בנק ישראל החל בהליכים לביטול חלק מעמלות הבנקים

כוונת בנק ישראל היא ליישם את המלצות הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאות מוקדם ככל האפשר ■ ההערכות הן כי העמלות שצוינו בדו"ח יבוטלו כבר בחודש אוקטובר הקרוב

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים, דודו זקן, החל ביישום המלצות הביניים של וזאת על אף שהוועדה טרם פירסמה את הדו"ח הסופי. אתמול פירסם המפקח טיוטה לתיקון כללי הבנקאות הנוגעים לעמלות הבנקים, במטרה לקדם את ההליך הפורמלי שיאפשר ליישם את ההמלצות. העמלות שיבוטלו או יתומחרו מחדש נמצאות בתחום אחריותו של המפקח על הבנקים ועל כן לא מצריכות הליכי חקיקה אלא רק הליכים פרוצדוראליים.

לאחר שהמפקח פירסם את הטיוטה לתיקון כללי הבנקאות, יש כאמור עוד הליך פרוצדורלי שעל בנק ישראל להשלים. לקראת סוף ספטמבר תתכנס הוועדה המייעצת בבנק ישראל לדיון בנושא זה, במסגרתו יוכלו נציגי הבנקים להביע הסתייגויות. המפקח על הבנקים יכריע לאחר שמיעת ההסתייגויות לגבי פרסום הכללים החדשים ויביאם לאישור הנגיד. אם לא יהיו התפתחויות בלתי צפויות הרי שבנק ישראל יוכל לחייב את הבנקים לבצע את ההוזלה ואת ביטול העמלות כבר בחודש אוקטובר.

דודו זקןצילום: דניאל בר און

העמלות המשמעותיות ביותר שיבוטלו הן עמלת דמי ניהול לעסק קטן שמחירה נע בין 56 שקל בחודש בבנק הפועלים ל-140 שקל בחודש בבנק מרכנתיל. ביטול עמלה זו יחסוך לעסקים קטנים 672 עד 1680 שקל בשנה.

עמלה משמעותית נוספת שתבוטל היא עמלה בגין טיפול באשראי ובבטחונות שמחירה מגיע בחלק מהבנקים עד ל-1250 שקל. עד כה היה קיים פטור מעמלות אלו ללקוחות שנוטלים הלוואה של עד 50 אלף שקל וכעת בנק ישראל מעלה את סף הפטור להלוואות בהיקף של עד 100 אלף שקל. ביטול עמלה זו יקל על הלקוחות להשוות בין כמה הצעות אשראי מבנקים שונים. חלק מלקוחות הבנקים התקשו לבחור בין הצעת אשראי בבנק א' בו העמלה זולה והריבית יקרה לבין בנק ב' שבו העמלה יקרה והריבית זולה. ביטול העמלה בגין העמדת אשראי צפוי להקל על הלקוחות שכן יוכלו להבין ביתר קלות איזו הצעת אשראי היא אטרקטיבית יותר.

כמו כן, הטיוטה כוללת ביטול דמי ניהול בגין אחזקת מק"מ וקרנות כספיות. ביטול עמלה זו יהפוך את ההשקעה במק"מ ובקרנות כספיות לאטרקטיבית הרבה יותר מאשר השקעה בפיקדון בנקאי ובכך ייאלץ את הבנקים להעלות את הריבית המוצעת על פיקדונות על מנת למנוע הסטה של כספי הציבור למק"מ ולקרנות כספיות.

בתחום ני"ע הטיוטה שפורסמה כוללת חובה שתוטל על הבנקים, להציג תמחור דיפרנציאלי לפעולות בני"ע שיבוצעו עצמאית על ידי הלקוחות דרך האינטרנט (או ערוצים ישירים אחרים) לעומת פעולות בני"ע שיבוצעו בסיוע הפקיד בסניף. כמו כן, תבוטל עמלת המינימום בגין דמי ניהול פקדון ני"ע (לשעבר דמי משמרת) וכן יורחב הפיקוח על עמלת העברת תיק ני"ע לבתי השקעות.

עמלות נוספות פחות משמעותיות אשר יבוטלו במסגרת התיקון הן עמלה בעד כרטיס מידע ועמלה בעד כרטיס משיכת מזומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker