משקיעי קידוח מירה שוב חוששים - הכשרה ומודיעין צונחות

המשקיעים מחשבים כי המקדח אמור היה להגיע לשכבת המטרה וחוששים מחוסר הדיווח; גורם המקורב לקידוח: "עדיין לא הגענו לשכבת המטרה"

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

מניות השותפות הגדולות בקידוח חיפושי הגז והנפט הימי מירה 1 צונחות בשעה זו בבורסה. יחידות ההשתתפות של מודיעין (29% מהקידוח) שבשליטת צחי סולטן ואי.די.בי מתרסקות ב-16% ואילו מניות הכשרה אנרגיה (42% מהקידוח) שבשליטת עופר נמרודי מאבדות 12%. כל זאת על רקע חששות המשקיעים מפני כישלון בקידוח, מכיון והשותפות עדיין לא דיווחו על סימני גז, ולפי חישובי המשקיעים המקדח כבר אמור להגיע לאזור, אף על פי שלא ברור כלל אם הם צודקים.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

קידוח מירה מתנהל בשבועות האחרונים 60 ק"מ מחדרה, בעומק הים התיכון. המקדח של אסדת הקידוח ההומר פרינגטון מנסה להגיע לעומק של 4,800-5,000 מתחת לפני האדמה כדי לבדוק האם קיים שם גז טבעי בשכבת קרקע המכונה "חולות תמר" (מכיון וכל תגליות הגז הטבעי בישראל נמצאו בשכבת קרקע מאותו הגיל מאז תגלית תמר).

לפני 9 ימים החלו השותפות בביצוע קידוח אלכסוני, לאחר תקלה בבור הקידוח בעומק 4,600 מטר שטרפדה את המתווה שתוכנן מראש. הקידוח האלכסוני החדש החל בעומק של 3,500 מטר (המקדח עלה למעלה ולא קדח מנקודת התקלה) והוא אמור להגיע לעומק של כ-4,800 מטר. מדובר ב-1,300 מטר שעל המקדח לעבור, כאשר קצת הקידוח היומי הממוצע הוא 200 מטר. לפי קצב זה, המקדח אמור היה להגיע לעומק של 4,800 מטר כבר שלשום. עם זאת, גורם המעורב בקידוח אמר היום כי המקדח עדיין לא הגיע לחולות תמר, היא שכבת המטרה, כי קצב של 200 מטר אינו מובטח בכל יום, וכי לפני ההגעה לשכבת המטרה יבוצע הליך שמקבע את המקדח בבור ואורך שבוע נוסף.

לפני כשבועיים ריסקו המשקיעים את מניות הכשרה אנרגיה ומודיעין בבורסה בשל החשש כי האסדה הגיעה לשכבת המטרה אך זו לא הכילה גז, כמה ימים לאחר הדיווח על התקלה.

ממודיעין אנרגיה נמסר כי "הקידוח מתנהל על פי התכניות. אנו מצרים על השמועות הלא מבוססות, כאשר יהיו בידינו הממצאים הנדרשים נפרסמם כמקובל". 

בניסיון לעצור את המפולת, מיהר אוהד מראני מנכ"ל הכשרה אנרגיה לרכוש מניות של הכשרה אנרגיה ב-80 אלף שקל בבורסה. במקביל, מודיעין הוציאה הודעת הרגעה למשקיעים.

אבל אלו לא הסתפקו בכך, ובשעה האחרונה דיווחה הכשרה אנרגיה כי הגישה תלונה למחלקת תאגידים ברשות ני"ע. היא מבקשת ממנהלת המחלקה, שיראל גוטמן-עמירה "לפתוח בחקירה בעניין המסחר בניירותל הערך של הכשרה, על רקע ידיעות עלומות ללא שם כתב המתפרסמות בכלי התקשורת בשם "גורמים בכירים" או "מקורבים" אודות התקדמות קידוח מירה וזאת מבלי לקבל את תגובת השותפות בקידוח".

הכשרה כותבת כי "ידיעות אלה אינן מבוססות, אין להן כל קשר למצב הקידוח בפועל ונראה לכאורה שמטרתה להשפיע באופן דרמטי על מחיר ניירות הערך של הכשרה - מטרה שעל פי התנודות במחיר הניירות כאמור אכן מושגת ופוגעת פגיעה קשה במחזיקים".

ואכן, המשקיעים החלו לרכוש מניות והירידות התמתנו ועומדות כעת על -5% להכשרה אנרגיה וירידה של 7% ליחידות ההשתתפות של מודיעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker