חברות הביטוח נהנות מצמיחה מתמדת - אז למה הן מתקשות להרוויח? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברות הביטוח נהנות מצמיחה מתמדת - אז למה הן מתקשות להרוויח?

החברות בענף הביטוח אמנם הצליחו לרשום ברבעון השני צמיחה מרשימה - אך הן גם המשיכו לסבול מרגולציה מכבידה, מחולשת שוק ההון, מתחרות קשה ומהשלכות העלייה בתוחלת החיים ■ התוצאה: כל חברות הביטוח הציגו הפסדים גדולים ברבעון השני

4תגובות

הצמיחה המהירה בעסקי חברות הביטוח לא מצליחה להדביק את האתגרים המתקבצים לפתחן. ברבעון השני הציגו רוב החברות הגדולות בענף צמיחה מרשימה שהגיעה בחלק מהפעילויות גם לשיעורים דו-ספרתיים, אבל בשורה התחתונה זה לא עזר לרווחים - וכל חברות הביטוח ללא יוצא מן הכלל סיימו את הרבעון בהפסדים גדולים.

ברבעון הראשון של 2012 אותגרו חברות הביטוח מהרפורמה הדרמתית שחתכה להן את דמי הניהול המותרים לגבייה בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים. ברבעון השני של השנה הן אותגרו שוב כשהוצגו בפניהן נתונים המעידים על עלייה בלתי צפויה בתוחלת החיים בישראל.

בעבר התמקדו באגף שוק ההון באוצר בצעדים שיגבירו את יציבותן של חברות הביטוח, גם אם הם באים על חשבון התחרות והלקוחות. באחרונה, לאור הלחץ המתמשך מצד הציבור והתקשורת, נוגעים הרגולטורים גם בבעיות האחרות הקיימות בענף הביטוח והחיסכון הפנסיוני.

מוטי רוזן
מוטי קמחי

החברות, מצדן, נקלעות בכך לתוך תנועת מספריים שמצד אחד חותכת להן את ההכנסות ומצד שני מגדילה את ההוצאות. ואם כל זה לא מספיק, אז שוק ההון, שעליו בונות חברות הביטוח בשנים האחרונות את הרווחים שלהן, מאכזב והטלטלה בו פוגעת ביכולת של החברות לייצר תשואות גבוהות מהנכסים שהן מנהלות, כולל בתיקי הנוסטרו.

הצמיחה בפעילות של חברות הביטוח מקיפה הן את הפעילות הביטוחית של מכירת פוליסות ביטוח הן את פעילות ניהול הנכסים. בפעילות הביטוח, מדובר בצמיחה מרשימה בפרמיות שגובות החברות. בכמה מתחומי הביטוח, כמו ביטוח בריאות, מדובר בצמיחה דו-ספרתית לכל החברות.

בניהול הנכסים, הצמיחה מתרכזת בקרנות הפנסיה - שם נהנות החברות מצמיחה מרשימה הן בהיקף הנכסים המנוהלים הן בזרם ההפקדות, שצמחו בכ-15% להיקף של כ-17 מיליארד שקל בשנה.

האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז' טוען שהצמיחה, גם אם היא עדיין לא באה לידי ביטוי בשורת הרווח, מבטאת פוטנציאל: "מגזר הביטוח ממשיך לצמוח. יש ענפים שצומחים בקצב מהיר יותר, כמו ביטוחי בריאות וקרנות פנסיה, ויש ענפים שצומחים בקצב אטי כמו ביטוח כללי. לכן, באופן כללי, פוטנציאל הרווח גדל, אף שהצמיחה בכלל ובנכסים המנוהלים בפרט נמצאת בעיקר במקומות רווחיים פחות מבעבר, כמו ביטוחי חיים".

סלייטר ממשיך: "מחירי המניות לא משקפים את הערך שהחברות יכולות להפיק בטווח הארוך. המשקיעים נותנים פרמיה שלילית לחברות - בוודאי על הטווח הקצר - והפרמיה השלילית גדלה בעקבות הוראות הרגולציה שמכניסות אי-ודאות. החברות כתבו בדו"חות שקשה להן לאמוד את השפעת הרגולציה. הן נסחרות בימים אלה קרוב לרמות שנסחרו במשבר 2008".

את שיעור הצמיחה הגבוה בענף הציגה חברת הביטוח הראל - עלייה של 9.5% בפרמיות שגבתה ברבעון השני, לעומת הרבעון המקביל ב-2011. הראל נהנתה מצמיחה בפעילות הביטוח הכללי שהיא מקימה בחו"ל, ביוון ובטורקיה. כמו כן, בתוך נתוני הצמיחה הללו, ישנן פרמיות חד-פעמיות שקיבלה בפעילות ביטוחי החיים בעקבות הסכם לביטוח עובדי בנק דיסקונט וחברת בזק שיוצאים לפרישה מוקדמת.

סלייטר אומר כי בנטרול ההפרשה החריגה שנאלצו חברות הביטוח לבצע ברבעון השני בשל העלייה בתוחלת החיים, מגדל היא היחידה שהצליחה להציג רווח והתוצאות שלה מבטאות תשואה להון חיובית של 1.6% - במונחים שנתיים ובהתאם להון הממוצע בתקופת הרבעון.

התוצאה הפחות טובה ברבעון השני, לדבריו, היתה זו שהציגה מנורה מבטחים - שרשמה תשואה להון שלילית של 10.7%. כאן ראוי לציין כי מנורה מבטחים סבלה גם מהפחתת מוניטין של 12 מיליון שקל בקרנות הנאמנות שלה, בעקבות שחיקת דמי הניהול הנגבים מהן.

ביטוחי מנהלים: מרווחים - להפרשות והפסדים

הסיפור של הרבעון השני מבחינת חברות הביטוח הוא הנתונים שמראים עלייה בתוחלת החיים בישראל, שהפתיעו את חברות הביטוח וגם את משרד האוצר. זוהי הפעם השנייה בתוך ארבע שנים שתוחלת החיים בישראל מפתיעה ועולה בקצב גבוה מזה שצפו קודם לכן.

במצב כזה, האקטוארים של חברות הביטוח מתקשים לתמחר נכון את הסיכונים שהחברות נוטלות על עצמן לטווחים ארוכים של עשרות שנים מראש, בעיקר את סיכון הגלום בהבטחה שלהן למבוטחים בפוליסות ביטוחי המנהלים למקדם קצבה מסוים וקבוע מראש.

באוצר חוששים כי מצב כזה מסכן את יציבותן של חברות הביטוח ואת היכולת שלהן לעמוד בהתחייבויות שלקחו על עצמן מול הציבור. על רקע זה החליט הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, עוד שריג, לאסור החל ב-2013 המשך מכירה של ביטוחי מנהלים במודל הנפוץ כיום, הכולל הבטחה למקדם קצבה.

מ-2013 החברות לא יוכלו למכור פוליסות ביטוחי מנהלים - מוצר ששימש בעשור האחרון אחד ממקורות ההכנסה המרכזיים שלהן ושל סוכני הביטוח. בימים אלה עסוקים בחברות הביטוח בניסיונות לפתח מוצרים חלופיים לביטוח המנהלים.

נציגי חברות נמצאים במגעים בעניין זה עם אנשי משרד האוצר. סלייטר מדש ברוקראז' מעריך כי החברות יצליחו למצוא מוצר חלופי, אבל הוא יהיה רווחי פחות מבחינתן בהשוואה לביטוח המנהלים.

ההפתעה של חברות הביטוח מהעלייה בתוחלת החיים ניכרה היטב גם בתיקי ביטוחי המנהלים הקיימים, כשהחברות תמחרו את ההתחייבויות בהם לא נכון. כתוצאה מכך, ברבעון השני הן נאלצו לבצע הפרשות של עשרות עד מאות מיליוני שקלים - חלקן הפרשות מיידיות שהגדילו את ההפסדים וחלקן הפרשות עתידיות שייפרשו על פני השנים הקרובות, כפי שמאפשר להן האוצר.

את ההפרשה הגדולה ביותר ביצעה מגדל - שביצעה הפרשה מיידית של 180 מיליון שקל ועוד הפרשה עתידית של 83 מיליון שקל. למרות זאת, ההערכות המוקדמות בשוק היו כי מגדל תצטרך לבצע הפרשה גדולה יותר. הראל, שביצעה את ההפרשה המיידית הנמוכה ביותר - 24 מיליון שקל - תיאלץ לבצע בעתיד הפרשה נוספת בסך 79 מיליון שקל.

אסף שילה / ישראל סאן

למרות ההפרשה הנמוכה של הראל, החברה בלטה לשלילה בשורה התחתונה של פעילות ביטוחי המנהלים. החברה הציגה בתחום זה הפסד של 136 מיליון שקל ברבעון השני - הפסד גדול יחסית לחברות אחרות בענף ויחסית לנתח השוק שלה.

סלייטר מעריך כי ההפסד הגדול הזה קשור בעובדה שלהראל יש פחות אג"ח מיועדות מסוג אג"ח חץ בתיק הפוליסות מבטיחות התשואה. במצב כזה, הראל חשופה יותר לתשואה בשוק ההון ולמדד המחירים, שעלה ברבעון השני בשיעור גבוה יחסית של 1.3%.

ברבעון השני, בדומה לרבעון הראשון, חברות הביטוח לא גבו דמי ניהול משתנים בתיק הפוליסות המשתתפות ברווחים. החברות לא מצליחות לכסות את ההפסדים הריאליים שנצברו למבוטחים שלהן בפוליסות, והן מנועות מלגבות את דמי ניהול הפוטנציאליים, בשיעור 15%, מהרווחים למבוטחים.

הבעיה הגדולה קיימת בהפניקס שכבר ארבע שנים לא גבתה את דמי הניהול הללו, שבעבר היוו אצלה מקור הכנסות משמעותי. הפניקס לא רק שסובלת מנקודת פתיחה בעייתית בגלל ההפסדים הגדולים שהסבה בעבר למבוטחיה, אלא גם ממשיכה להתרחק משאר החברות כשהפוליסות המשתתפות שלה מזדנבות בתחתית ענף ביטוחי המנהלים זו השנה השנייה. עם זאת, סלייטר אומר כי שוק הון חיובי, אפילו במשך רבעון אחד, יכול לסגור לרוב החברות את החוב למבוטחי הפוליסות המשתתפות ברווחים.

תחום רכב-רכוש ממשיך לאתגר את החברות

הבעיות שצצו ב-2011 בתחום ביטוחי רכב-רכוש נמשכות ברוב החברות גם בתוך 2012. דו"חות הרבעון השני מראים כי חברות הביטוח המסורתיות, שפועלות באמצעות סוכני ביטוח, נמצאות עדיין בתוך תנועת מספריים חדה: מצד אחד, גידול בהוצאות הפעילות עקב עליות בהיקף התביעות ובמספר בגניבות הרכב - ומצד שני, ירידה בהכנסות בשל שחיקה מתמשכת בפרמיות בעקבות התחרות הקשה בתחום. מלבד הראל, שהרוויחה מרכב-רכוש בקושי מיליון שקל, כל חברות הביטוח המסורתיות הפסידו בפעילות הזו.

מנכ"ל של אחת החברות הגדולות אמר באחרונה כי מספיק שחברה אחת מחליטה משיקולים שונים, כמו שיקולי נתח שוק, לא להעלות את הפרמיות - כדי לגרור את כל הענף לכך. בפועל, החברות המסורתיות נתונות ללחץ של סוכני הביטוח, שחוששים להפסיד לקוחות גדולים המבוטחים דרכם, ומתקשות לעדכן את הפרמיות כלפי מעלה. הלחץ של הסוכנים מתאפשר בגלל פעילות גדולה ומשמעותית יותר שיש להם אצל החברות בתחום אחר - ביטוחי חיים.

כתוצאה מכך, חברות הביטוח נאלצות לספוג את שחיקת הפרמיות בתחום רכב-רכוש, כדי לא לאבד את אמונם של הסוכנים בפעילות ביטוחי החיים. בכך הן מסבסדות את הפרמיות הנמוכות בתחום רכב-רכב באמצעות פעילות אחרת של ביטוחי חיים.

בעיה נוספת המעיקה על החברות הגדולות, היא שיטת הסבסוד הצולב הנהוגה בהן - בין לקוחות קטנים לגדולים. חברות הביטוח המסורתיות נוהגות להשתתף במכרזים של גופים גדולים, שבדרך כלל מאופיינים בפרמיות נמוכות, שאמורות להיות מסובסדות מייקור הפרמיות ללקוחות הקטנים. במצב של תחרות גוברת, כמו בימים אלה, מתקשות החברות לייקר את הפרמיות אפילו ללקוחות הקטנים, והן מפסידות על ההנחות שנתנו ללקוחות הגדולים.

בינתיים, שיחות עם חברות הביטוח מעלות כי כמה מהן החלו להעלות באחרונה תעריפים. כך, הפניקס ייקרה את הפרמיות בכ-10% בממוצע, אבל זה עדיין לא בא לידי ביטוי בדו"חות הרבעון השני והפעילות סיימה בהפסד של כ-9 מיליון שקל. ההערכה היא שייקור הפרמיות יבוא לידי ביטוי בשורת הרווח בעוד רבעון או שניים.

בשונה מהמצב בחברות הביטוח המסורתיות, מי שכן הצליחו להרוויח מהפעילות בתחום רכב-רכוש הן החברות הישירות, שפועלות בלא סוכני ביטוח - ביטוח ישיר ו-AIG. מלבד העובדה שהחברות האלה לא נתונות ללחצים של סוכנים, באופן כללי עבודה עם סוכנים מאלצת את החברות המסורתיות לוותר על 15%-20% מהפרמיות שנגבות ולתת אותן כעמלה לסוכני הביטוח. לעומתן, חברות הביטוח הישירות משאירות את רוב העמלות האלה אצלן, כשאת חלקן הן מקצות לפרסום ולמשכורות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#