ח של חברות האחזקה (כן, הבעיות האלה מלוות אותנו כבר יותר משנה). ואולם, לא רק האג"ח הקונצרניות רשמו ירידות תלולות, אלא גם האג"ח הממשלתיות.

גם כיום השוק חושש מהאטה בצמיחה, והמשקיעים חרדים מהאפשרות שחברות רבות לא יוכלו לפרוע חובות ציבוריים. כמו אז, גם כיום יש הטוענים כי התשואות הממשלתיות בשפל, וכבר אין להן לרדת. אז מה השתנה? נראה כי כל האמוציות רק גברו והשוק נהפך לתזזיתי אף יותר.

למרות הסערה - תשואה שנתית חיוביתצילום: שי דוידי

כשנפתחה תשע"ב, הציפייה בשוקי האג"ח היתה לתשואות נמוכות במיוחד על רקע ריביות נמוכות בכל העולם ותחזית לצמיחה אטית יחסית. אך סיכום השנה מעלה תמונה חיובית בהקשר זה. האם אפשר היה להעריך לפני שנה מה יהיה אפיק האג"ח שיניב את התשואה הגבוהה ביותר בתשע"ב? נראה כי התשובה על כך שלילית.

האפיק שהניב את התשואה הגבוהה ביותר בשנה העברית החולפת הוא האג"ח הקונצרניות צמודות המט"ח, שעלו ב-12 החודשים האחרונים ב-12.4%. עד לפני כמה חודשים זה היה נראה תסריט דמיוני, אך הקפיצה של הדולר, שהתחזק בשנה החולפת ביותר מ-7.5% מול השקל, הקפיצה את התשואה של מי שנחשף לאג"ח הצמודות למטבע האמריקאי. התחזקות משמעותית מול השקל רשמו בין השאר הדולר הקנדי (8.5%), הדולר האוסטרלי (7.9%), הליש"ט (6.3%) והפרנק השווייצי (4.5%).

הממשלתיות שוב עקפו את הקונצרניות

אג"ח הבנקים, שנהפכו בשנה האחרונה לאחד מאפיקי ההשקעה הפופולריים ביותר בשוק המקומי, הן האפיק המצטיין של השנה - לכל אורכה. באופן רציף וכמעט ללא הפרעות, רשמו האג"ח של הבנקים עליות במשך רוב החודשים. הבנקים היו גם החברות היחידות שהצליחו להנפיק אג"ח במיליארדי שקלים, ואלה זכו לביקוש ער. מדד הבנקים של הבורסה לא היה קיים לפני שנה, אך אם נבנה מדד אג"ח בנקים תיאורטי המבוסס על שווי השוק של כל סדרות אג"ח הבנקים, נגלה כי הוא הניב בשנה האחרונה רווח של 9.6% למשקיעים בו.

תמונה חיובית - למרות ציפיות נמוכות

תשע"ב החלה ברמת תשואות אבסולוטית נמוכה יחסית של אג"ח הבנקים ומרווחים נמוכים מעל אג"ח ממשלתיות, אך המשך ירידת התשואות באג"ח הממשלתיות איפשר לאג"ח של הבנקים להמשיך לעלות. החששות מהטלטלה בשווקים לצד התנודתיות המוגברת באג"ח הקונצרניות המשיכו לדחוף משקיעים לאג"ח הממשלתיות, והשנה שחלפה היא כבר השנייה ברציפות שבה האג"ח הממשלתיות המקומיות מציגות תשואות טובות יותר מרוב האג"ח הקונצרניות.

השנה החולפת לא התאפיינה באינפלציה גבוהה במיוחד, אבל האפיק הממשלתי שהציג את הביצועים הטובים ביותר היה אג"ח ממשלתיות צמודות לטווח של 5-10 שנים - עם תשואה של קצת יותר מ-9%. אחריו בדירוג, בפער ניכר, מדד ממשלתי שקלי של יותר מ-5 שנים, שעלה ב-7.9%. הביצועים החזקים יותר של האפיק הממשלתי הארוך תואמים את הנעשה בעולם - הריביות הנמוכות דחפו משקיעים להאריך את המח"מ כדי לפצות על תשואות נמוכות. גם הורדות הריבית בשוק המקומי, והמשך הציפיות להורדת ריבית נוספת, תרמו לביצועים החזקים של האפיק הממשלתי.

ירידות דו-ספרתיות בתשואה - אך המדד עלה

יהיו שיופתעו לראות כי התשואות של מדדי תל בונד, בראשם תל בונד 20, לא כל כך רעות. המדד הניב תשואה של 6.12%, אך מאחר שהוא כולל אג"ח מקבוצת אי.די.בי ואג"ח נוספות שידעו תזזית מוגברת, התנודתיות שלו בשנה האחרונה היתה גדולה מאוד. הסיבה המרכזית לעליות במדד היא העובדה שיותר מ-60% משוויו מייצג אג"ח ממגזר הבנקים.

מבט ראשון על מדד האג"ח הקונצרניות הכללי מבלבל. איך ייתכן שאחרי ירידות דו-ספרתיות באג"ח רבות, שבמקרים מסוימים הגיעו ליותר מ-50%, המדד עדיין עלה בשנה החולפת בכ-4%? התשובה לכך טמונה - כמו במקרה הקודם - בעיקר בבנקים, אך גם בחברת חשמל. יחד, תרמו הבנקים וחברת חשמל 33% מהשוק הקונצרני המקומי במונחים של שווי שוק, כך שהעליות באג"ח שלהם חיפו על ירידות באג"ח אחרות.

אחרי הבנקים, אחד האפיקים הפופולריים ביותר בשנה האחרונה היו המק"מים. האג"ח הקצרות ומבטיחות התשואה (למי שיישאר עד לפדיון) אמנם מספקות כרית ביטחון למשקיעים, אך מדד המק"מ הניב בשנה החולפת את התשואה הנמוכה ביותר מבין מדדי האג"ח: 2.84%. עם זאת, בניגוד לכל האפיקים האחרים, תשואת המק"מ הושגה תוך תנודתיות מינימלית - מה שיכול היה להקנות למשקיעים בו תחושת ביטחון רבה.

אם אפשר לומר משהו בוודאות על השנה החולפת זה שהתשואות של כל האפיקים הושגו תוך תנודתיות קיצונית, שפעמים רבות הרתיעה משקיעים וגרמה להם לצאת במשך התקופה - ולא ליהנות מהתשואה השנתית החיובית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותבים הם מנהלי קרנות בהראל פיא. אין לראות במאמר שיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker