בכיר בגוף מוסדי: "אם בתוך זמן קצר דנקנר לא יביא מאות מיליונים לאי.די.בי נצטרך למצוא פתרון בלעדיו"

הגופים המוסדיים חוששים מהסדר חוב לאחר פרסום דו"חות אי.די.בי אחזקות והערת "עסק חי" שהוצמדה להם

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

למרות הניסיונות העיקשים, לא הצליחה חברת אי.די.בי אחזקות , שבשליטת נוחי דנקנר ומשפחות מנור ולבנת, להימנע מהצמדת הערת עסק חי לדו"חותיה הכספיים לרבעון השני של 2012 שפורסמו ביום שישי האחרון, שעות ספורות לפני כניסת השבת והמועד האחרון לפרסום הדו"חות.

מדובר בפעם הראשונה בתולדות הקבוצה, שמשרדי רואי החשבון שלה, סומך חייקין KPMG וזיו האפט BDO, נאלצים להצמיד לאי.די.בי אחזקות, שפעם היתה הקונצרן הגדול והחזק במשק, הערת עסק חי. המשמעות היא שרואי החשבון של החברה מטילים ספק ביכולתה לעמוד במלוא התחייבויותיה בטווח הנראה לעין.

בתגובה להצמדת הערת עסק חי חתכה בסוף שבוע האחרון חברת הדירוג S&P מעלות את דירוג האשראי של אי.די.בי אחזקות לרמה של CCC עם תחזית דירוג שלילית. לטענתה, הורדת הדירוג מתבקשת בשל הידרדרות המתמשכת ברמת הנזילות ועלייה ניכרת בחשש מפני כשל פירעון חובות בתוך שנה. זאת, בשל חשש להרעה מהותית בפעילות החברה, מה שיכול לשמש כטריגר מצד מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ואף של חברה־הבת אי.די.בי פיתוח לדרוש להעמיד את החוב לפירעון מיידי. הורדת הדירוג לרמה של CCC עלולה לגרור את מכירת האג"ח על ידי גופים מוסדיים כי היא נמצאת מתחת לדרגת השקעה המותרת לקרנות, BBB. בנוסף ציינו במעלות כי תיבחן הורדת דירוג גם לחברות אחרות במטה אי.די.בי.

נוחי דנקנרצילום: מיכל פתאל

במאי האחרון באירוע הפרידה ממנכ"לית בנק לאומי לשעבר, גליה מאור, סיפר דנקנר כי לאי.די.בי יש אמצעים נזילים לשנתיים הקרובות לפחות וכי אין כוונה לפנות להליך של הסדר חוב. בינתיים התברר כי לאי.די.בי אחזקות נותרו אמצעים נזילים רק עד יוני 2013, אך החברה לא הודיעה על כוונתה להתחיל בהליכי הסדר חוב. אי.די.בי אחזקות כתבה בדו"ח הדירקטוריון הנוכחי שלה כי "על אף הכללת הערת עסק חי, החברה היא בעלת יכולת להמשיך ולפעול במהלך עסקיה ובמסגרת זאת לפרוע את התחייבויותיה כסדרן".

הדו"חות של אי.די.בי הכילו רמז נוסף לכך שהחברה מבקשת להמשיך לשדר עסקים כרגיל: למרות הצמדת הערת עסק חי, אי.די.בי לא שינתה את הסיווג של התחייבויותיה לטווח הארוך ולטווח קצר כמקובל במקרים האלה, כפי שעשתה חברת סאני של אילן בן דב כשהוצמדה הערת עסק חי לדו"חותיה.

בעלי האג"ח מכנסים אסיפות דחופות

אי.די.בי אמורה לשלם השבוע למחזיקי האג"ח 35 מיליון שקל, ובכוונת החברה לעמוד בתשלום זה. בסוף שבוע האחרון, עוד לפני פרסום הדו"חות, שלחו נאמני סדרות האג"ח א'־ד' של אי.די.בי אחזקות מכתב למנהלים ולדירקטורים של החברה, שבו הם מזהירים את הדירקטורים כי אם הדו"חות אכן יכללו הערת עסק חי, הם לא יסכימו לביצוע תשלומים או הוצאת נכסים כלשהם מקופת אי.די.בי אחזקות. בחודשים האחרונים רכש דנקנר מניות אי.די.בי אחזקות בכ–50 מיליון שקל.

במכתב זה דרשו הנאמנים מאי.די.בי אחזקות למצוא מקורות חיצוניים ולא מתוך החברה, לתשלום של 35 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרה ב' שאמורים לקבל את התשלום ביום חמישי הקרוב. הנאמנים כתבו כי אם אי.די.בי תיענה לדרישתם החברה היא תקבל "שקט תעשייתי" לפתור את בעיותיה הפיננסיות לתקופה של שלושה חודשים עד דצמבר הקרוב, שבו היא אמורה לשלם למחזיקי אג"ח מסדרה ד' 65 מיליון שקל.

אי.די.בי אחזקות, החייבת לבעלי האג"ח כ–1.7 מיליארד שקל וכ–300 מיליון שקל לבנקים בסך הכל, לא נענתה לדרישה זו ובדיווח לבורסה ציינה כי תודיע לנאמנים כי בכוונתה להמשיך את תשלומי החוב כסדרם, מכיוון שהיא סבורה כי יש לה את היכולת להמשיך ולפעול במהלך עסקיה הרגיל ולפרוע את התחייבויותיה כסדרן.

בעקבות דרישות הנאמנים זומנו למחר ב–10:00 בבוקר אסיפות אג"ח של כל ארבע הסדרות של אי.די.בי אחזקות, שבמהלכן יצטרכו המחזיקים לקבל החלטות אם להתחיל בהליכי הסדר חוב, להגיש צווי מניעה לבית משפט כדי למנוע את התשלום הקרוב מתוך חשש להעדפת נושים או בכלל להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

"אם דנקנר ושותפיו לא יזרימו 35 מיליון שקל לחברה בתור התחלה, זה מעלה סימני שאלה לגבי רצינות כוונתם. המקרה של דנקנר שונה מזה של דלק נדל"ן ויצחק תשובה. בעוד שתשובה מוכן לשלם 750 מיליון שקל בשביל לשמור על מוניטין ולהישאר עם חברה ללא תקומה, לדנקנר יש חברה כמו אי.די.בי פיתוח, שבהתנהלות נכונה היא מסוגלת לפרוע את מרבית החוב. להבדיל מתשובה, דנקנר כנראה שלא יכול להביא סכומים כאלה מהבית ולכן עדיף לו כמה שיותר מהר לפנות את הבמה ולהשאיר את המפתחות לבעלי האג"ח", סיפר מוסדי בכיר המחזיק באג"ח של אי.די.בי.

"משאירים את בעל הבית נוכחי באחד משני המקרים - או שיש לו ערך מוסף בעסקי הקבוצה או שהוא מוכן להזרים סכומים גדולים - במקרה של דנקנר אין לו אף אחד מהתנאים ולכן אם בתוך זמן קצר הוא לא יביא מאות מיליונים לאי.די.בי אחזקות נצטרך למצוא פתרון בלעדיו. אמנם בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות שיקבלו את השליטה בפיתוח כתוצאה מהפירוק ייפגעו, אך בפתרון כולל ירוויחו יותר", סיפר מוסדי בכיר אחר המעורב בתהליך.

לאי.די.בי גם חובות גדולים למערכת הבנקאות. בעוד לאי.די.בי אחזקות יש חוב של כ–300 מיליון שקל לבנקים - מתוך זה כ–120 מיליון שקל לבנקים הישראלים - לחברה הבת אי.די.בי פיתוח חובות של כ–2.2 מיליארד שקל לבנקים, בעיקר לבנק הפועלים ‏(750 מיליון שקל‏) . במסגרת ההסכמים עם הבנקים אמנם יש צורך מצד אי.די.בי אחזקות ופיתוח לעמוד באמות מידה פיננסיות ולהחזיק בפיקדונות חופשיים, אך אין לבנקים ‏(בדומה לבעלי האג"ח‏) ביטחונות ספציפיים.

בבנק ישראל עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות באי.די.בי, והנחו את הבנקים לסווג את חובות חברות המטה שלה כפגומים או בעייתיים, כשהבנקים כבר הפרישו חלק לא מבוטל מהסכומים. מצבה הפיננסי של אי.די.בי אחזקות הידרדר בשנים האחרונות בעקבות ההפסדים הכבדים שנגרמו נוכח סדרה של מהלכים עסקיים שגויים, שכללו בין השאר סיבוב השקעה שני כושל במניות הבנק השווייצי קרדיט סוויס, השקעה בפרויקט הנדל"ן פלאזה לאס וגאס, רכישת עיתון מעריב והעברת חובות אישיים של דנקנר ואבי פישר מחברת ישראייר לציבור לתוך אי.די.בי פיתוח.

הפסדים אלה אמנם פגעו קשות במצבה של אי.די.בי, אך מה שהעצים את הקריסה של הקבוצה היתה הנפילה בעשרות רבות של אחוזים בשווי של החברות התזרימיות העיקריות של אי.די.בי, כמו סלקום, שופרסל, כלל ביטוח ונשר, שרובן פעלו עד לאחרונה בשווקים לא תחרותיים.

ההפסדים הקשים דורשים מציאת משקיע

במציאות הנוכחית, כשלאי.די.בי אחזקות אין יכולת למחזר חובות בשוק האג"ח או במערכת הבנקאות, ואין לה יכולת למשוך דיווידנדים מאי.די.בי פיתוח - לצד ספק לגבי יכולתו של דנקנר להזרים לה סכומים מהותיים באופן אישי, שכן לו ולמשפחתו רובצים חובות אישיים של יותר מ–500 מיליון שקל בחברת גנדן הולדינגס, שדרכה הוא מחזיק באי.די.בי אחזקות - הפתרון היחיד בכדי להיחלץ מהסדר חוב הוא מציאת משקיע שיזרים לאי.די.בי אחזקות מאות מיליוני דולרים - משימה שנראית כרגע כמאתגרת במיוחד.

הדו"חות הכספיים של אי.די.בי אחזקות והחברות־הבנות של מטה הקבוצה ממחישים עד כמה העסק נמצא כיום במצב קשה. אי.די.בי אחזקות סיימה את הרבעון השני של 2012 עם הפסד של 1.27 מיליארד שקל, לעומת הפסד של 883 מיליון שקל ברבעון המקביל. את המחצית הראשונה סיימה אי.די.בי אחזקות עם הפסד של 953 מיליון שקל לעומת 804 מיליון שקל בתקופה המקבילה שנה שעברה.

יתרת הרווחים הראויה לחלוקה כדיווידנדים

עיקר ההפסד באי.די.בי אחזקות נגרם בעקבות הנפילה במניות הבנק השוויצי קרדיט סוויס, שמוחזק על ידי כור ‏(2.3%‏), הפסדים כבדים במעריב, הפרשה לירידת ערך בשופרסל, ירידה ברווחיות סלקום וכלל ביטוח והוצאות מימון גבוהות. בעקבות ההפסד גדל הגירעון החשבונאי בהון עצמי, המיוחס לבעלי המניות, ל–1.66 מיליארד שקל ויתרת הרווחים הראויה לחלוקה כדיווידנדים הידרדרה לרמה של מינוס 3 מיליארד שקל.

בעקבות ההרעה הניכרת בתוצאות ומתוך הצורך בהתייעלות הודיע נוחי דנקנר, היו"ר של אי.די.בי אחזקות, על קיצוץ של 50% בשכר החודשי שלו, המוערך ב–200,000 שקל, החל מספטמבר 2012 לתקופה של שנה.

דו"ח תזרים מזומנים החזוי עד ליולי 2014 שפירסמה אי.די.בי אחזקות, מתאר היטב עד כמה חמור מצבה הפיננסי של החברה. נכון לתחילת יולי 2012 היו בקופתה נכסים נזילים של 225 מיליון שקל האמורים להספיק לכל הפירעונות לבעלי האג"ח והבנקים ולהוצאות נוספות בהיקף של 130 מיליון שקל, כך שנכון לתחילת 2013 יהיו בקופתה 95 מיליון שקל. ואולם בשל עומס הפירעונות הכבד של 449 מיליון שקל במהלך 2013, כבר ביוני 2013 יחסרו לאי.די.בי אחזקות 210 מיליון שקל.

גם אם החברה תאתר מקורות אלה היא תזדקק לעוד 155 מיליון שקל בכדי להשלים את 2013 בלי הסדר חוב, כשגם אם משימה זו תצלח ברבעון שני של 2014 צפויים להיות חסרים לה 285 מיליון שקל.

עם זאת, אי.די.בי אחזקות בינתיים לא מרימה ידיים וטוענת כי החברה ובעלי שליטה בה ממשיכים לפעול כדי להשיג את המקורות הנדרשים במישרין לחברה. זאת באמצעות פתרונות הוניים כמו הנפקת זכויות, גיוס הון, לרבות כאלה שיאפשרו ביצוע שינויים מבניים בקבוצה, ומימושים חלקיים של אי.די.בי פיתוח. פתרונות אלה כפופים לאישורים של המממנים והרגולטורים.

מצבה של אי.די.בי פיתוח הפרטית אמנם טוב יותר מזה של אי.די.בי אחזקות, מאחר שיש לה יתרת מזומנים גדולה יותר, אך כדי לשרוד לפחות בשנתיים הקרובות בלי הסדר חוב היא תלויה בהשלמת מהלכים רבים שלא בטוח שיתממשו.

מהדו"חות עולה כי החברה רשמה ברבעון השני של 2012 הפסד נקי של 1.25 מיליארד שקל, לעומת הפסד של 821 מיליון שקל ברבעון המקביל. את המחצית הראשונה של 2012 סיימה אי.די.בי פיתוח עם הפסד של 903 מיליון שקל לעומת 702 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

בעקבות ההפסד, אי.די.בי פיתוח הגיעה לגירעון של כ–183 מיליון שקל בהון העצמי ויתרת הרווחים הראוייה לחלוקה כדיווידנדים לבעלי המניות הגיעה למינוס 2.6 מיליארד שקל.

אי.די.בי פיתוח חייבת לבעלי האג"ח יותר מ–4 מיליארד שקל וכ–2.2 מיליארד שקל למוסדות פיננסיים והבנקים, בראשות בנק הפועלים עם חוב של כ–750 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח מציינת כי לקיומם של ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של אי.די.בי אחזקות כעסק חי, עלולה להשפיע לרעה על אי.די.בי פיתוח, על עסקיה ועל יחסיה עם המלווים.

אי.די.בי פיתוח ציינה כי היא נמצאת בקשר שוטף עם הנאמנים של סדרות האג"ח שלה והיא התחייבה להעביר לנאמנים מידע רלוונטי, לשם שמירה על עניינם של מחזיקי האג"ח ובכלל זה הודעות מראש ביחס לאירועים ופעולות מסוימות שנקבעו. כמו כן, במסגרת זו התבקשה אי.די.בי פיתוח להתחייב כלפי הנאמנים כי כספי התמורה מעסקת כלל תעשיות לא יופקדו במוסדות בנקאיים שלחברה קיימת חבות כלפיהם וזאת מעבר לסכומים שכבר הופקדו בהיקף של כ–300 מיליון שקל.

בינתיים אי.די.בי פיתוח הצליחה להימנע מהערת עסק חי, אך לדו"חותיה הוצמדה הפניית תשומת לב לגבי אי ודאות באשר ליכולותיה לעמוד במלוא התחייבויותיה במועדים המקוריים.

במסגרת הסכם המימון הבנקים, החברה רשאית לשעבד נכסים נוספים שלה בשווי של 37 מיליון שקל בלבד ורשאית למכור אחזקות עיקריות נוספות שלה ‏(כלל החזקות ביטוח ודסק"ש‏) בשווי מצטבר נוסף של 100 מיליון שקל. החברה רשאית להשקיע בפרויקט הפלאזה בלאס וגאס 97 מיליון שקל ובהשקעות מותרות אחרות סכום נוסף של 91 מיליון שקל. בנוסף, לחברה אסור להעניק הלוואות לחברה האם אי.די.בי אחזקות וגם אסור לה לבצע רכישה עצמית של האג"ח.

הדח"צים באי.די.בי

מדו"ח תזרים המזומנים החזוי לאי.די.בי פיתוח עולה כי בתחילת יולי 2012 היו ברשותה מזומנים בשווי 482 מיליון שקל. החברה צופה לקבל 11 מיליון שקל נוספים מריבית ניהול 11 מיליון שקל. כמו כן היא כבר קיבלה 60% מהתמורה נטו, 756 מיליון שקל, ממכירת כלל תעשיות ואמורה לקבל את יתרת הסכום של 509 מיליון שקל עד סוף השנה. בנוסף צופה אי.די.בי פיתוח לממש נכס ב–59 מיליון שקל ולקבל דיווידנד נוסף של 7 מיליון שקל מכלל תעשיות. כל הסכומים האלה אמורים לסייע לאי.די.בי פיתוח בפירעונות לבעלי האג"ח והבנקים, ביצוע השקעות והפקדת פיקדונות לחיזוק ביטחונות בסכום של 782 מיליון שקל, כך שבסוף 2012 יוותרו בקופתה 1.04 מיליארד שקל.

ואולם ב–2013 האתגרים הפיננסיים של אי.די.בי פיתוח גדלים, כלומר היא צריכה לפרוע סכומים גדולים יותר, ובכדי לעמוד בכל התחייבויותיה בהיקף של 1.56 מיליארד שקל היא צופה למכור את מניות כור וכלל תעשיות במחירי שוק הנוכחיים של 365 מיליון שקל ולקבל דיווידנד של 165 מיליון שקל בעקבות מכירת חברת גארד האמריקאית ‏(חברה הבת של כלל ביטוח‏). אמנם אי.די.בי פיתוח צופה כי יהיו לה את סכומים הנדרשים לצלוח את 2013, אך בכדי לעמוד באמות מידה פיננסיות מול הגורמים המממנים, יהיו חסרים לה בספטמבר 2013 310 מיליון שקל ו–480 מיליון שקל נוספים בדצמבר 2013. אם היא תצליח לאתר את הסכומים האלה יוותרו לה בסוף 2013 821 מיליון שקל, אך בשל עומס הפירעונות במחצית הראשונה של 2014 עליה לדאוג למקורות נוספים בסךל 450 מיליון שקל בתקופה זו. זאת, באמצעות מימוש אחזקות, גיוס אשראי נוסף, קבלת דיווידנד ובכפוף להסכמות עם מממנים.

אי.די.בי פיתוח עידכנה כי עקב ירידת שערי המניות המוחזקות שלה בבורסה היא חיזקה בטוחות להלוואה שנטלה מחברת הביטוח מנורה. היקף ההלוואה הוא 150 מיליון שקל.

נכון לפרסום הדו"חות מחזיקה מנורה כבטוחות ב–22% ממניות דסק"ש, 4% ממניות כלל ביטוח ו–1.2% ממניות כור.

כמו כן מנורה הבטיחה כי העמדה לפירעון מיידי של חוב אחר של החברה, העברת שליטה בחברה, מיזוג של החברה או של דסק"ש או כלל ביטוח או כור, יהוו עילה לפירעון מיידי של החוב.

אי.די.בי פיתוח פרעה בימים האחרונים גם 26 מיליון שקל למגדל, ויתרת ההלוואה כלפיה כיום היא 78 מיליון שקל. הצדדים גם הגיעו להבנות כי מגדל לא תדרוש להעמיד את יתרת ההלוואה לפירעון מיידי במהלך שלושת החודשים הקרובים, אף שיש לה את הזכות לכך בשל הורדת הדירוג של אי.די.בי פיתוח ל–BBB.

ההפסדים במעריב ושופרסל כמעט הכפילו את הפסדי דסק"ש

דסק"ש, המנוהלת על ידי עמי אראל, סיימה את הרבעון השני של 2012 עם הפסד נקי של 1.27 מיליארד שקל, לעומת הפסד של 703 מיליון ברבעון המקביל. את המחצית הראשונה של 2012 סיימה דסק"ש עם הפסד של 856 מיליון שקל לעומת הפסד של 374 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

התוצאות הגרועות של דסק"ש נובעות מחלקה בהפסדים שרשמה כור נוכח ירידה בשווי מניות קרדיט סוויס, חלקה של דסק"ש בהפסדי מעריב של 190 מיליון שקל ברבעון השני, הפחתה לירידת ערך המוניטין בשופרסל של 188 מיליון שקל והוצאות מימון גבוהות. בעקבות ההפסד, קטן ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות ל–1.68 מיליארד שקל.

בעקבות הידרדרות במצבה הפיננסי וירידה בשווי נכסיה, צירפה דסק"ש דו"ח תזרים מזומנים חזוי עד יולי 2014. מן הדו"ח עולה כי נכון לתחילת יולי היו לדסק"ש מזומנים ושווי מזומנים של 611 מיליון שקל. סכום זה ייגדל ב–416 מיליון שקל בעקבות מימוש חברת המ־לט וקבלת דיווידנדים מחברות מוחזקות, שיאפשרו לדסק"ש לפרוע את מלוא התחייבויותיה, בסך 227 מיליון שקל, עד סוף 2012. כך, בתחילת 2013 אמורים להיות בקופתה 800 מיליון שקל. ואולם ב–2013 האתגרים הפיננסיים של דסק"ש גדלים ועומס הפירעונות אמור להגיע ל–1.1 מיליארד שקל.

כדי לעמוד במשימה זו, תצטרך דסק"ש לקבל דיווידנדים מחברות מוחזקות של 278 מיליון שקל, ולארגן מקורות אחרים של 430 מיליון שקל באמצעות מימוש אחזקות, מיחזור חוב או גיוס הון - פעולות קשות מאוד לביצוע בהתחשב בתשואות לפדיון הדו־ספרתיות שבהן נסחרות האג"ח של החברה, נגישות נמוכה למערכת הבנקאות הישראלית בשל השתייכותה לאי.די.בי והשווי נמוך של נכסיה.

אם היא תעמוד במשימה זו יהיו בקופתה בתחילת 2014 אמצעים נזילים של 426 מיליון שקל. עם זאת, כבר במחצית הראשונה של 2014 תצטרך דסק"ש לאתר מקורות אחרים שכרגע אין לה בסך 450 מיליון שקל. גם אם זה יקרה יוותרו בקופתה ביוני 2014 לאחר פירעונות של 957 מיליון שקל, רק 56 מיליון שקל.

למרות ההפסדים האדירים: כור תעשיות תמשיך להשקיע בקרדיט סוויס

משבר החובות באירופה והדרישה של הבנק המרכזי השווייצי לחיזוק הלימות ההון הובילו במהלך הרבעון השני של 2012 לצניחה של עשרות אחוזים במניות הבנק השווייצי קרדיט סוויס, המוחזק בכ–2.3% על ידי כור תעשיות, מקבוצת אי.די.בי. בעקבות כך רשמה כור ברבעון השני של השנה הפסד של 1.03 מיליארד שקל, לעומת לעומת הפסד של 995 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2011. הפסד זה קיזז רווח של 409 מיליון שקל שהושג ברבעון הראשון של 2012, ובעקבות דיווידנד של 94 מיליון שקל שהתקבל קטן ההפסד ל–947 מיליון שקל. בעקבות ההפסד מנהלי החברה הודיעו על קיצוץ שכר לשנה.

מתוך מסגרת השקעה מותרת של 7 מיליארד שקל כור, השקיעה עד כה במניות קרדיט סוויס 6.1 מיליארד שקל, והיא מציינת בדו"חותיה כי בכוונתה להמשיך ולבצע את ההשקעות במניות הבנק.

נכון להיום כור מחזיקה בכ–2.3% ממניות קרדיט סוויס בשווי של 2.28 מיליארד שקל, כשהפער בין שווי המניות האלה בשוק לשווי הרשום בספריה הוא כ–124 מיליון שקל. כור ממשיכה להיות החברה היציבה ביותר מבחינת הנזילות בקבוצת אי.די.בי עם מזומנים של כ-2.6 מיליארד שקל ‏(שווי מניות קרדיט של כ–1.03 מיליארד שקל‏) בניכוי החוב ופיקדונות משועבדים ועם החזקה של 40% במכתשים אגן, שבאי.די.בי מקווים שתניב בשנים הקרובות תניב תזרימים עודפים של מאות מיליוני דולרים. מהדו"חות של כור עולה עוד כי בית ההשקעות אפסילון ‏(68.75%‏) סיים את המחצית הראשונה של 2012 עם רווח תפעולי של כ–2 מיליון שקל - ירידה של כ–78% לעומת התקופה המקבילה.

מורידים בשכר

בעקבות ההרעה הניכרת בתוצאות ומתוך הצורך בהתייעלות הודיע נוחי דנקנר, היו"ר של אי.די.בי אחזקות, על קיצוץ של 50% בשכר החודשי שלו, המוערך ב–200,000 שקל, החל מספטמבר 2012 לתקופה של שנה.

מנכ"ל אי.די.בי פיתוח, חיים גבריאלי, וחברי הנהלת החברה, לרבות נושאי המשרה כמו אייל סולגניק, ליאור חנס ואחרים החליטו ביום שישי לוותר על 10%–15% משכרם החודשי לתקופה של שנה החל מספטמבר 2012. בעקבות התוצאות הגרועות בחברה־הבת של אי.די.בי פיתוח, דסק"ש, הודיעו מנהלי החברה על קיצוץ של 15%–25% בשכרם למשך שנה עד ספטמבר 2013.

עם זאת בהתחשב בעלויות השכר השנתיות של מנהלים בכירים באי.די.בי, שצברו במשך השנים עשרות מיליוני שקלים, סביר להניח כי לא מדובר בפגיעה מהותית באיכות חייהם. לכך, יש להוסיף את הבונוסים שקיבלו בגין עסקות שביצעו למען החברה, שחלקן התבררו כיום ככושלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ