שוקי אורן: "קרדן אן.וי תעמוד בהתחייבויות לבנקים ולבעלי האג"ח"

שוקי אורן, לשעבר החשב הכללי, מתמודד כמנכ"ל קרדן אן.וי עם חובות של יותר מ-2.5 מיליארד שקל ואג"ח בתשואות של 40% ■ למרות זאת הוא שומר על אופטימיות: "הערך של נכסי החברה גבוה משמעותית מההתחייבויות שלה. נבצע מימושים ונכניס שותפים"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

>> חצי שנה עברה מאז מונה שוקי אורן, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, למנכ"ל של חברת הנדל"ן וההשקעות קרדן אן.וי. מאז שנכנס אורן לתפקידו הנוכחי דבר אחד מעניין אותו יותר מכל: להחזיר את אמון המשקיעים ביכולת ההחזר של החברה. עם חובות של יותר מ-2.5 מיליארד שקל לבנקים ומחזיקי האג"ח, וקופת מזומנים דלילה של 125 מיליון שקל - המשימה שלו אינה פשוטה כלל.

קרדן אן.וי היא זרוע הנדל"ן והתשתיות במזרח אירופה של קבוצת קרדן שבשליטת יוסף גרינפלד ואבנר שנור. החברה עוברת תקופה קשה ביותר. בעקבות המשבר הפיננסי של 2008 שווי נכסיה של קרדן אן.וי נשחק מאוד והיא נאלצה לרשום הפסדים של מאות מיליוני שקלים בגין ירידות ערך. לחברה עדיין יש חשיפה גדולה למדינות מזרח אירופה, ובהן פולין רומניה ובולגריה, שנפגעו קשות מהמשבר.

שוויה של קרדן אן.וי נפל ב-95% מהשיא שרשמה בנובמבר 2007 והוא מסתכם כעת ב-300 מיליון שקל בלבד. בשיאה נסחרה החברה בשווי של יותר מ-6 מיליארד שקל. החברות הבנות של קרדן לא הניבו לה דיווידנדים בעשור האחרון, כך שהמקור העיקרי לפירעון התחייבויותיה אמור להגיע ממכירת אחזקות. בשוק מגלים ספקנות רבה כלפי החברה, והדבר משתקף בתשואות האג"ח שלה. סדרה א', שהחוב כנגדה הוא 1.3 מיליארד שקל, נסחרת בתשואה של 50%; וסדרה ב', שהחוב כנגדה הוא 700 מיליון שקל, נסחרת בתשואה של 42%. החוב לבנקים הוא 535 מיליון שקל.

שוקי אורןצילום: אייל טואג

הקטנת החוב ב-225 מיליון יורו מתחילת 2011

כדי להחזיר חובות תצטרך קרדן לממש אחזקות, מהלך לא פשוט בימים אלה, ובמיוחד למי שפעיל בנדל"ן במזרח אירופה. קרדן מנסה להקטין את חובה באמצעות רכישות עצמיות של איגרות החוב ומימושים. החברה הקטינה את חובה ב-225 מיליון יורו מתחילת 2011 ועד היום באמצעות מכירת אחזקות כמו בבנק הרוסי Sovcom; פיצול פעילותה של החברה הבת קרדן ישראל תמורת הקטנת החוב ב-60 מיליון יורו; ורכישה חוזרת של אג"ח ב-100 מיליון יורו.

גורם נוסף להידרדרותה של החברה היה אי-השלמתה של עסקה, שהוכרזה בדצמבר 2011 ושבה היתה אמורה חברת מגדל לרכוש בהקצאה 10% ממניות קרדן לנד סין תמורת 40 מיליון יורו. ביטול העסקה וההערכות בדבר ההאטה בשוק הנדל"ן הסיני גרמו למפולת בניירות הערך של החברה. בשנה הקרובה נדרשת קרדן לעמוד בתשלומים של 500 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים, כשבקופתה מצויים כעת רק 125 מיליון שקל. קצב שריפת המזומנים שלה מפעילות שוטפת מסתכם בכ-300 מיליון שקל בשנה (בהתאם לשריפת המזומנים בחציון הראשון של 2012).

כששואלים את שוקי אורן בנוגע ליכולת ההחזר של החברה שבראשה הוא עומד, הוא נשאר נינוח בכיסאו.

האם אתה מאמין שקרדן אן.וי תעמוד בהתחייבויותיה בשנתיים הקרובות?

"אני משוכנע שכן. אני מאמין שהחברה תפרע את התחייבויותיה לא רק בשנתיים הקרובות אלא גם בחמש השנים הקרובות. לחברה יש ערך נכסי גבוה משמעותית מההתחייבויות שלה. עד עכשיו פעלנו כדי להחזיר את החוב, ונמשיך לעשות כך. אנחנו פועלים בצורה הכי אחראית. החברה תיפרע את התחייבויותיה".

מלבד פעילות הנדל"ן עוסקת קרדן אן.וי גם בתחום תשתיות המים באמצעות חברת תהל (חברה ממשלתית לשעבר שבנתה את המוביל הארצי); ובתחום השירותים הפיננסיים באמצעות חברת KFS, העוסקת במתן אשראי חוץ בנקאי ומימון קמעוני במדינות מזרח אירופה. פעילות השירותים הפיננסיים הניבה ברבעון השני הפסד של 15 מיליון יורו.

האם אתם הולכים לצמצם פעילויות כלשהן?

אורן: "בתחום הפיננסי אנחנו מתכוונים לצמצם פעילות. המגמה ברורה. הפעילות שלנו כיום אינה גדולה בתחום, ואני מאמין שעם הזמן נצמצם אותה לאפס. בנוסף, נכסים שאינם מניבים במזרח אירופה נמכור כשנקבל הצעה הוגנת".

מהם מנועי הצמיחה שלכם לעתיד?

האג"ח של קרדן אן. וי

"לקרדן יש כמה נכסים שבתנאים הנוכחיים יכולים להיות מנוע צמיחה. GTC פולין עברה תקופה קשה אבל אני צופה שם התאוששות. סין היא מנוע הצמיחה העיקרי שלנו. אני מאמין בשוק הנדל"ן הסיני, ולפיכך אני מתכוון להגדיל את הפעילות שלנו באזור. יש בסין תהליך אורבניזציה משמעותי, ואני רוצה ליהנות מהתופעה הזו. בשנה האחרונה הוצאנו מסין לא מעט כספים באמצעות מימושים.

"ב-2011 מימשנו בסין נכסים ב-42 מיליון יורו ועוד 25 מיליון יורו ב-2012. יש שם שיעורי צמיחה יפים שיוסיפו לנו ערך. מנוע הצמיחה השני שלנו הוא תהל. שוק התשתיות מובל בידי ממשלות, ובתקופות משבר הביקוש לפרויקטים עולה. אני אופטימי לגבי תהל. זה תחום שאנחנו רוצים לקדם".

כל החברות הבנות שלכם הן באחזקה של 100%. האם אתם חושבים להכניס שותף כדי להקל על החוב?

"כן. אנחנו עוקבים אחר נושא החוב שלנו, ובמידת הצורך נכניס משקיע חיצוני. אני עוד לא יכול להגיד על זה משהו קונקרטי. כל החברות שלנו הן באחזקה מלאה (100%) מלבד GTC פולין".

האם נראה כניסה לתחומי פעילות חדשים בשנתיים הקרובות?

"לא. אנחנו מתמקדים כרגע בניהול החוב. נמשיך לפתח נכסים קיימים כמו השוק הסיני. בתחום המים יש לנו 11 מתקנים חדשים המחכים לפיתוח בסין, אבל נעשה זאת רק עם שותף חיצוני. אני חושב שלא יהיה נכון להיכנס להרפתקות חדשות לפני שנייצב את מצב החוב של החברה".

היו טענות בשוק לגבי שכר גבוה בGTC? האם יהיו שינויים?

"זה לא יחזור על עצמו בשנה הקרובה. האנשים האלו היו מעוגנים בהסכמים ארוכי טווח ישנים, וזה לא המצב היום. המנכ"ל של GTC פולין (שקיבל שכר של 28.8 מיליון שקל בשנת 2011) עזב. מי שיחליף אותו לא יהיה בראש טבלת השכר. אני אישית חושב שמנכ"ל של חברה לא צריך לקבל בונוסים כשהחברה מפסידה".

האם העבר שלך בתור החשב הכללי באוצר ובתחום הבנקאות עוזר לך בתפקיד הנוכחי?

"למען האמת לא. אין לי כל קשרים בענף הנדל"ן, בוודאי לא בסין. יש לי מעט ניסיון במערכת הבנקאות, אך לא משהו שעזר לי בתפקיד הנוכחי במיוחד. מה שכן לקחתי מהשנים שלי באוצר ובמערכת הבנקאות הוא הניסיון שלי בניהול. אני אוהב לנהל, אני נהנה מהאתגר, בוודאי בחברה כמו קרדן שצריכה ניהול חוב מחודש".

איפה אתה רואה את קרדן בעוד 10 שנים?

"אני רואה את החברה צומחת בשווקים המתפתחים. קרדן הוכיחה יכולת בתחומי התשתיות והנדל"ן. אני רואה את קרדן מתרחבת בשני התחומים האלו בשווקים נוספים. היעד המרכזי שלנו הוא אסיה. כבר התחלנו לבחון את זה, אבל עצרנו את זה לנוכח משבר החוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker