טבע לא צריכה לממן את המטוס הפרטי של פליפ פרוסט

שכר הדירקטורים בטבע מעביר מסר שלילי לבעלי המניות

מאיר חת
מאיר חת

אני מניח שבעלי המניות של טבע הופתעו לקרוא בדו"ח שנשלח להם לקראת אסיפת בעלי המניות של החברה שהם מתבקשים לאשר לדירקטורים גמול מנופח ומוגזם. ההצעה ,שאושרה על ידי מוסדות החברה, היא שהדירקטורים יקבלו גמול שנתי של 190 אלף דולר בנוסף לדמי השתתפות של 2,000 דולר לישיבה (3,000 דולר אם הישיבה נערכת מחוץ לישראל) וזאת בהשוואה לגמול ממוצע של 76,283$ שקבלו הדירקטורים בשנה שעברה.

ליושב הראש, ד"ר פיליפ פרוסט, מוצע שכר שנתי של 900 אלף דולר אם תאושר הצעה זו יקבל דירקטור בטבע גמול שנתי כולל של קרוב לרבע מיליון דולר. למי שזקוק לקנה מידה להערכת רמת הגמול שאישרהדירקטוריון נזכיר שוורן באפט יו"ר תאגיד הענק ברקשייר האתאווי מקבל שכר שנתי של 200 אלף דולר.

בהנחה שדירקטור ישתתף בשלוש ישיבות לחודש (רובם משתתפים בפחות) הרי שהגמול לישיבה יגיע ל-29 אלף שקל בערך. הצעה זו, המגדילה את גמול הדירקטורים ביותר מ-150% מובאת לאישור בעלי המניות בצירוף לדוחות הכספיים לשנת ,2011 שנה אותה היו בעלי המניות רוצים לשכוח, שנה שבאה אחרי כמה שנים מאכזבות נוספות. טבע היתה ידועה בעבר לבעלי מניותיה ולעובדיה כחברה צנועה בהתנהלותה וגם בשכר ששילמה למנהליה ולחברי הדירקטוריון שלה. מנהלי החברה זכו בתגמול עשיר יותר בזכות מימוש אופציות שהוענקו להם, שמימושן הניב רווחים גבוהים בתקופה בה עלו שערי המניות בקצב מהיר. מעליית שערים זו נהנו כמובן גם בעלי המניות. הגמול שמבקשים הדירקטורים לעצמם עכשיו יש בו מסר שלילי ביותר לעובדי החברה ולבעלי המניות.

היו זמנים בהם קיבלו הדירקטורים בטבע שכר בשיעורים שנקבעו בתקנות החברות על שכר דירקטור חיצוני בחברה ציבורית. ימים אלה חלפו מזמן ורמת גמול הדירקטורים ששולם בשנה שעברה היא נדיבה מאוד לא רק בקנה מידה ישראלי. אז מה קרה לטבע? היה כנראה מי שהחליט שטבע היא בעצם חברה אמריקאית ויש לנהוג בה על פי הסטנדרטים המנופחים של עולם התאגידים האמריקאי. למרבה הצער, הדירקטורים הישראליים, אחד עשר מתוך ששה עשר חברי הדירקטוריון, לא סיכלו את ההצעה.

אלי הורביץ ז"ל אמר בשעתו, שגם אם מרבית עסקיה ועובדיה של טבע יהיו מחוץ לישראל, לבה של החברה וראשה יהיו בישראל. על פי תקנון החברה, המרכז הניהולי של החברה יהיה בישראל, אלא אם יחליט הדירקטוריון, ברוב של שלושה רבעים מקולות המצביעים. האם ניתן היה להעביר בדירקטוריון את ההחלטה שהתקבלה ביחס לשכר המנהלים? חוששני שלא ירחק היום בו יימצא רוב גם להעברת המרכז הניהולי של החברה לארה"ב.

סעיף מקומם נוסף בהצעות המובאות לאישור בעלי המניות הוא ההחזר לד"ר פיליפ פרוסט, יו"ר הדירקטוריון, של קרוב למיליון דולר, לכיסוי עלויות המטוס הפרטי שלו. אם היתה טבע מחליטה שהיא זקוקה למטוס פרטי לשירותם של עובדיה ומנהליה ברור שהיה עליה לשאת בעלויות התחזוקה וההפעלה שלו, אך כיסוי הוצאות מטוסו הפרטי של היו"ר נראה לי חריג ביותר בחברה ציבורית.

על דירקטוריון טבע להתכנס עוד לפני מועד האסיפה הכללית ולהחליט שלא להעמיד להצבעה את ההחלטות על גמול הדירקטורים ויושב הראש ולקיים אסיפה נוספת לאישור הצעה סבירה יותר. שמה הטוב של טבע מוטל על כף המאזניים.

הכותב הוא בעל מניות ויו"ר הדירקטוריון של טבע בעבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker