עפר קליין מהראל על מימושי הזרים במק"מ: לא נותר להם מה למכור

שיעור האחזקות של תושבי חוץ בשוק המק"מ צנח מרמה של 28% בשנת 2010 לשפל של 2% ביולי; "הם אינם עוד שחקן משמעותי"

רם עוזרי
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי
ערן אזרן

בנק ישראל פירסם בשבוע שעבר את נ לחודש יולי. מהנתונים עולה כי לאחר שמתחילת השנה מימשו הזרים נטו קרוב ל-5 מיליארד דולר במק"מ ואג"ח ממשלתיות, בחודש יולי השקיעו תושבי החוץ נטו חצי מיליארד דולר בעיקר באג"ח ממשלתיות. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, לא מדובר על נתון שצריך להתרגש ממנו.

"מאז 2011 השינוי הבולט בתנועות ההון של המשקיעים הזרים הוא תנועות נטו שליליות (מכירות) בקצב הולך ופוחת. התבוננות בסך החזקות תושבי חוץ בהון רשום למסחר במק"מ מראה כי הסיבה לכך היא שלא נותר לתושבי חוץ מק"מ למכור", כתב קליין בסקירתו השבועית כי "נכון ליולי 2012 החזיקו תושבי חוץ כ-2% בלבד מההון הרשום למסחר במק"מ וכ-5% מהאג"ח הממשלתי ובכך הם אינם עוד שחקן משמעותי".

לשם השוואה, ב-2010, שהיתה שנת השיא של פעילות הזרים בישראל, הגיע שיעור האחזקות שלהם בשוק המק"מ ל-28.3%. בשנת 2011 ירד שיעור זה ל-12.2% וביולי כאמור הוא הגיע לשפל של 2.1%.

עופר קלייןצילום: יונתן בלום

סיבה אחת לירידה בהשקעה של תושבי חוץ היא הצטמצמות פערי הריבית בין ישראל לעולם. הריבית הנמוכה במשק מבטלת את הפרמיה העודפת שהשוק הישראלי ייצר בעבר לתושבי החוץ ביחס להשקעות בארה"ב או באירופה (שם הריבית בגובה של פחות מ-1%). סיבה שנייה היא היחלשותו של השקל מול הדולר, בעיקר על רקע הגירעון הממשלתי התופח. היחלשות של השקל גורמת לשחיקת הרווחים שתושבי החוץ יכולים להפיק מאחזקה במק"מים ובאג"ח ממשלתיות.

ואולם, בשוק האג"ח הממשלתיות לעומת זאת המגמה היתה שונה: בשנת 2011 עלה שיעור האחזקות של הזרים מתוך כלל השוק בעקבות שינויי מס שדחפו אותם החוצה משוק המק"מ ואל שוק האג"ח. בשנת 2012 התמתנה מעט העליה ונכון ליולי עמד שיעור האחזקות שלהם מכלל השוק על 5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker