ברגע האחרון: דיסקונט קיזז 67 מיליון שקל מחשבונות אמפל

מחלקת האשראי של דיסקונט החליטה שלא לחכות להכנסה של משקיע חיצוני לגדות וניצלה את הרגע האחרון לפני הקפאת ההליכים לקיזוז החוב

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

שבוע ימים לאחר שהגישה הנהלת אמפל בקשה להקפאת הליכים לבית המשפט המחוזי בניו יורק, מנצל הבוקר בנק דיסקונט את הרגע האחרון לגביית חלק מהחוב שלו מהקבוצה . הבוקר (ג') הודיע הבנק כי הוא מקזז 67 מיליון שקל מכספי אמפל המופקדים בחשבונות הבנק בעקבות החשש מהקפאת הליכים ממושכת לקבוצה.

דיסקונט מחזיק כבטוחה בכל מניות גדות מיכליות  - חברה בת של אמפל  - ובנוסף אחראי על כל כספי הפיקדונות והחשבונות של אמפל. מחלקת האשראי של דיסקונט המנוהלת על ידי אורית אלסטר החליטה שלא לחכות להקפאת הליכים ולקזז 67 מיליון שקל שהם סך יתרת הזכות של אמפל בחשבונות הבנק. 

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

החוב של אמפל לדיסקונט מסתכם נכון להיום בכ-80 מיליון דולר. עד כה חיכתה מחלקת האשראי של דיסקונט להכנסה של משקיע חיצוני לגדות מיכליות - בהתאם לדיווחים של אמפל על "מו"מ עם משקיע חיצוני לפי שווי של 216 מיליון דולר". דיסקונט, המחזיק בשעבוד ראשון על מניות גדות מיכליות, החליט שלא לחכות להקפאת ההליכים ולקזז את הסכום האמור. 

מאמפל נמסר בתגובה כי "למהלך הנוכחי אין כל השפעה על הפעילות של גדות. לצערנו בשל התמשכות המו"מ להסדר והבנה כי לא ניתן יהיה להגיע להסדר במנגנון הקיים, כל זאת כאשר ישנה פגיעה מתמשכת בנכסי החברה המיועדים לשירות החוב - נאלצה החברה לפנות לבית המשפט בניו יורק בהיותה חברה אמריקאית". 

בחמישי האחרון הפתיעה הנהלת אמפל כשהגישה בקשה להקפאת הליכים (Chapter 11) בבית המשפט המחוזי בניו יורק. משמעות הדבר היא דחייה של חודשים רבים בהליך הסדר החוב מול נושי החברה, כמו גם העברת המאבק לזירה האמריקאית - הנחשבת כמתירנית יותר לבעלי שליטה בהליכים של מיחזור חוב.

בינתיים ספגה אתמול גדות מיכליות הורדת דירוג אשראי ברמה אחת ל-(BB-). "השיקולים העיקריים להורדת הדירוג הם הנזילות החלשה של החברה, והתלות המלאה שלה בנכונות המערכת הבנקאית להמשיך ולמחזר את האשראי לזמן הקצר והחלויות לזמן הארוך" כתבו כלכלני מעלות.

אירית אליוזצילום: יעל אנגלהרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker