כל הלחץ על הדח"צים של דסק"ש

הדירקטורים דן אופנהיים וניב אחיטוב צריכים להחליט למי הם נאמנים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

לאחר שביום שישי האחרון הוצמדה לדו"חות אי.די.בי אחזקות אזהרת עסק חי, דירוגה הופחת ב-7 רמות והיא רחוקה כפסע מחדלות פירעון, אפשר להגיד סופית כי אימפריית אי.די.בי החלה לשקוע. מעריב, אשר קשר את גורלו בכושר הציפה של אי.די.בי, צפוי לשקוע יחד עימה.

העיתון "מעריב" הוא לא עסק חי כבר כמעט 5 שנים. נכון, הערת "עסק חי" החשבונאית הוצמדה לדו"חותיו סופית רק ברבעון השלישי של 2011, אך עצמאותו העסקית נעלמה כבר לפני שנים רבות. עופר נמרודי, זכי רכיב ונוחי דנקנר הנשימו את העיתון והחזיקו אותו בחיים באופן מלאכותי בשעה שהתזרים השלילי תפח והלך. בחודשים יוני, יולי ואוגוסט כילה העיתון 25 מיליון שקל שקיבל כהזרמה מבעלת השליטה דיסקונט השקעות. בדו"חותיו האחרונים נרשם תזרים שלילי מפעילות בהיקף של 33.5 מיליון שקל.

התלות של "מעריב" באחרים הפכה להתמכרות שמנעה מהעיתון להכין עצמו בצורה ראויה לעתיד דיגיטלי. ההחלטה להפסיק ולדפיס את העיתון היומי באמצע שבוע עשויה היתה להיות החלטה נכונה בתנאי של"מעריב" היתה רגל דיגיטלית מהותית. אך אתר nrg מעולם לא הצליח להתרומם, והנוכחות של "מעריב" בעולם הנייד מינימלית לכל היותר. התוכנית הדיגיטלית של הבעלים הקודם זכי רכיב והעורך הקודם אבי משולם מעולם לא יושמה, ודסק"ש אף דחתה אותה מיד לאחר שקיבלה את השליטה לפני שנה וחודשיים. בשנת 2011 רק 3% מהכנסות "מעריב" הגיעו מהדיגיטל.

ניב אחיטובצילום: עופר וקנין

למעשה ההזרמה שצפוי העיתון לקבל בהיקף של 15 מיליון שקל תספיק לו עד תום תקופת החגים, לא יותר. על פי הודעתו, "מעריב" יזדקק לעוד הרבה מאוד כסף כדי לעמוד על רגליו הדיגיטליות החדשות, אם כלל יצליח להצמיח כאלו. יותר סביר כי השימוש שעושה היום בעלת השליטה באמירה "פיתוח מהדורה דיגיטלית" מהווה מס שפתיים, שתפקידו להפיס את הדירקטורים הסרבנים בדסק"ש, שחשבו שהמשך הזרמות מזומנים ל"מעריב" הן זריקת כסף טוב אחרי כסף רע.

קשה לראות כיצד יצליח "מעריב" לרתום את עגלתו לטייקון חדש. אין בנמצא בעלי הון שירצו לקחת על עצמם תלות תמידית של גוף תוכן אנכרוניסטי הפועל בתעשייה דועכת. אולי יצליח "מעריב" למכור את הנדל"ן בבת ים, אך גם זה לא סביר שיקרה בחודש וחצי הקרובים. המוצא העיקרי לו הוא לחזור לדירקטריון דסק"ש.

הרבה מאוד לחץ יופעל בזמן הקרוב על הדירקטוריון דסק"ש, ובפרט על שני הדח"צים דן אופנהיים וניב אחיטוב הנמצאים בין הפטיש לסדן. השניים, לצד דירקטור נוסף שלא נחשף, סירבו לאשר הזרמה נוספת ל"מעריב", וכנראה תמכו בהקפאת הליכים או פירוק העיתון. רק לאחר שעובדי "מעריב" נשלחו להפגין מול בתיהם של הדחצ"ים אושרה ההזרמה ביום שישי. מנגד, מעל ראשי הדירקטוריון מרחפת האפשרות לתביעה, אם יחליטו להמשיך ולהזרים כסף למעריב. שני בעלי מניות מקרב הציבור טוענים כי המשך ההזרמות ל"מעריב" מהווה אי עמידה בחובת הזהירות והנאמנות של הדירקטוריון כלפי החברה. הם דורשים מדסק"ש שתעצור את ההזרמות ותגיש תביעה נגד הדירקטוריון שלה עצמה. אם הנהלת דסק"ש לא תעשה זאת, צפויים המאיימים להגיש תביעה נגזרת בעצמם.

עובדים זועמים מצד אחד, או איומי תביעה מצד שני - אחרי הכל, אולי הבורקסים ושכר הדירקטורים לא היה שווה את זה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker