אלשיך הורתה לדלק נדל"ן לשלם את שכר הטרחה לנציגות כ"ה

השופטת ביקרה את ניסיונה של דלק נדל"ן "לאחוז במקל חדלות הפירעון משני קצותיו" - החברה לא מעבירה כספים לנציגות סדרה כ"ה בטענה של חדלות פירעון ובמקביל מעבירה כספים לנציגויות האחרות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המלחמות של סדרה כ"ה בחברת דלק נדל"ן, שחייבת 2.15 מיליארד שקל למחזיקים, לא ימנעו מנציגיה אדוארד קלר ועו"ד גיא גיסין לקבל שכר טרחה. היום סגנית בית המשפט המחוזי, ורדה אלשייך, קיבלה החלטה המחייבת את החברה לשלם באופן שוויוני את הוצאות הנציגות באותו קנה מידה לפיה שילמה החברה את הוצאות נציגויות ד' וה'.

לדברי השופטת, "אף אם מקור הכספים שמשלמת החברה היום מכיסו האישי של בעל השליטה יצחק תשובה, הרי מרגע בו הם מתועלים לחברה חל עליהם עקרון השיוויון כפי שהוא חל על כל משאביה האחרים של חברה חדלת פירעון".

יצחק תשובה צילום: מיכל פתאל

השופטת שוב ביקרה את ניסיונה של דלק נדל"ן "לאחוז במקל חדלות הפירעון משני קצותיו" כאשר מצד אחד דלק נדל"ן  מעבירה תשלומים לנציגויות האחרות ומצד שני היא משתמשת בטענה כי החברה חדלת פירעון כהגנה נגד תשלום לנציגות סדרה כ"ה.

באסיפת הנושים אתמול הסביר מנכ"ל החברה ערן מיטל כי "החברה מסרבת לשלם את שכר הטירחה של נציגות סדרה כ"ה בשל העובדה שבמהלך כל התקופה האחרונה ניסתה להלך אימים על החברה ובמקום לשבת לשולחן הדיונים, איימה יומם ולילה בתביעות". מנגד קלר הסביר למיטל והנוכחים באסיפה כי "נציגות סדרה כ"ה ביצעה את עבודתה נאמנה וסירבה להסדר אשר אינו לטובת המחזיקים, כאשר נפגשה מספר פעמים עם בעל השליטה".

מקורבים לחברת דלק נדל"ן העריכו כי עד כה שילמה דלק נדל"ן 2.5 מיליון שקל על 10 חודשי עבודה לכל חברי הנציגות ויועציה. עוד העריכו כי סדרה כ"ה לה סירבה החברה לשלם עד כה כסף תגבה עוד כ-1.5 מיליון שקל. בנוסף על כך הגישו הנאמנים חשבונות של אלפי שקלים עבור שימוש בשירותי יועצי התקשורת המלווים את הפרשה. כל זה לא כולל את הסכום אותו שילמה החברה לעו"ד אמיר בר טוב המייצג אותה, שמוערך ב-1.4 מיליון שקל.

יש להדגיש כי במקרה של דלק נדל"ן פועלות שלוש נציגויות שונות מטעם סדרות ד', ה' ו-כ"ה, כשכל אחת מהן מעסיקה שורה של יועצים משפטיים וכלכליים שגובים עבור עבודתם תעריפים נאים.

הבעיה נעוצה בכך שהנציגויות לא הצליחו עד כה להגיע למתווה הסדר מול החברה ותשובה, ובמקום הן מתקוטטות ביניהם ובכך מחלישות את כוחן ומאפשרות לתשובה לחזור בעצמו מהצעות שכמעט סוכמו בעבר שהן יותר טובות מההצעה הנוכחית.

בכל פעם שנראה כי נציגות של הסדרה הגדולה ה', שדלק נדל"ן חייבת לה כ-1.4 מיליארד שקל, מתקרבת להבנות מול תשובה והחברה - 2 הסדרות האחרות, בעיקר כ"ה המיליטנטית, מוצאות כל פעם סיבה כזו או אחרת לטרפד את ההסכם, כשהרבה פעמים בצדק.

עבור כל התהליך, בלי קשר לתוצאה הסופית - הסדר או פירוק - גובות הנציגויות תשלום לא מבוטל. הפרקטיקה המקובלת בהסדרים הינה כי הגופים המוסדיים אשר לקחו את ההחלטה להשקיע באגרות החוב של החברה, מממנים בעצמם את כל המשאבים המושקעים בפעילות במסגרת הנציגות, בעוד שהגורמים הפרטיים שהינם חברי הנציגות ויועצים שונים מקבלים את שכרם מהחברה לרוב בעבור שעת עבודה.

יש הטוענים כי השכר של הנציגויות מוצדק שכן הם פועלים ללא ניגוד אינטרסים בו מחזיקים הגופים המוסדיים. מנגד יש שיטענו כי נוצר חשש לניגוד אינטרסים בין רצונם של המחזיקים והחברה להגיע להסדר בהקדם האפשרי, לבין האינטרס של הנציגות ועו"ד אשר נהנים כל אחד בנפרד משכר טרחה כפונקציה של זמן.

במקרה של דלק נדל"ן רק הזמן יגיד האם השכר אותו גבו שלושת הנציגויות השונות, אשר אמורות להגן על אינטרסים מנוגדים של מחזיקים, היה בהתאם לביצועים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker