אי. די. בי: הערת "עסק חי" והפסד של 1.27 מיליארד שקל

הקבוצה הגיעה לגירעון של כ-1.65 מיליארד שקל בהון העצמי ■ דו"חות קשים גם לאי.די.בי פיתוח: הפסד של 1.2 מיליארד שקל ברבעון השני וגירעון של 183 מיליון שקל בהון העצמי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

הערת "עסק חי" הוצמדה לחברת אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר,  המטילה ספק ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה בטווח הנראה לעין, בהתאם להערכות. הקבוצה סיימה את הרבעון השני של 2012 עם הפסד של 1.27 מיליארד שקל, לעומת הפסד של 883 מיליון שקל ברבעון המקביל. את המחצית הראשונה סיימה אי.די.בי אחזקות עם הפסד של 953 מיליון שקל לעומת 804 מיליון שקל בתקופה המקבילה שנה שעברה.

בעקבות ההפסד, אי.די.בי אחזקות הגיעה לגירעון של כ-1.65 מיליארד שקל בהון העצמי. החברה מכנסת ביום שני הקרוב אסיפות של כל ארבע סדרות האג"ח שלה, ב-10:00 בבית החייל בת"א.

בתגובה להערת "עסק חי", חותכת חברת הדירוג מעלות את דירוג האשראי של אי.די.בי אחזקות ל-CCC עם תחזית דירוג שלילית, בשל הדרדרות מתמשכת ברמת הנזילות ועלייה ניכרת בחשש מפני כשל פירעון חובות בתוך שנה.

עם זאת, בדו"ח הדירקטוריון של אי.די.בי אחזקות מסבירים כי כי "בשים לב למכלול הנסיבות, לעמדת החברה על אף ולאחר הכללת הערת 'עסק חי', החברה הינה בעלת יכולת להמשיך ולפעול במהלך עסקיה ובמסגרת זאת לפרוע את התחייבויותיה כסדרן".

מדובר בפעם הראשונה בתולדות הקבוצה, שמשרדי רואי החשבון שלה - סומך חייקין KPMG וזיו האפט BDO - נאלצים להצמיד לאי.די.בי אחזקות, שפעם היתה הקונצרן הגדול והחזק במשק, הערת "עסק חי".

אי.די.בי אחזקות לא הצליחה להציג דו"ח תזרים מזומנים משכנע לתקופה של הקרובות בכדי לשכנע את רואי החשבון לא להצמיד לה הערת כזו, שכן לחברה יש מזומנים של 223 מיליון שקל שיספיקו לעמוד בהתחייבויות רק עד יוני 2013, וכבר אז יהיו חסרים לה 210 מיליון שקל. בכדי לסיים את כל ההתחייבויות ל-2013, החברה תצטרך 365 מיליון שקל ועוד 285 מיליון שקל בשביל 2014- יעדים שכרגע נראים כמשימה מאתגרת ביותר.

בינתיים, אי.די.בי אחזקות לא מבקשת בפתיחת הליכי הסדר חוב, אך בשל חיתוך הדירוג של האג"ח שלה ואפשרות להורדת הדירוג לרמת כשל הפרעון D - יש חשש להרעה מהותית בפעילות החברה, מה שיכול לשמש כטריגר מצד מחזיקי האג"ח לדרוש להעמיד את החוב לפרעון מיידי.

כרגע, המכשול הגדול בפני אי.די.בי אחזקות, הנו התשלום הצפוי בשבוע הבא למחזיקי אג"ח מסדרה ב' של 35 מיליון שקל, כשנאמני האגח של אי.די.בי אחזקות שלחו לחברה מכתב בו הם הזהירו את הדירקטורים לא להוציא נכסים מתוך החברה ודרשו כי בעלי השליטה יזרימו כסף ממקורות חיצוניים לשם עמידה בפרעון חוב, כך שתינתן לאי.די.בי אחזקות תקופת שקט של כ-3 חודשים בכדי למצוא פתרונות לבעיות נזילות.

אי.די.בי פיתוח עם גירעון בהון העצמי

לאי.די.בי גם חובות גדולים למערכת הבנקאית. אמנם יש לה חוב של כ-300 מיליון שקל לבנקים - מתוך זה כ-120 מיליון שקל לבנקים הישראלים - הרי לחברה הבת אי.די.בי פיתוח חובות של כ-2.2 מיליארד שקל לבנקים, בעיקר לבנק הפועלים, בכ-750 מיליון שקל.

בבנק ישראל עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות באי.די.בי, והנחו את הבנקים לסווג את חובות חברות המטה שלה כפגומים או בעייתיים, כשהבנקים כבר הפרישו חלק לא מבוטל מהסכומים, ולהבדיל מבעלי האג"ח - הם מחזיקים בבטחונות כמו פקדונות של אי.די.בי פיתוח.

חברת אי.די.בי פיתוח הפרטית שבשליטת הקבוצה, פירסמה אף היא את תוצאותיה הכספיות, מהן עולה כי החברה רשמה ברבעון השני של 2012 הפסד נקי של 1.25 מיליארד שקל לעומת הפסד של 821 מיליון שקל ברבעון המקביל.

את המחצית הראשונה של 2012 סיימה אי.די.בי פיתוח עם הפסד של 903 מיליון שקל לעומת 702 מיליון שקל בתקופה המקבילה. ההפסדים הגבוהם נבעו בשל הוצאות מימון גבוהות ובשל הפסדים של החברות הבנות דיסקונט השקעות וכור.

בעקבות ההפסד, אי.די.בי פיתוח הגיעה לגירעון שלכ-183 מיליון שקל בהון העצמי, ובכדי לעמוד במלוא התחייבויתיה ב-2013תצטרך לגייס מקורות נזילים של 750 מיליון שקל. עם זאת, הצליחה החברה הבת להמנע מהערת "עסק חי" בדו"חות, בניגוד לאי.די.בי אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום