יוזמה: מלכ"ר שישבור המונופול של אנטרופי בייעוץ למוסדיים - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יוזמה: מלכ"ר שישבור המונופול של אנטרופי בייעוץ למוסדיים

במכתב ל-21 מנהלי הבנקים, חברות הביטוח ובתי ההשקעות הגדולים במשק מציעים עורכי הדין עמירם גיל ואלעד מן להקים גוף מקביל למועצת המשקיעים המוסדיים בארה"ב

7תגובות

>> המצוקה שאליה נקלעה פירמידת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר מעלה, בין שאר, את סוגיית תפקודם של הגופים המוסדיים בשמירה על כספי הפנסיה של הציבור. אחד התחומים המהותיים בהקשר זה הוא שירותי הייעוץ החיצוניים שמקבלים המוסדיים. יוזמה חדשה קוראת למוסדיים לשבור את התלות שלהם במונופול הייעוץ של חברת אנטרופי - ולהקים מלכ"ר בלתי תלוי שיתחרה בה.

במכתב ששלחו אתמול עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לאינטרס הציבור בשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, ועו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של התנועה הצרכנית הצלחה, ל-21 מנהלי המוסדות הפיננסיים הגדולים בישראל - בנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות - הם קוראים להקמתו של גוף כזה ומפרטים את היתרונות שלו. יישומו של תיקון 16 לחוק החברות והתגברות הרגולציה בתקופה הקרובה, הם מדגישים, צפויים להגביר את חשיבותם של שירותי הייעוץ החיצוניים.

עופר וקנין

"בלי בעל שליטה ובלי אינטרסים מסחריים"

"באחרונה גבר העניין הציבורי בניגודי העניינים האופפים את תעשיית הייעוץ למוסדיים, ומשכך גברו גם הקריאות להסדרה ולפיקוח על התחום", כותבים גיל ומן. "קריאות ברוח זו אף נכללו בהמלצותיהן של הוועדה לבחינת הצעדים הדרושים להגברת מעורבות המוסדיים בשוק ההון (ועדת חמדני) והוועדה להגברת התחרותיות במשק (ועדת הריכוזיות).

"לנוכח השפעתם המכרעת של שירותי הייעוץ על ההחלטות המתקבלות בסופו של יום באסיפות כלליות, ולאור ההסתמכות הגוברת של המוסדיים על שירותים אלה - מתבקש כי הם יינתנו בשקיפות מלאה, תוך גילוי מרבי על טיב ומהות הקשרים שבין ספקי השירותים למזמינים, ובהימנעות מניגודי עניינים", מסבירים גיל ומן. כדי להבטיח את אמון המשקיעים והציבור, הם מוסיפים, הייעוץ צריך להינתן על ידי גופים בלתי תלויים, שאינם מזוהים עם אינטרסים או שיקולים מסחריים כלשהם.

החברה היחידה הפועלת כיום בתחום הייעוץ למוסדיים היא חברת אנטרופי, שבשליטת חברת וואן תוכנה של עדי אייל. לפני שנתיים רכשה וואן את אנטרופי מחברת פועלים סהר מקבוצת בנק הפועלים, שמכרה את החברה בשל ביקורת על ניגודי עניינים מובנים. ואולם, התנהלותה של אנטרופי ממשיכה לגרור ביקורת ציבורית וגם בוואן החליטו באחרונה להעמיד את אנטרופי על המדף.

בחודשים האחרונים אנטרופי זכתה לקיתונות של ביקורת בשל התנהלותה בנוגע להסדר החוב של חברת אמפל שבשליטת יוסי מימן. אנטרופי עברה מהתנגדות נחרצת וחריפה למתווה ההסדר, אל המלצה לאשרו. בעבר עוררה החברה ביקורת כשהמליצה למוסדיים לאשר כמה עסקות בעלי עניין, בהן מכירת בניין HSBC בין שתי חברות בקבוצת אי.די.בי - עסקה שלפי ניתוחים אחרים היתה טובה רק לחלק מהצדדים.

השאלה המרכזית בנוגע לפעילותה של אנטרופי היא השפעה אפשרית של שיקולים לא ענייניים, למשל כאלה הקשורים לבעלי השליטה, על המלצותיה. מעבר למבנה של מלכ"ר, סבורים גיל ומן, יפתור רבות מהבעיות הללו.

בניגוד לחברה פרטית כמו אנטרופי, מסביר גיל, מלכ"ר לא מקבל תשלום עבור חוות הדעת שהוא מנפק - אלא מתקיים מדמי חבר ומתמיכות שוטפות שיעבירו לו המוסדיים. התוצאה של כך תהיה שהמלצותיו למוסדיים לא יהיו מוטות לטובת מזמין חוות הדעת וגם לא נגועות בשיקולים זרים.

"למלכ"ר אין בעל שליטה או אינטרסים מסחריים", אומר גיל. "לכן הסתמכות על חוות דעת של מלכ"ר תפחית משמעותית את הסיכון לניגודי עניינים, גם אם לא תמחק אותו לחלוטין. בנוסף, פעילות באמצעות מלכ"ר תזכה ליותר אמון מצד המשקיעים והרגולטור".

יתרון נוסף של מלכ"ר על פני חברה מסחרית הוא מנקודת מבטם של המוסדיים הקטנים והבינוניים. "חלק מהגופים האלה לא יכולים להרשות לעצמם לשכור את שירותיה של אנטרופי על בסיס קבוע או בכלל", מציין גיל. מוסד ללא כוונות רווח, שיספק את שירותי הייעוץ תמורת סכום סמלי, יאפשר למוסדיים קטנים להתחרות בגופים הגדולים - ולכן יתרום גם להגברת התחרות בענף ניהול הכספים.

הרגולטורים עדיין צריכים לאשר

אבי לוי

כדוגמה לשימוש מוצלח במודל של מלכ"ר בשוק ההון מזכירים מן וגיל את ארגון מעלה, שהוקם ב-1998 על ידי החברות המובילות במשק כדי לקדם את תחום האחריות התאגידית. ב-14 שנות פעילותו מספק מעלה לחבריו שירותים בלא תשלום בתחומים של השקעה חברתית, אסטרטגיה לאחריות חברתית, בניית קשרים בינלאומיים ועוד. הארגון מפרסם את דירוג מעלה לאחריות חברתית ואת מדד מעלה, שזוכים להכרה ולהצלחה.

דוגמה נוספת שמביאים מן וגיל לקוחה מארה"ב. מאז 1985 פועל שם גוף בשם מועצת המשקיעים המוסדיים (Council of Institutional Investors), המאגד קרנות פנסיה וקופות גמל שמנהלות 3 טריליון דולר. המועצה גיבשה כללי ממשל תאגידי שמשמשים את המוסדיים בהחלטות - בין השאר במינוי דירקטורים, בפיקוח על סיכונים ובגמול למנהלים.

הקמת מלכ"ר כזה בישראל תחייב שיתוף פעולה מצד הרגולטורים. רשות ניירות ערך, שפירסמה אתמול כי אחד התחומים שהרשות תפעל להסדיר בתקופה הקרובה הוא הייעוץ למוסדיים, תתמוך ככל הנראה בהקמת גוף כזה.

עם זאת, משום שמדובר בגוף שמטרתו המוצהרת היא יצירת סטנדרט משותף ותיאום בין גופים מתחרים, גם רשות ההגבלים העסקיים תצטרך לתת את דעתה בעניין. מן וגיל סבורים כי על סמך הניסיון הבינלאומי ניתן יהיה לרתום את רשות ההגבלים לתמיכה במיזם.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם