אל על שווה פחות ממטוס בואינג 737

התחרות מול החברות הזרות ועליית מחיר הדלק הסילוני הכבידו על הוצאות החברה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בסרט המיתולוגי של אוליבר סטון, "וול סטריט", מנסה הברוקר השאפתן באד פוקס לשכנע את הטייקון גורדון גקו, להשתלט על חברת התעופה בלו סטאר שבה עובד אביו. גקו ממהר להסביר לפוקס שהתחרות הקשה ואיגודי העובדים החזקים אינם מאפשרים לחברות התעופה להרוויח. גם המשקיע המוערך, וורן באפט, אמר לא פעם שחברות התעופה מתקשות להרוויח לאורך זמן.

עסקי התעופה בעולם אכן מתקשים להרוויח. ריבוי חברות התעופה בעולם גורם לעודפי היצע של מושבים ומקשה על החברות לייצר רווחים לאורך זמן. אחת לכמה שנים, בדרך כלל בתקופות של האטה כלכלית, חברות תעופה גדולות קורסות עקב חובות גבוהים, ונכסיהן נמכרים לחברות אחרות.

צילום: מוטי מילרוד

למרות תנאי הפתיחה הקשים, האחים איזי ודדי בורוביץ' החליטו ב-2003 להשתלט, באמצעות כנפיים, על חברת התעופה הלאומית, אל על. החברה הונפקה לציבור בבורסה לפי שווי של כ-450 מיליון שקל, והאחים בורוביץ', ששלטו אז בארקיע, חשבו שיצליחו במקום שבו המדינה נכשלה.

בשנתה הראשונה כחברה ציבורית רשמה אל על רווחים גבוהים, תוך שהיא נהנית מתחרות חלשה מול חברות תעופה זרות שהקפיאו את הפעילות בישראל בגלל האינתיפאדה. שנה לאחר הנפקתה זינק השווי של אל על ל-1.6 מיליארד שקל, וכנפיים מימשה אופציה להגדלת האחזקה בה מכ-20% ל-40% בהשקעה של כ-90 מיליון שקל.

בינתיים השתנו דברים. התחרות מול החברות הזרות החריפה, ונתח השוק של אל על בטיסות מישראל ואליה ירד מ-43% ל-33%. גם העלייה במחירי הדלק הסילוני וייסוף השקל הכבידו על סעיפי ההוצאות. בשבע השנים האחרונות רשמה אל על הפסד מצטבר של כ-190 מיליון שקל, ותזרים מזומנים חופשי שלילי של כ-155 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה צנח באותו זמן מ-1.2 מיליארד שקל ל-440 מיליון שקל, ושוויה נחתך בכ-90% - ל-180 מיליון שקל. השווי של אל על נמוך כיום ממחירו של מטוס חדש מדגם בואינג 737.

שווי אחזקתה של כנפיים באל על מסתכם כיום ב-70 מיליון שקל בלבד. פרט לאחים בורוביץ', זהו נתון שאמור להטריד גם את חברת הביטוח הפניקס ובנק דיסקונט שמימנו להם את ההשתלטות על אל על ומחזיקים בשיעבוד על מרבית מניות אל אל, המחזיקה בכנפיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker